Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 07.05

Тема. УКРАЇНСЬКА МУЗИКА У СВІТІ

Українська пісня — це душа народу. Найдорожчим скарбом українців завжди була пісня. Пропоную вам цікаву фольклорну експедицію, щоби поринути у світ чарівної української народної музики.

Скільки чудової музики створив український народ! Ліричні, жартівливі, колискові, думи, календарно-обрядові пісні супроводжують людину впродовж усього життя... А поруч — танці: запальний козачок і задиркуватий гопак, мужній аркан, гомінка коломийка, чарівлива метелиця... Ці мелодії живуть упродовж століть. Скарбниця музичного фольклору завжди надихала професійних композиторів. І тоді народні наспіви відроджувались у п’єсах, концертах, рапсодіях, симфоніях... Український фольклор — бажаний гість , у симфонічних творах.

 

Україна віддавна славиться своїми піснями. Народна пісня виникла у сиву давнину й відображає життя, побут і світогляд наших предків. Багато українських народних пісень набули надзвичайної популярності не тільки в Україні, а й за її межами. Саме з такою піснею та з її історією ми познайомимося. 

Це пісня «їхав козак за Дунай», створена майже 300 років тому харківським козаком Семеном Климовським. У ній висвітлено історичні події XVIII ст. від’їзд на чужину запорізьких козаків після знищення російською царицею Запорізької Січі. Правдивий життєвий зміст просто і майстерно відображено у цій пісні виразною наспівною мелодією. Це, до речі, властиве більшості народних пісень, тому й пісню «їхав козак за Дунай» також вважають народною. Жанр цього твору визначають як пісня-романс.

Романс — це одноголосний вокальний твір з інструментальним супроводом.

Прослухайте цю пісню та визначте її характер.

Слухання пісні С. Климовського «Їхав козак за Дунай» у виконанні хорової капели та оркестру народних інструментів https://www.youtube.com/watch?v=QCHn0xuCK7s 

Одним із найпопулярніших українських танців є гопак. Його ритми ми можемо почути у творах російських композиторів М. Римського-Корсакова, М. Мусоргського, П. Чайковського. У балеті вірменського композитора Арама Ілліча Хачатуряна «Гаяне» поміж інтонацій вірменської музики також звучить мелодія українського гопака.

  • Послухайте фрагмент балету «Гаяне» та скажіть: як композитор передав особливості української музики?

Слухання «Гопака» із балету А. Хачатуряна «Гаяне» https://www.youtube.com/watch?v=2gqwKViQIsM 

Вокально-хорова робота

Для кожної людини рідний край — наймиліший. Приєднаймося до багатоголосного співу, щоб висловити любов до своєї Батьківщини та надію на світле майбутнє нашої неньки-України!

Послухайте Укр. Нар. Пісню «Вербовая дощечка».  https://www.youtube.com/watch?v=d8cJPuXUuUs 

Повторіть пісню проспівавши караоке  Світ немов кольоровий луг https://www.youtube.com/watch?v=RuqePaGMkhM 

 

Українська мова 07.05.20, 4-б

Тема. Роль прислівників-синонімів, прислівників-антонімів у мовленні.

Вправа 326 (завдання 1, 2,3,4), с. 166-167.

Вправа 327 (завдання 1, 2), с.167.

Вправа 328 (завдання 1, 2,3) с. 167

Вправа 329 (завдання 1, 2,3,4), с. 167-168.

Вправа 330 (завдання 1, 2,3), с.168.

Домашнє завдання. Вправа 331 (завдання 1, 2), с. 168

 

Літературне читання. 07.05.20

Тема. В. Сухомлинський «Співуча пірїна».

*Прочитайте вголос  казку В. Сухомлинського «Співуча пірїна». (2 разів вголос)

*Дайте відповіді на запитання

Як називається казка ?  Хто є автором даної казки? Назвіть героїв казки. Чи знаєте ви такого птаха? Як він співає? З чим порівнюється його спів?

*Помікуйте! Прочитайте  виділені речення. Поясніть їх зміст. (свої міркування  запишіть у зошити).

*Прочитайте вголос  казку В. Сухомлинського «Співуча пірїна». Відпрацюйте навики виразного читання.

Домашнє завдання. Виразне читання казки В. Сухомлинського «Співуча пірїна».