Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Четвер

16.04.20 р.

Українська мова

Тема. Діалог на самостійно обрану тему.

 

Повторення теоретичних відомостей

Діалог (від гр. dialogos — розмова, бесіда) — розмова двох осіб.

Речення, якими оперують учасники розмови називаються репліками.

Графічна модель діалогів та розділові знаки, які вживаються при діалозі:

А: «П» (?!)» — «П. (?!)» — «П (?!)» -а. — «П (?!)»

—  П. (?!)

П. (?!)

—  П, (?!) — а.

 

Приклад діалогу

«У бібліотеці»

- Доброго дня!

- Доброго дня! За якою книжкою ти до нас завітала? - лагідно запитала мене бібліотекар.

- Я хочу прочитати повість Пауля Маара "Машина для здійснення бажань".

- Дуже добре. Зверни увагу, що книги на стелажах розміщені у алфавітному порядку прізвищ авторів, а тому підійди до стелажів з буквою "М". 

- Дякую за допомогу.

- Бачу, що ти знайшла те, що шукала.

- Так.

- Давай я запишу відомості про цю книгу у твій формуляр, - запропонувала мені бібліотекар.

- Будь ласка, - відповіла я. І протягнула їй книгу.

- Цих книг у нас всього 8, а охочих їх прочитати багато. Тому буду рада бачити тебе через два тижні. Маю надію, що цього часу тобі достатньо, щоб прочитати цю пригодницьку повість, - мовила бібліотекар, повертаючи книгу. 

- Звичайно, що так. До побачення!

- Бувай. Всього тобі найкращого!

 

Домашнє завдання

Скласти діалог на вільну тему.

 

Виконане завдання надіслати на Viber

16.04.20 р.

Зарубіжна література

Тема. Художнє новаторство О. С. Пушкіна (у жанрі, мові, авторській позиції, підході до зображення дійсності). Образ автора.

О. С. Пушкін — не тільки оповідач, автор роману «Євгеній Онєгін», а й один із героїв цього твору, що надає описуваним подіям достовірності, примушуючи читача повірити в реальність персонажів. Як персонаж автор сповнює роман надзвичайним ліризмом: він незримо присутній на сторінках роману під час усієї розповіді, періодично постає як учасник подій, що відбуваються. Автор — живий, повнокровний герой зі своїм характером, світовідчуттям, ідеалами. Несподіване вторгнення автора в події роману органічне, творчо виправдане: не порушуючи перебігу сюжету, суб'єктивний погляд поета дозволяє глибше осмислити зміст подій, висловити оцінку значущих для Пушкіна історичних фактів, явищ дійсності. Про автора та його героя, про новаторство Пушкіна йтиметься сьогодні на уроці.

Присутність образу автора ми помічаємо від початку роману. Наприклад, поет підкреслює типовість здобутої Онєгіним освіти, більше того, зараховує і себе до цього соціального середовища:

Ми всі навчались небагато,

Абияк і абичого.

Автор усіляко обстоює свою, незалежну від головного героя, оцінку подій, життєвих цінностей, протиставляючи пересиченню Онєгіна театром свою любов до нього, називаючи театр «чарівним краєм», холодному ставленню Онєгіна до балівсвоє захоплення ними. Настрій поета на початку роману грайливий, легковажний, мінливий. Він вклоняється жіночим ніжкам, уподібнюючись Онєгіну та всьому порожньому аристократичному суспільству, вивчив «науку пристрасті ніжної». Автор тут виявляє себе легковажним, типовим завсідником столичних балів. Адже він не ідеальний; виховання, середовище, спосіб життя петербурзької аристократії й на нього наклали відбиток. І все ж образ автора досить складний, неоднозначний, він уміщує в собі поряд зі світською безцеремонністю і глибину та витонченість почуттів:

Згадав я час перед грозою:

Як заздрив морю я тоді,

Що мчалось лавою живою

Лягти під ноги молоді!

Як прагнув разом з бурунами

Діткнутись милих ніг устами!

Ніколи у кипучі дні

На золотій моїй весні

Не прагнув я з таким тремтінням

Ні уст рум'яних, ніби цвіт,

Ні вкритих розами ланіт,

Ні перс, хвильованих томлінням;

Ніколи рій бажань палких

Так не терзав грудей моїх!

Поет набагато вищий за слабкості, поверхові захоплення, внутрішній світ його багатий, різноманітний. Подолавши захоплення аристократичним світом, автор піднявся над ним, і на цьому ґрунті зійшовся з Онєгіним.

Образ автора показує взаємини поета і читача. Автор то наближає його до себе, то віддаляє, іноді навіть повністю протиставляє себе читачеві. Поет ділиться з ним своїми планами, і читач виступає в ролі критика. Образ автора має велике значення для композиції роману: він слугує переходом від ліричної частини до епічної та сприяє розширенню меж роману, створенню «енциклопедії російського життя».

 

Домашнє завдання

Написати твір  «Роздуми над сторінками роману «Євгеній Онєгін» і надіслати на Viber.