Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 09.04

Конспект уроку

з  географії

6  – А  клас

09. 04. 2020 р.

Тема. Значення вод суходолу для природи і людини. Охорона вод Світового океану і суходолу.

Вивчення нового матеріалу.

  1. Значення води в природі.

Вода - важливий елемент життя. Без неї не було б людей, тварин, рослин. Навіть мікроскопічні бактерії просто не виживуть без цієї дивовижної рідини. Але добре, що води на планеті більш, ніж достатньо. Один тільки Тихий океан - більше всіх, разом узятих материків.

Для чого потрібна вода в природі? Вона відіграє найважливішу роль, оскільки бере участь у багатьох різних механізмах і процесах на Землі. Наведемо кілька фактів, що доводять її важливість: завдяки кругообігу води формується волога, яка так необхідна для життя та існування тварин і рослин; моря і океани, річки і озера безпосередньо впливають на клімат довколишніх регіонів;

вода має високу теплоємність, за рахунок чого на планеті забезпечується комфортний температурний режим; вода бере участь в процесі фотосинтезу (без неї рослини не могли б переробляти вуглекислий газ в кисень, а ми не змогли б дихати чистим повітрям).

    Словом, без води не було б ніякої екосистеми (тварин, птахів, рослин). А яким би без неї виявився клімат - і зовсім складно уявити. Все життя, яка є на планеті, багато в чому сформована саме завдяки воді.

  1. Вода в житті людини.

      Роль води в житті людини не менш важлива. І це легко довести на елементарному прикладі. Достатньо лише поцікавитися, на скільки людина складається з води. Цифри виявляться дивовижними: тіло кожного з нас містить приблизно 70-80% води. І вона є скрізь: починаючи від мозку, а закінчуючи м'язовою тканиною.

Вода і людина нерозривно пов'язані один з одним. Без неї люди просто не вижили б. Вода постійно використовується нами протягом усього життя. Ми використовуємо її для:

втамування спраги, приготування їжі, вмивання, купання і т. д.

Цінуйте чисту воду!

           Вода в організмі людини - життєво важливий елемент. Вона покращує травлення, допомагає регулювати температуру тіла і контролювати власну вагу, очищає від шкідливих токсинів. Також вода заряджає нас енергією, покращує стан шкіри, суглобів і м'язів, а в деяких випадках може використовуватися як засіб для лікування або профілактики певних захворювань.

 

 

 

 

  1. Охорона вод Світового океану і суходолу.

       Загальний стан вод Світового океану на сьогодні має велику проблему забруднення свого середовища. Основою забруднення океану, вважаються  річки, з яких щорічно надходить понад 320 млн. т. солей заліза, 6,5 млн т фосфору та ін. На відмінну від річок до  океану, потрапляють забруднення і з атмосфери: 200 тис. т свинцю, 1 млн т вуглеводів, 5 тис. т ртуті та інші забруднюючі компоненти. Близько третини мінеральних добрив, що вносяться в грунт, вимивається з нього дощовими водами й виноситься річками в моря й океани; лише азоту й фосфору, таким шляхом потрапляє в Світовий океан близько 62 млн т на рік. Ці шкідливі речовини впливають  на стан одноклітинних водоростей.У підживленій нітратами й фосфатами в морській воді,  ці рослини дуже швидко розмножуються, де утворюються на поверхні води великі «ковдри», в яких товщина до 2 м і площею в багато квадратних кілометрів. Така ковдра діє, як прес, яких задушує у океані все живе. З загибеллю, водорості опускаються на дно, де починають гнити, поглинаючи весь кисень з води.

            До найбільш шкідливих забруднювачів Світового океану належать нафта й нафтопродукти. Загалом щорічно їх потрапляє до вод 5-10 млн т. Результатом такого накопичення вважається, добування нафти з морських родовищ, аварій танкерів, берегового стоку та інших причин забруднення вод.

          В наслідок аварій танкера «Екс сон валдіз», що стався в 1990 р. поблизу Аляски, в море потрапило 40 тис. т нафти. Величезні нафтові плями були рознесенні морськими течіями та вітрами далеко від місця аварії, де в наслідок цього забруднивши велику кількість ділянок узбережжя, і спричинивши для цього загибелі тисячам тюленів, морських птахів, риби тощо. В 1991 р. внаслідок війни між Кувейтом та Іраком, нафта з підірваних танкерів і нафтопроводів, вкрила велику територію поверхні Перської затоки і 450 км берегової смуги, де  за дослідницькими даними, загинула велика кількість морських черепах, дюгонів, птахів, крабів та інших тварин.

         З проблемою захисту Світового океану нині стала однією з найактуальніших, вона стосується всіх країн, навіть тих, що не мають безпосереднього виходу до океану. За  свідченням космонавтів, що при погляді на Землю з висоти космічної орбіти, око бачить в основному два кольори: білий колір хмар і льодових полярних шапок, і блакитний колір Світового океану, що вкриває 71 %  поверхні нашої планети; морська вода – найпоширеніша на Землі речовина. Стан нашої планети є важливим для існування всього живого на ній.

ЗАПИТАННЯ.

1. Яке значення води в природі?

2. Яке значення води для людини?

3.  Поміркуйте, як ми маємо цінувати воду, водні ресурси ?

4. Поміркуйте, чи можливо ще змінити щось в природі, щоб зберегти чисте довкілля?

5. Яка зараз існує проблема із водою?