Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Четвер

10 доп, укр.л-ра                                         Дата 16.04.2020

Тема. П. Загребельний «Роксолана» (уривки). Зіставлення характеру і вчинків героїв.

 

Основний зміст уроку

Визначальною рисою роману Павла Загребельного «Роксолана» є значне розширення світу героїні. Автор образу Роксолани активно освоїв суспільні, національні, професійні площини буття жінки у зв’язку з висвітленням таких проблемно-тематичних аспектів, як «жінка і нація», «жінка і держава», «жінка і влада», «жінка і патріархальний світ», «жінка і релігія» тощо.

Павло Загребельний повернув із легенди в історичний часопростір полонянку Роксолану, яка досягла вершини султани, котра в деякій мірі трансформувала безправне становище жінки, що було традиційним для мусульманського світу.

Прообразом Роксолани стала українська дівчина Настя Лісовська. Вона народилася у 1506 році у родині священика Гаврила Лісовського у Рогатині.

Спочатку полонянка опинилася в Криму – це звичний шлях всіх невільниць. Цінний «живий товар» татари не гнали пішки через степ, а «везли на конях» під пильною охороною. Їм навіть не зв’язували руки, щоб не поранити мотузками ніжну дівочу шкіру.

Вражені тонкими рисами полонянки, її грацією, татари вирішили відправити дівчину в Стамбул, сподіваючись вигідно її продати на одному із найбільших невільничих ринків мусульманського Сходу.

За примхою вередливої долі на ринку дівчина впала в око всесильному візиру молодого султана Сулеймана І, благородному Рустему-паші. Настя вразила його, і він вирішив її подарувати султану. Проте подібні подарунки не робилися спонтанно. Спочатку її оглянули досвідчені лікарі, які засвідчили, що дівчина незаймана і абсолютно здорова, а значить може переступити Дім Радості (так називали гарем султана).

Відповідно до законів віри падишах міг мати чотирьох законних дружин. Первісток першої дружини успадковував престол, а всіх інших чекала смерть.

Українська дівчина мала надзвичайну природну зовнішність. Її також обов’язково навчали музиці, танцям, мусульманської поезії, мистецтву кохання. Коли навчання було завершено, господар слов’янської красуні відмовився продати її Рустему-паші, а власноруч подарував всесильному царедворцю, сподіваючись, за східною традицією, на відповідний подарунок і певну користь.

Нова наложниця не відразу привернула увагу падишаха і цілком заволоділа його серцем. Його гарем був переповнений вродливими дівчатами, які знали всі секрети кохання, то ж нова красуня повинна була чекати своєї черги. А коли близькість відбулася, між молодими людьми виникли почуття, і Роксолана-Настя поклялася, що стане законною дружиною падишаха. Звісно, що рабиня навіть думати не могла про султанське ложе на правах дружини, але полонянка дізналася, що її не продавали, а дарували, значить вона залишалася вільною жінкою.

Вона вивчила турецьку мову, прийняла іслам, загубивши за християнськими законами душу, але таку жертву вона принесла заради майбутніх дітей. Вони повинні були стати законними спадкоємцями.

Письменник, створюючи образи, уже рідко звертається до безпосередньої авторської характеристики, як це було раніше; він розкриває свою героїню у дії, через її вчинки, самохарактеристику або спостереження іншої дійової особи. Спосіб подачі характеристики героїні через розкриття її іншим персонажем створює враження її повної суверенності, незалежності від автора – це надає їй більшої наочності, життєвої правдивості.

Повість «Роксолана» писалася упродовж кількох років — з 1918 по 1926 pp. Головні герої повісті — Сулейман Величний і дівчина-русинка Настя Лісовські, дочка О Луки. Ці історичні постаті жили на переломі Середньовіччя й Нових часів. Український народ, на думку істориків, переживав у цей час найглибший занепад. Державність його була зруйновано, він (народ) був безпросвітною темною масою, яка в тяжкій неволі коротала свій вік. І, можливо, говорить О. Назарук, «на знак того, що в українському народові все ще криються великі здібності, Божа воля видвигнула в тім часі одну жінку як найбільшу жіночу постать світової історії тієї епохи. Османська імперія була багатою державою. Сулейман Величний царствував 46 років. Мав величезну армію (100 000 війська, 300 воєнних кораблів).

 

Після вступу на престол у війні проти Угорщини ствердив себе здібним вождем і ворогом християнського світу. Здобув Бєлгород, воював з Австрією (у тім поході йому товаришила його жінка Роксолана, опустошив берег Італії. Доходи його виносили біля 500 мільйонів аспрів щорічно. Дослідники стверджують, що «силі його не було рівня в цілім тодішнім світі». Мав твердий характер, був відважний, розумний і справедливий, даного слова завжди дотримував. Любив молитву. Не підлягав нікому, окрім Ель Хуррем.

 

Отже, Павло Загребельний використав традиції і проявив новаторство у зображенні образу жінки у романі П. Загребельного «Роксолана». Письменник змалював Роксолану як національну героїню, яка сконденсувала у своєму характері найбільш суттєві риси національної свідомості, підводячи таким чином українську літературу до розвитку літературного процесу на фоні нової суспільної ситуації, коли за логікою розвитку цього літературного процесу література надалі повинна була відобразити жінку, застосувавши новий перехід до пізнання й відображення її образу в літературі, змінивши до деякої міри понятійний апарат, але дотримуючись вірності класичної традиції у ставленні до героїні як осередку духовності в суспільстві.

 

 

Домашнє завдання

  1. Вивчити теоретичний матеріал з поданої теми.

 

Фізика  і  хімія  в  побуті  10 доп  16.04

Використання лугів в народному господарстві. Правила техніки безпеки

Використання лугів в народному господарстві.

Незамінна каустична сода в проведенні дезінфекції теплиць. Після збору врожаю, садівники обробляють розчином їдкого натру стояки і поверхні закритих площ для вирощування ранньої продукції, так як гідроокис натрію відмінно прибирає грибок і різні види дрібних паразитів, що накопичуються за період вегетації огірків і помідорів. Особливо ефективна їдкий луг для санітарної обробки господарських будівель, в яких містилися домашні тварини. Така процедура дозволяє видаляти хвороботворні бактерії і мікроби з внутрішніх поверхонь сараїв і корівників. Підійде каустична сода і для застосування в побуті – нею добре проводити дезінфекцію льохів перед сезонної закладкою овочів. 

Правила безпечного поводження з лугами

Луги при попаданні роз'їдають шкіру і слизові тканини. При роботі з ними особливо слід берегти очі, оскільки ці речовини викликають необоротнє руйнування зорового нерва, наслідком чого може бути повна втрата зору.

 

 

 

Зверни увагу!

Всі роботи з лугами слід проводити в окулярах, користуючись гумовими рукавичками.

Якщо ж луг усе-таки потрапив на поверхню тіла, уражене місце потрібно добре прополоскати струменем проточної води. Якщо луг потрапив в око — безперервно промивати проточною водою не менше 35-40 хвилин, і звернутися за медичною допомогою.

 

Запитання:

  1. Де  застосовують  каустичну  соду  в народному  господарстві?

  2. Яких  правил  потрібно  дотримуватися  при  роботі  з  лугами?

  3. Яка  перша  допомога  при  опіках  лугами?

 

Трудове навчання

Тема. Повторення Правил догляду за кімнатними рослинами.

Які умови необхідні для догляду за кімнатними рослинами?

Полив,вологість, оптимальна температура, освітлення, добриво.

То ж скільки потрібно поливати кімнатну рослину? 

Залежить від виду рослини та її рідного середовища, від грунту, температури, періоду росту чи спокою, світла і вологості у будинку чи квартирі. Також залежить від величини і кількості листя, від розміру горщика.

Як дізнатися коли рослина потребує поливу? 

Є декілька перевірених способів: якщо поверхність землі у вазонку нагадує пил, колір землі сіруватий, вага вазонка значно легша - треба полити.

Яку воду краще використовувати?

Краще використовувати відстояну або прокип’ячену  воду, вона мякша .

Яка оптимальна температура і вологість?

Найбільш оптимальною температурою для більшості кімнатних рослин є 20-25°С, а в холодну пору року - не нижче 18-20°С. Дуже небезпечними для кімнатних квітів є різкі перепади температури. Також більшість рослин не любить протягів і близького розташування джерел тепла. Вологість повітря має бути 30-50% і вище, що легко можна створити за допомогою обприскування водою.

                                        Хвилинка- цікавинка 
 Чи знаєш ти? 
 ● Усім кімнатним рослинам корисно іноді опинитися під теплим дощем
 але не всі рослини можна мити під душем. 
 ● Запилені рослини з ворсистим листям (наприклад, фіалку) краще чистити 
 м'якою щіточкою
 ● Якщо ви забули полити рослину і земля зовсім висохла, поставте горщик 
 із квіткою у воду і тримайте до зникнення пухирців повітря: земля 
 повинна стати вогкою
 ● Поливаючи рослини, пам'ятайте, що краще добре полити квітку раз на 
 тиждень, ніж потроху щодня
 ● Навесні та влітку, під час цвітіння кімнатну рослину потрібно поливати 
 дещо більше, ніж зазвичай: рослину слід підживлювати
 ● Кімнатні рослини необхідно пересаджувати кожні два-три роки, і краще 
 це робити навесні
 ● Коріння рослини може дуже розростися, і, незважаючи на часте 
 поливання, рослина може засохнути

Домашнє завдання

Разом з батьками доглядати вдома за кімнатними рослинами.