Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Четвер

Вступне слово вчителя

XVIII століття — доба розквіту та піднесення української національної культури. Саме на цьому етапі Україна здійснила якісний прорив у всіх напрямках художньої творчості. Наприкінці XVIII ст. в українському мистецтві з'явилися ознаки нового європейського стилю — класицизму, але повноцінного виявлення він набув уже у наступному столітті.

Руїна кінця XVIII століття накладала відповідний карб на всі напрями духовного життя, спричинила занепад професійної художньої творчості. Під тиском украй несприятливих історичних реалій висхідний розвиток художньої культури було загальмовано. В українській архітектурі II половини XVIII ст. співіснували різні стилі. Вашій увазі пропоную розглянути стилі бароко, рококо і класицизму в Україні та країнах Європи.

 

 

 Бароко

Для українського бароко характерні зовнішні ознаки: динамічність форм, нерівність та розірваність ліній, тяжіння до драматизму, широке застосування декоративних оздоблень, символічних та алегоричних образів. Проте водночас  воно має власні духовні витоки. В оригінальних формах нього стилю зводив будівлі Степан Ковнір. За його участю споруджено ковнірський корпус, дзвіниці на Дальній і Ближній печерах Києво-Печерської лаври, Кловський палац у Києві, церкву Антонія і Феодосія у Василькові. Кращі риси українського бароко розвинув Іван Григорович-Барський. Першою роботою будівничого стало спорудження міського водогону в Києві. Центральною спорудою в його роботі був павільйон-фонтан «Феліціан». За його проектами у Києві споруджено Надбрамну церкву з дзвіницею у Кирилівському монастирі, Покровську церкву, церкву Миколи Набережного на Подолі, бурсу Києво-Могилянської академії, дзвіницю Успенського собору.

У творчості простежуються перші паростки класицизму.

Першим зразком стилю бароко можна вважати церкву Іль-Джезу в Італії, архітекторами якої є Дж. Б. де Віньоло та Дж. дела Порте. Великий вклад у створення церковної архітектури бароко внесли майстри: Карло Мадерна, Франче-ско Барроміні, Лоренцо Берніні.

Риси бароко: динамічність форм, нерівність та ршірпаність ліній, тяжіння до драматизму, широке застосування декоративних оздоблень, символічних та алегоричних образів. Великий вклад у створення цсркошшї архітектури бароко внесли майстри: Карло Мадерна, Франческо Барроміні, Лоренцо Берніні.

 

Собо́р Непоро́чного зача́ття Пресвято́ї Богоро́диці, або Терно́пільський кафедральний собор — католицький храм в Україні, в місті Тернопіль. Кафедральний собор Тернопільсько-Зборівської архієпархії Української греко-католицької церкви. Названий на честь Непорочного зачаття Діви Марії. Збудований у 17491779 роках в стилі бароко на замовлення гетьмана Юзефа Потоцького, як Церква святого Вінсента при монастирі Ордену домініканців. У 18201848 роках належав єзуїтам. Зруйнований 1944 року в ході боїв за Тернопіль. Відбудований 1957 року. У 19781989 роках використовувався як Тернопільська картинна галерея. 1989 року переданий Українській греко-католицькій церкві, отримав статус собору. Пам'ятка національного значення Тернопільської області.

 

Рококо

Рококо у Франції виникло в останні роки правління короля Людовіка XIV. Більшість будівель рококо — власні будинки французької аристократії. В епоху рококо побудований готель Субіз у Парижі, ансамбль трьох майданів у Лотарингії, цей ансамбль завершив епоху рококо.

В середині XVIII століття в українську архітектуру прийшов новий західноєвропейський стиль рококо. Він є подальшим розвитком бароко і відрізняється від нього деталями декоративного оздоблення. На зміну досить важким і громіздким барочним формам приходять делікатні ажурні прикраси рококо. Будівлі в цьому стилі на українських землях споруджувалися переважно за проектами іноземних будівничих. У стилі рококо збудовані Андріївська церква у Києві за проектом В. Растреллі,    https://7chudes.in.ua/nominaciyi/andrijivska-tserkva/ 

 Собор Святого Юра у Львові — архітектором М. Ур-банік 

https://www.youtube.com/watch?v=-zoDP_ibXDQ 

Я. де Вітт, міська ратуша в Бучачі — архітектор Б. Меретіні.

https://www.youtube.com/watch?v=XacyNReaAfc 

Записи

Риси рококо: витонченість, грайливість, легка розважність. Виявився стиль у декоративних мотивах. Прийшов стиль із Франції

 

 

 

V.     ВИС

Сьогодні ми познайомилися з видами архітектури — бароко, рококо, . Побачили, у чому їхня різниця. Познайомилися з найвидатнішими архітекторами та їх роботами, А також познайомились з Собором Святого Юра у Львові — архітектор якого є М. Ур-банік та   міська ратуша в Бучачі — архітектор Б. Меретіні.

 

VI.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати відгук на тему «Пам'ятки нашого селища».