Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 07.05

Українська мова, 07.05.20р.

Тема. РЗМ. Спростування позиції суперника.

Теоретичний матеріал для вивчення нової теми:

10_ukrmova_g_2018 Підручник.pdf – підручник, ст. 166.

Аспекти суперечки:

 

Домашнє завдання:

Спробувати створити (у діалозі) суперечку, де ви будете виступати суперником.

При суперечці ви повинні спростувати свою думку, використовуючи різні аспекти.

 

Зарубіжна література, 07.05.20р.

Тема. Синтез підліткової повісті (стосунки в родині, перше кохання) та детективу (розгадування сімейної таємниці). Проблема батьків і дітей. Образ головної героїні. Мова твору.

Матеріал для опрацювання:

Повість «Кава з кардамоном» майстерно поєднує риси повісті для підлітків та детективу. І це не випадково. Иоанна Яґелло неодноразово підкреслювала у своїх виступах особливе захоплення детективами: «Я надзвичайно люблю детективи й багато їх читаю, читаю так, що годі відірватися... Я дуже хотіла написати книжку із сильною фабулою, бо саме такі книжки я люблю - в яких багато всього відбувається, і читач просто не може цю книжку відкласти, а читатиме її цілу ніч. Думаю, що молодіжна книжка має саме такою бути. А детективи - якраз такі».

 

Кардамон - загальна назва для декількох рослин родини імбирних і їх запашного насіння. Плоди мають дуже сильний аромат. Один із найпопулярніших варіантів використання кардамону - додають до кави і в чай, що дозволяє створити напої з особливим ароматом і смаком. 

 

З’ясування рис детективного жанру:

- Сюжет твору пов'язаний із процесом розслідування, розгадуванням таємниці.

- Герой, який розгадує таємницю.

- Атмосфера загадки, таємниці, напруги.

- Переважання зовнішніх подій.

- Виразність деталей, увага до найменших дрібниць.

- Обов'язкова розгадка таємниці.

 

Ознаки детективу

Приклад із тексту повісті «Кава з кардамоном»

Сюжет твору пов'язаний із процесом розслідування, розгадуванням таємниці

Уже на початку твору, у Пролозі, з'являється натяк на несподіванку. Дивна поведінка матері (безпричинні нервові зриви, байдужість до членів родини (навіть до малого Кая), зайнята лише комп'ютером вітчим Адам «оселився» на роботі — раптовий від'їзд матері—неможливість поспілкуватися з нею—приїзд до Сероцька — знайдена стара світлина—спроби дізнатися про долю молодшої сестри—приїзд до сиротинця в Краків тощо.

Герой, який розгадує таємницю

Халіна Барська, діяльна, розсудлива, відповідальна (досить довгий час саме вона дбає за Кая; переживає, спостерігаючи холодність стосунків матері і вітчима, намагається підтримувати родину і не допустити її руйнування), спостережлива, стримана, схильна до аналізу фактів тощо.

Атмосфера загадки, таємниці, напруги

Тривожні сни Лінки, пов'язані з її мамою; відверта і незрозуміла байдужість мами до сімейних обов'язків; несподіваний від'їзд матері за кордон, неможливість спілкування з нею навіть через мобільний телефон (за сучасних умов такі речі викликають, щонайменше, нерозуміння і підозріливість); вщмова бабусі пояснювати сімейну ситуацію; незрозумілі причини, з яких Лінка перестала бувати у бабусі в Сероцьку; знайдена стара світлина у будинку бабусі Божени, пошуки сестри; відмова у сиротинцю розповісти про долю дівчинки тощо.

Переважання зовнішніх подій

Події даються через сприйняття героїні; одна із складових сюжету -ланцюжок напружених, інтригуючи подій, пов'язаних із спробою розгадати давню сімейну таємницю та дізнатися про долю втраченої молодшої сестри

Виразність деталей, увага до найменших дрібниць

Пейзажні описи, які допомагають зрозушти настрій і почлття Лінки. стара світлина з білою плямою, родима птяма (сердечко), яка допоможе знайти молодшу сестру, тощо

 

Обов'язкова розгадка таємниці

Розкриваються таємниці: дивної поведінки мами, історія народження Касі, причини перебування її в сиротинцю тощо.

 

 

- У чому полягає своєрідність побудови повісті? 

 

Твір має пролог, який створює напружено-драматичну атмосферу, передчуття тривоги, біди. Назви розділів книги це  місяці року (з вересня по червень), коли відбувалися певні події в житті 15-річної героїні Холіни (Пінки) Барської, Кожен розділ має своєрідний вступ, який створює містично-напружені відчуття; це сни головної героїні, а страх і тривога і та найчастіше пов’язані з матір'ю. Закінчується повість епілогом.

 

Евристична бесіда:

- Наведіть приклади, у зв'язку з якими подіями та героями у тексті згадується «кава з кардамоном». (Кава з кардамоном, перш за все, пов'язана у життя  Лінки із Адріаном: зустріч Лінки і Адріана у кафе «Оксамит», історія із загубленими автомобільними ключами на міні-плантації ялинок, допомога Адріана дівчині після неприємної новорічної вечірки у Норберта - «кава розігрівала і додавала сил»).

-    Протягом якого часу відбуваються події у романі? Чому саме такий проміжок часу обирає авторка?    (Біля року: з вересня по червень).

- Розкажіть про перше враження від знайомства з родиною Лінки Барської. Чи можна, на вашу думку, її назвати щасливою?

- Прокоментуйте слова Лінки: «Я їх узагалі не цікавлю, вони ладні повірити, що в мене екскурсія на Марс. Бо все одно не слухають, що я їм говорю». Чи згодні ви з такою характеристикою стосунків героїні з батьками?

- Як Лінка почувала себе у гімназії? («Дівчина ніколи не приховувача, що на світі існують печі цікавіші, ніж  навчання»).

- Якими були стосунки Лінки з ровесниками? Чи були у неї справжні друзі?

Чи вважаєте ви Лінку і Наталію справжніми подругами? Хто, на вашу думку, винен у сварці дівчат?

- Розкажіть про перше враження Лінки від зустрічі з Касею. («Новенька не усміхалася... Якась неприємна»).

- Які стосунки склалися у Лінки з новенькою однокласницею Касею?

- Яке місце у житті Лінки займає кохання?

Розкажіть про знайомство та стосунки Лінки з Адріаном.

Яких «гострих», «незручних» тем, на вашу думку, торкається письменниця у своєму творі? (Психологічна криза, з якою людині важко впоратися без допомоги (історія мами Лінки),    залишена   у притулку дитина, стосунки дітей із сиротинцю з навколишнім світом (історія Касі), перше кохання (ЛінкаМацек, Лінка - Адріан).

 

Домашнє завдання:

Читати повість (https://www.ukrlib.com.ua/styslo-zl/printit.php?tid=8677), відповідати на питання до неї.

 

Конспект уроку

з біології

11 клас

08.05.2020 рік

Тема. Утворення, будова та функції тканин рослин, їх здатність до регенерації.

     Тіло багатоклітинної рослини складається із сукупностей багатьох клітин, групи яких спеціалізуються на виконанні певних функцій.

   Залежно від функції, яку виконують тканини, їх поділяють на:

1) твірну;

2) основну;

3) покривну;

4) механічну;

 5) провідну;

   Твірна тканина — це тканина, клітини якої здатні ділитися, завдяки чому ростуть органи, що дає початок всім іншим тканинам.

   Основна тканина (паренхіма) — тканина рослин, що складається з живих клітин різної форми, виконує різноманітні функції: виповнюючу, асиміляційну, газообмінну, запасаючу, видільну тощо.

   Покривна тканина — це шар клітин, які вкривають орган або іншу тканину. Покривна тканина захищає органи від випаровування, висихання, несприятливих умов, забезпечує газообмін і всмоктування води.

Механічна тканина, яку ще називають опорною, надає міцності рослині.

    Провідні тканини — це тканини, елементи яких проводять поживні речовини від одного органа до іншого.

Характеристика тканин рослинного організму

    Твірні тканини. Рослини, на відміну від тварин, ростуть і утворюють нові органи впродовж усього життя. Це зумовлено наявністю спеціальних тканин — твірних, що містяться в різних частинах рослини. Ці тканини складаються з дрібних клітин, що густо заповнені цитоплазмою, всередині кожної клітини є велике ядро. Клітини твірних тканин міцно пов'язані між собою.

    Твірні тканини розміщуються на верхівці стебла рослини або кореня. За рахунок поділу клітин верхівкової твірної тканини рослина росте у висоту та довжину. Всередині стебла і кореня також міститься твірна тканина (бічна). За її рахунок стебло і корінь ростуть у товщину. Твірні тканини можуть бути й в інших частинах рослини.  Покривні тканини. Захищають рослину від несприятливих зовнішніх впливів: механічних, температурних коливань, сильного сонячного освітлення. Молоді частини рослини вкриті покривною тканиною, що складається з живих клітин. Старі — шаром мертвих клітин.

    Основну масу кореня і пагона становить основна тканина. Вона складається з живих клітин з тонкими оболонками. Може виконувати різні функції: фотосинтез, поглинання і накопичення речовин.

   Механічні тканини надають рослині міцності, завдяки якій вона витримує значну масу, протистоїть вітру, дощу, снігу. Міцність цих тканин зумовлена особливістю будови клітин, що її складають, а також порядком розміщення їх у рослині. Механічні тканини складаються з товстостінних клітин з надзвичайно міцною і пружною оболонкою.

    Провідні тканини. Пристосовані для руху води та розчинених у ній речовин як у напрямку від кореня до пагона, так і в зворотному напрямі — від листків до коренів.

Усі органи рослин і тканини утворюються завдяки поділу клітин меристеми.

    Ранові меристеми виникають у місцях ушкоджень рослин, де відбувається регенерація тканин. На місці ушкодження утворюється захисний калюс — шар клітин, що сприяє загоєнню місця поранення рослин. Клітини калюсу малодиференційовані — це дрібні й великі однорідні клітини, що дають початок клітинам різних тканин. Калюс використовують для отримання ізольованої культури тканин.

    Регенерація рослин лежить в основі вегетативного розмноження, має велике значення для рослинництва, плодівництва, лісництва.

Художня культура

Тема: Поетичне кіно. Фольклор – основне джерело розвитку української анімації.

Опрацюйте посилання

https://vseosvita.ua/library/folklor-osnovne-dzerelo-rozvitku-ukrainskoi-animacii-32085.html

Трудове навчання

Тема. Лікарські трави та косметика.

Настав  час пригадати про перевірені тисячоліттями рецепти народної косметології і випробувати на собі цілющу силу трав?

5 найдієвіших!

Кропива

Вважається джерелом вітамінів – в першу чергу групи В і аскорбінової кислоти. Свіже листя також багате на вітамін К (зміцнює судини, тому косметика на основі кропив`яного відвару – порятунок для шкіри з куперозом). Крім того, рослина містить речовини, що мають тонізуючу дію.

Лосьйон для жирної шкіри

1 ст. ложку аптечної кропиви залийте склянкою кип`ятку і настоюйте годину в закритому посуді. Процідіть і протирайте лосьйоном шкіру щодня вранці і увечері.

Маска для шкіри, що в`яне

1 ст. ложку подрібненого свіжого або сухого листя змішайте з 1 ч. ложкою рідкого меду і 3 ст. ложками молока. Ретельно перемішавши, нанесіть масу на обличчя на 10 хвилин. Потім вимивайтеся прохолодною водою.

Липа

Одна з небагатьох рослин, що містить фітогормони, – речовини, схожі за складом з жіночим гормоном естрогеном. Завдяки цьому липу використовують в охолоджуючому догляді за шкірою. У квітках і листі рослини також багато антиоксидантів.

 Маска anti-age 

Жменю подрібненого липового цвіту залийте 100 г гарячої води і потримаєте кілька хвилин на вогні. Коли маса остигне до кімнатної температури, нанесіть її на шкіру: товстим шаром – на жирну, тонким – на суху. Через 20 хвилин витріть маску сухою тканинною серветкою і вмивайтеся прохолодною водою.

Косметичний лід

Змішайте в рівних частинах липу, ромашку і шавлію. 2 ст. ложки збору залийте склянкою кип`ятку, дайте настоятися півгодини, процідіть і заморозьте. Протирайте обличчя кубиками льоду вранці і увечері після очищення.

Береза

Домашні засоби з березового листя і бруньок показані жінкам з капілярним малюнком, пігментними плямами, зморшками і вугровим висипом. Унікальність рослини в тому, що вона накопичує такі необхідні жіночій шкірі магній, залізо, цинк і селен.

Лосьйон для звуження пор

1 ч. ложку березових бруньок залийте 1/2 склянки кип`ятку, настоюйте протягом години, процідіть і протирайте лосьйоном вранці обличчя.

 Парова ванна для проблемної шкіри

Змішайте в рівних частинах подрібнене листя берези, м`яти, шавлії і квітки ромашки. 1 ст. ложку суміші киньте в широку каструлю з літром гарячої води, доведіть до кипіння. Потримайте обличчя над каструлею 20 хвилин на відстані 20 см, накривши голову рушником. Процедура протипоказана при куперозі.

Ромашка

Її по праву вважають царицею народної косметології. Ефірна олія квіток ромашки вважається універсальною (саме завдяки цьому рослина має таку могутню зціляючу силу). Воно і пом`якшує, і тонізує, і дезинфікує шкіру, і знімає подразнення.

 Тонізуючий лосьйон

Змішайте квітки ромашки і деревію в співвідношенні 1:3. 1 ст. ложку збору залийте склянкою кип`ятку і поставте настоюватися на ніч. Вранці процідіть і протріть обличчя. Підходить для будь-якого типу шкіри.

Петрушка

Багата вітаміном А, а тому часто використовується в різних косметичних продуктах для антивікового догляду. Крім того, петрушка допомагає зняти запалення, почервоніння і набряки, освітлює шкіру з веснянками, освіжає, тонізує і попереджає появу зморшок.

Вітамінізована маска «Антистрес»

Змішайте 1 ст. ложку дрібно нарубаної петрушки або соку з 1 ст. ложкою кислого молока (для жирної шкіри) або сметани (для сухої). Накладіть суміш на очищену шкіру обличчя на 15 хвилин. Змийте прохолодною водою і вмивайтеся настоєм ромашки.

Засіб проти висипань 

Пропустіть свіжу зелень через м`ясорубку і відіжміть сік. Протирайте ним проблемні зони обличчя, заздалегідь очистивши шкіру молочком або гелем. Робіть процедуру двічі в день протягом місяця.

Домашнє завдання

  1. Опрацюйте конспект.

  2. Коротко законспектуйте, вибираючи головне.