Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 09.04

Ознови здоровя

4-В клас

 

Правила поведінки у випадку появи електричної іскри,запаху горілої гуми, диму полумя

 • Негайно повідомити дорослих

 • У жодному разі не можна заливати електичні прилади чи дріт водою

 

Вогонь — друг, вогонь — ворог.

  Ви, звичайно, знаєте, що таке вогонь. Де можна з ним зустрітися, побачити?

(Біля вогнища, в грубці, на газовій плиті, в ракеті чи літаку, на свічці, запальничці                       і т. п.).

 Дуже давно люди не вміли добувати вогонь. Траплялося, що під час грози блискавка запалювала дерево. Поки воно горіло, люди грілися, готували їжу, а якщо вогонь згасав, то запалювати його ніхто не вмів.

Пізніше люди навчилися добувати вогонь за допомогою тертя однієї палички об іншу, каміння об каміння.

Вогонь завжди потрібен людям. Сила вогню дуже велика: її використовують для запуску ракет, космічних супутників, у доменних печах — для виплавки металу; в теплоелектростанціях — для одержання струму; у побуті — для тепла і приготування їжі тощо.

Але вогонь буває злим і страшним: він може спричинити пожежу, що призводить до значних матеріальних збитків і навіть до загибелі людей.

Вогонь може завдати людині болючих травм у вигляді опіків, які важко лікувати.

Ви, мабуть, знаєте, що коли доторкнутися до гарячого чайника або до відкритого вогню, то шкіра починає червоніти, з'являється пухир, який з часом лопається, спричиняючи нестерпний біль; така рана довго не заживає.

Коли в квартирі, будинку може спалахнути пожежа.

 • Якщо недбало поводитися з сірниками, запальничками;

 • якщо сушити білизну над включеною газовою плитою чи на каміні;

 • якщо залишити відкритими дверцята пічки, з якої можуть випасти вуглинки;

 • якщо залишити запалені свічки, феєрверки, бенгальські вогні біля ялинки;

 • якщо в домі несправна електропроводка або залишені без нагляду увімкнені електроприлади тощо.

 Електрика подається в будинок по дротах. Ураження струмом може трапитися, якщо ви доторкнетеся до оголених проводів або до несправної розетки. Дуже небезпечне сусідство електрики і води.

Правила безпеки поводження з електричними приладами

Дія електричного струму на людину

На початковій стадії розвитку електротехніки, електричний струм як чинник небезпеки не розглядався. Але збільшувалася напруга і потужність джерел електричної енергії, поширювалось їх використання. Почали траплятися нещасні випадки від дії електричного струму, які завершувалися смертю людини.

У випадку появи електричної іскри чи запаху горілої гуми потрібно:

 1. повідомити дорослих;

 2. вимкнути електроприлад з розетки, обмотавши руку сухою ганчіркою;

 3. накинути на полум'я ковдру або засипати його піском; у жодному разі не можна заливати такий вогонь водою!;

 4. відключити подачу електроенергії, якщо ви знаєте, де і як це зробити;

 5. зателефонувати «101».

Подальше вивчення проблеми ураження людини електричним струмом та його пилив на людину, дало змогу розрізняти такі види дії струму на людину:

• біологічну – проявляється у подразненні і збудженні живої тканини, а також у порушенні внутрішніх біоелектричних процесів, що відбуваються в організмі і безпосередньо пов’язані з його життєвими функціями. Це може супроводжуватися невимушеним, судомним скороченням м’язів, у т. ч. м’язів серця та легень. При цьому порушується кровообіг і робота органів дихання або повністю припиняється їх діяльність;

• термічну (теплову) – зумовлює опіки окремих ділянок тіла, нагрівання кровоносних судин, нервів, серця та інших органів, що знаходяться на шляху проходження струму. Це може викликати в них значні функціональні розлади. Опіки можуть бути внутрішні і зовнішні. Електрохімічна дія струму спричиняє розклад органічних рідин, у т. ч. і крові, що супроводжується значними змінами їх фізико-хімічного складу;

• механічну – полягає в розшаруванні, розриві та інших механічних пошкодженнях тканин організму, зокрема, м’язової, стінок кровоносних судин, судин легенів, унаслідок електродинамічного ефекту, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари від теплової дії струму.

Різноманітність дії електричного струму на людину може призводити до негативних наслідків, тобто до електричних травм -пошкоджень, спричинених впливом електричного струму або електричної дуги, 3 протіканням електричного струму одночасно присутні всі види дії.

Електричні травми умовно поділяються на два види:

• місцеві, коли виникає місцеве ушкодження організму;

• загальні, коли уражається весь організм через порушення нормальної діяльності життєвоважливих органів і систем.

Класифікація електричних травм

У залежності від наслідків ураження, електричні удари можна поділити на п’ять ступенів:

• судомне, ледве відчутне скорочення м’язів;

• судомне скорочення м’язів, що супроводжується сильним болем, але без втрати свідомості;

• судомне скорочення м’язів із втратою свідомості, але зі збереженням дихання і роботи серця;

• втрата свідомості і порушення серцевої діяльності чи дихання (або обох цих порушень разом);

• клінічна смерть, тобто відсутність дихання і кровообігу.

У побутових умовах переважна кількість електрообладнання є переносним, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції.

При пошкодженні електромережі, або коли обірвався чи оголився електричний провід, зламався електровимикач або розетка,- не торкайтеся оголених місць. Торкання оголених місць може призвести до травми.

Використання електричних приладів не за призначенням, або невміле користування ними, може призвести до пожежі.

Електронагрівальні прилади, такі, як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші потрібно  включати в електромережу справними.

Не залишайте без догляду і не забувайте своєчасно вимикати електроприлади, щоб не допустити пожежі.

Якщо ви дивитесь телевізор, а екран потух або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.

Якщо щось потрапило до працюючого телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, треба в першу чергу їх вимкнути, і тільки потім діставати сторонній предмет. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.

Щодня пам’ятайте і виконуйте правила:

• ніколи не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електроприлади;

• забороняється тягнути за електричний шнур руками тому, що він може обірватися і може вас вразити електричним струмом;

• забороняється підходити до оголених дротів і чіпати їх руками;

•у дачному будиночку електроприладами треба користуватися уважно;

• якщо загорілися електроприлади, їх не можна гасити водою.

 Сучасні досягнення науки та техніки значно змінили побут людини. Електроприлади, побутова хімія, використання полімерних матеріалів полегшили виконання багатьох робіт по дому. Але з іншого боку, побут інколи стає джерелом небезпеки для здоров’я і навіть життя людини.

 

09.04.2020р.

Літературне  читання

Тема. Всеволод  Нестайко «А тепер подивимося, що вони  пишуть».   Поговоримо  про мрії.

 1. Прочитайте про  що  мріють  ваші  однолітки.

А тепер подивимося, що вони  пишуть

    І от вони тихенько сидять за партами і пишуть контрольну. Це — не звичайна контрольна. Це — твір. На вільну тему — «Ким я хочу бути». Начебто й стара, але для кожного в його особистій долі вічно нова тема...

    Тільки почувши, про що треба писати, Спасокукоцький і Кукуєвицький гордо перезирнулись і, не довго думаючи, одразу впевнено написали одне й те саме: «Буду космонавтом». А вже потім дороги їхні розійшлися — Спасокукоцький збирався летіти на Марс, а Кукуєвицький — на Венеру. Свої майбутні космічні дороги зараз вони й описували.

    Шурик Бабенко, навпаки, довго думав, задерши голову й дивлячись на стелю... В душі його точилася боротьба. Йому дуже хотілося стати знаменитим хокейним воротарем. Але Шурик дуже погано катався на ковзанах,— ноги його підгинались і роз'їжджались, як у корови на льоду. Всі в класі це добре знали. Тому він гірко зітхнув і став писати про те, що буде інженером. Як тато.

    Ярик Божко вирішив вивчитися на дипломата. Він писав, що йому подобається складна, відповідальна й небезпечна робота дипломатів... І ніхто не догадувався, яку роль в його рішенні відіграла жувальна гумка («Вже хто-хто, а дипломати жують тую гумку, напевно, з ранку до ночі...»).

    Туся Мороз писала, що мріє стати директором зоопарку. Вона уявляла собі ту величезну кількість звірів і птахів, яких вона щодня доглядатиме й любитиме, і серце її сповнювалося невимовною радістю.

  А Ляля Іванова заздро дивилася на Тусю й гризла ручку. Вона не знала, що писати. Вона й не задумувалась над тим, що з неї буде, як вона виросте. Але ж треба було щось писати, і Ляля почала писати, що, мабуть, стане художницею. Хоча й сама в це не дуже вірила.

    Льоня Монькін теж твердо знав, чого хоче. Він хотів бути директором магазину «Філателія». Хай би тоді хтось позмагався з ним у збиранні марок!..

    Галочка Білан і Свєточка Черненко писали, що мріють вивчитися на лікарів. Тільки Галочка хотіла стати педіатром, тобто лікувати дітей, а Свєточка — хірургом, тобто вирізати гланди й аденоїди...

    Таня Верба мріяла стати артисткою. Співачкою. Вона справді дуже гарно співала. Якось у них в класі була зустріч з дитячим письменником. І на тій зустрічі Таня заспівала пісню. Дитячий письменник розчулився і сказав, що Таня напевне стане знаменитою співачкою. І навіть попросив, щоб вона зараз же видала йому перепустку на свій майбутній концерт. І Таня написала на аркушику із зошита перепустку й дала письменникові. І письменник пообіцяв, що неодмінно збереже її і прийде на концерт через років п'ятнадцять, коли Таня стане знаменитою співачкою...

    Валера Галушкинський писав, що мріє стати моряком — капітаном далекого плавання. Мріє вже багато років, з самого дитинства. То була правда.

   У Тимка Довганюка теж проблем не було. Він твердо вирішив водити трамвай. Як мама.

    Люба Присяжнюк ще точно не знає, але, може, стане кравчинею — вона дуже любить шити.

   А Юра Хитрюк (Фігура) знає точно — він буде токарем на заводі. Як його тато і старший брат.

     Схилилися над партами чотирнадцять хлопців і десять дівчаток

Думають. Пишуть. Сопуть...

– Мій четвертий «Б» — найкращий! — часто каже Ліна Митрофанівна.

– Мій четвертий «Б» — неможливий! — так само часто каже Ліна Митрофанівна.

– Мій четвертий «Б» доведе мене до інфаркту! — каже Ліна Митрофанівна.

– Мій четвертий «Б» тільки й тримає мене на світі! — каже та ж сама Ліна Митрофанівна.

     То коли ж вона каже правду?..

 1. Складіть невеличкий  текст  про  свою  мрію.

 

Математика

Тема. Множення  та  ділення  на 2, 3. Кути. Вершина. Сторони. Креслення кутів.

Кут –це фігура, утворена двома  променями, які виходять із  однієї точки.

Кут  складається  із  вершини  та  двох сторін.

Кути бувають  прямі (90),  гострі(до 90) та тупі (після 90)

 

Завдання:

 1. Накреслити  прямий  кут  з  вершиною А, гострий - з  вершиною В, тупий – з вершиною С.

 

 1. Обчисліть вираз з буквами.

            745 – ( а+634:в), якщо а=249, в=2

 

 1. Розв’яжіть  задачу.

Картоплі  зібрали 816 кг, а буряків  у 3 рази  менше. На  скільки  кілограмів  менше  зібрали  буряків, ніж картоплі?

 

 

 

Природознавство

Тема. Комахи. Спільні та  відмінні  риси.

     З різноманітними комахами, тобто, жуками, мухами, бджолами, метеликами ви стикаєтеся повсякчас. Це і не дивно, адже цих тварин на нашій планеті налічують дуже багато, понад мільйон.  Багато видів науці ще не відомо.    Комахи живуть повсюди, за винятком морських глибин. У воді живуть  жук- плавунець, водомірка; у  траві і на деревах –метелики, коники, мурахи; у ґрунті –ведмедка; у  будинках – таргани, клопи; на тілі тварин – блохи.

     Серед них є як корисні, так і паразити, шкідники.

Корисні комахи поїдають шкідливих комах, запилюють квіти, тим самим підвищують врожайність

Шкідники знищують рослини. А ще вони переносять інфекційні захворювання. Але і вони потрібні в природі, бо є кормом для інших тварин.

  Тіло комахи складається з трьох частин. Це голова, груди і черевце. Також комаха має 3 пари ніжок, тобто 6 ніг.

     Більшість із них мають по 2 або по 4 крила і вміють літати. На голові розташовані очі,  пара вусиків.

     Вони вловлюють найтонші запахи і найменший рух повітря. Органи дотику і нюху розташовані на вусиках, смаку – на ротових органах, а у деяких можуть бути на кінцівках. Окремі комахи здатні сприймати запах на відстані до 11 кілометрів.

    Всі комахи  мають  спільні ознаки – 6 ніг,  проте   є у них  і  відмінні риси. Вони різняться  розмірами, забарвленням, крилами (є тонкі, прозорі, але  є і  тверді, кольорові; є 2  крила, а є і 4), способом живлення ( метелики, бджоли живляться нектаром  квітів; попелиця – соком рослин;  хрущ, коник – листям і травою; сонечко – іншими  тваринами; блохи – кров’ю тварин).

Завдання:

1.Обери правильну  відповідь

Істотна ознака комах

             О   2 пари ніг

             О   3 пари ніг

             О   1 пара ніг

З яких головних частин складається комаха?

              О   голова, груди, черевце

              О   голова, тулуб, кінцівки

              О   голова, зябра, крила

За способом живлення сонечко це

               О   рослиноїдні комаха

               О   хижа комаха

               О   всеїдна комаха

 

 

 1. Обери  всі  правильні  відповіді

Яку користь приносять комахи?

             О      запилюють рослини;

             О     кусають тварин і людей;

             О     є санітарами природи;

             О    дають людині мед і віск;

             О    є кормом для інших тварин;

             О    розносять хвороби.