Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 02.04

13-А клас

Захист Вітчизни

Основні засоби захисту населення в надзвичайних ситуаціях.

 1. Медичні засоби індивідуального захисту.

 2. Аптечка індивідуальна медичного захисту її склад та порядок використання. 

 3. Індивідуальний протихімічний пакет та його склад.

В Україні 28 жовтня 1999 року затверджено Указом Президента України найважливіші функції безпеки життєдіяльності людини, передано в компетенцію Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи. Ці функції спрямовані на захист населення від наслідків стихійних лих, аварій та катастроф, а також застосування ворогом сучасних засобів ураження. Захист населення – це комплекс заходів, спрямованих на попередження негативного впливу наслідків надзвичайних ситуацій чи максимального послаблення ступеня їх негативного впливу.

Основні принципи щодо захисту населення:

 • Захист населення планується і здійснюється диференційовано, залежно від економічного та природного характеру його розселення, виду, ступеня небезпеки, можливих надзвичайних ситуацій.

 • Усі заходи щодо життєзабезпечення населення готуються заздалегідь і здійснюються на підставі законів держави.

 • При захисті населення використовують усі наявні засоби захисту (евакуацію із небезпечних районів, захисні споруди, індивідуальні засоби захисту...).

 • Громадяни повинні знати основні свої обов’язки щодо безпеки життєдіяльності, дотримуватись установлених правил поведінки під час надзвичайних ситуацій.

Є п’ять основних заходів щодо забезпечення захисту населення в надзвичайних ситуаціях:

 • Повідомлення населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій та постійного його інформування про наявну обстановку.

 • Навчання населення вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти у надзвичайних ситуаціях.

 • Укриття людей у сховищах, медичний, радіаційний та хімічний захист, евакуація населення з небезпечних районів.

 • Спостереження та контроль за ураженістю навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними, сильнодіючими отруйними речовинами та біологічними препаратами.

 • Організація і проведення рятувальних та інших робіт у районах лиха й осередках ураження.

Повідомлення населення про факт небезпечної аварії, стихійного лиха, застосування зброї масового знищення проводяться засобами масової інформації (радіо, телебачення та ін.) з метою не допустити загибелі людей, забезпечення їм нормальні умови життєдіяльності у надзвичайній ситуації.

Для того, щоб населення своєчасно ввімкнуло радіо та телевізора, в помешканнях, на підприємствах, інших закладах існує сигналізація (сирени, ревуни, гудки). Почувши сигнал, всі громадяни повинні ввімкнути радіо і телевізор.

    Засоби індивідуального захисту поділяють на засоби індивідуального захисту органів дихання та засоби індивідуального захисту шкіри.

За принципом захисної дії засоби індивідуального захисту органів дихання поділяють на фільтруючі та ізолюючі.

До засобів індивідуального захисту органів дихання фільтруючого типу відносять фільтруючі протигази, респіратори, ватно-марлеві пов'язки.

Фільтруючі протигази призначені для захисту органів дихання, очей та обличчя від отруйних і радіоактивних речовин та бактеріальних засобів.

Принцип дії фільтруючого протигаза ґрунтується на ізоляції органів дихання від забрудненого навколишнього середовища й очищення повітря, що вдихається, від токсичних аерозолів і парів у фільтруючо-поглинаючій системі.

Протигаз складається із шолом-маски та фільтруючо-поглинаючої коробки, з'єднаних між собою безпосередньо або за допомогою трубки.

Підготовка протигаза до використання починається з вибору необхідного розміру шолом-маски, який визначається за обсягом голови шляхом вимірювання її по лінії, що проходить через маківку, щоки та підборіддя. Розміри шолом-масок протигазів наведено у табл. 4.3.

Перед тим, як одягнути нову шолом-маску, необхідно протерти її чистою або зволоженою ганчіркою 2 % водним розчином формаліну.

Респіратори використовують для захисту органів дихання від радіоактивного пилу (Р-2), від парів і газів на виробництві із СДОР (РПГ-67, РУ-60, РУ-60МУ).

Респіратор Р-2 — це фільтруюча напівмаска з двома клапанами вдихання й одним видихання, носовим кріпленням

На підприємствах із СДОР використовують респіратори, які складаються із гумової напівмаски, фільтру-вально-поглинальних патронів, пластмасових манжет із клапаном вдиху та видиху, трикотажного обтюратора, наголовника для закріплення на голові. Призначення патронів респіраторів наведено у табл. 4.4.

Ізолюючі засоби індивідуального захисту органів дихання призначені для захисту органів дихання, обличчя та очей від шкідливих речовин у повітрі в умовах ізоляції органів дихання від навколишнього середовища.

До ізолюючих засобів індивідуального захисту органів дихання відносять ізолюючі дихальні апарати типу ІП-4, ІП-5.

Ізолюючий дихальний апарат ІП-4 призначений для захисту органів дихання, шкіри, обличчя та очей від речовини будь-якої концентрації, отруйності, сили дії.

Принцип дії цього протигазу ґрунтується на виділенні кисню із хімічних речовин при поглинанні вуглекислого газу і вологи, які видихає людина, тобто перетворенні СО2 на О2.

Засоби захисту шкіри призначені для захисту тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними та радіоактивними речовинами та біологічними засобами, їх також використовують при дегазаційних, дезінфекційних і дезактиваційних роботах.

До засобів захисту шкіри відносять:

 • — загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК);

 • — легкий захисний костюм (Л-1);

 • — інші засоби.

АПТЕЧКА ІНДИВІДУАЛЬНА МЕДИЧНОГО ЗАХИСТУ - АІМЗ

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1997 року № 1379 "Про затвердження заходів щодо розвитку Державної служби медицини катастроф на 1998-2001 роки" спеціалістами МОЗ та МНС України розроблена та затверджена встановленим порядком, з урахуванням сучасних вимог Аптечка індивідуальна медичного захисту (АІМЗ).

Аптечка за своїм складом призначається для оснащення формувань Цивільної оборони України, формувань інших органів виконавчої влади, які залучаються до участі у ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру (Рис. 1), а також населення, що може попасти під вплив негативних чинників надзвичайних ситуацій для надання першої медичної допомоги.

Для запобігання негативного впливу об’єктів довкілля- вологості, забрудненого повітря, пилу, тощо, забезпечення зручності і надійності зберігання та використання вмісту АІМЗ за умов надзвичайних ситуацій, розроблено оригінальну конструкцію футляру, який дозволяє:

• за допомогою спеціального кріплення на поясі забезпечити постійне знаходження аптечки у місці можливого використання;

• за допомогою кнопочної системи відкривання забезпечити швидкий і вільний доступ до засобів;

• протягом тривалого часу зберігати препарати неушкодженнми, завдяки використанню для виготовлення футляру матеріалів, стійких до дії механічних, фізичних та хімічних факторів.

Використання АІМЗ найбільш ефективне при застосуванні для неспецифічної профілактики та надання першої медичної допомоги при гострих отруєннях, для попередження уражених радіактивним йодом та прискорення виводу радіонуклідів з організму, обробки невеликих ран.

До переліку препаратів входять такі, що використовуються для знезараження індивідуальних запасів питної води.

Розмір: 115 х 114мм. Вага - 100 г. Ціна за одиницю - 32 гривні.

Комплектність АІМЗ затверджено МОЗ України 22.10.1999р.

 • Бутарфанолу тартрат 0,2 %, шприц-тюбик - ефективний знеболюючий засіб, що використовується для знеболення при травматичних ушкодженнях та проведення протишокової терапії.

 • Доксициліну гідрохлорид, в капсулах - антибіотик широкого спектру дії, для проведення термінової неспецифічної профілактики широкого кола інфекційних захворювань, в тому числі й особливо небезпечних.

 • Калій йодид, в таблетках - для проведення профілактики уражень щитовидної залози радіоактивним йодом при аваріях на АЕС та інших радіаційно небезпечних об’єктах.

 • Біо Стар, в таблетках - препарат, що застосовується для зниження негативного впливу радіонуклідів на організм людини та прискорення процесів виведення радіонуклідів та сполук важких металів з організму, підвищення імунного стану.

 • Валідол, в таблетках - для купування нападу стенокардії та як легкий седативний засіб.

 • Вугілля активоване, в таблетках - препарат, що використовується, як ентеросорбент для зв’язування і виведення з організму токсинів і хімічних отруйних речовин.

 • Пластир бактерицидний - для накладання антисептичних пов’язок при незначних поверхневих травмах.

 • Бинт стерильний.

 • Акватабе в таблетках для знезаражування індивідуальних запасів питної води, а також для приготування розчинів для миття овочів і фруктів.

 • Завчасне та вміле використання аптечки дасть можливість зберегти життя та здоров’я громадянам України в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Таблиця 1. Інструкція щодо використання засобів аптечки індивідуального медичного захисту (АІМЗ)

Найменування . укладень

Од. виміру

Кількість

Правила користування

1

2

3

4

Акватабе 3,5 мг

Табл.

3

Для знезараження питної води. 1 таблетку розчинити у1 л води. Вживання через 30 хв.

Біо Стар

Табл.

20

При перебуванні в зоні радіаційного, забруднення або передбаченого радіаційного впливу на організм. Приймати під час вживання або після вживання їжі. 3 профілактичною метою 1-2 табл. на добу протягом часу перебування в зоні радіаційного впливу.

Валідол

Табл.

6

При нервовому збудженні або болю у серці. Покласти 1   таблетку під язик до повного розчинення. При необхідності повторити прийом.

Вугілля активоване

Табл.

20

При отруєннях хімічними речовинами. Приймати по 2таблетки на 10 кг ваги тіла після подрібнення і розчинення у воді. 

Доксицикліну гідрохлорид

 

Капс.

8

Протнбактеріальний препарат. Приймається при загрозі або прояві інфекційного захворювання - 2 капсули у перший день і по 1 капсулі на добу в подальші дні після їжі.

Калію йодид

Табл. 

10

При виході з радіоактивної зони забруднення. Для посилення імунітету та запобіганню попадання радіоактивного йоду в організм. По 1 таблетці протягом 15 днів.

ЗНЕБОЛЮЮЧІ ЗАСОБИ:

Буторфанолу татрат 0,2 % або аналоги (у шириц-тюбику) - розчин для ін’єкції, у 1 мл якого міститься буторфанол тартрат. Відноситься до синтетичних анальгетнків. Дія препарату настає швидко і триває до 4 годин. У терапевтичних дозах ризик пригнічення дихального центру мінімальний. Слід використовувати обережно при важких черепно-мозковнх травмах.

Показання: застосовується при гострому і хронічному больовому синдромі середньої і сильної інтенсивності.

Спосіб застосування: вводиться внутрішньом’язево.

Умови зберігання: у захищеному від світла місці при кімнатній температурі.

Термін зберігання: 2 роки.

ПРОТИБАКТЕРІАЛЬНІ ЗАСОБИ:

Доксицикліну гідрохлорид - антибіотик широкого спектру дії. 1 капсула вміщує 0,1 г доксицикліну гідрохлориду. Має активність, відношення до більшості грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів, в тому числі стійких до інших антибіотиків. Діє на рикетсії, мікоплазми, найпростіших. Препарат швидко всмоктується і повільно виводиться з організму. В залежності від дози терапевтична концентрація у крові зберігається протягом 2 - 4 годин.

Показання: при інфекційних захворюваннях викликаними чутливими до препарату мікроорганізмами, в тому числі збудниками висипного тифу, чуми, холери, бруцельозу, сибірки, туляремії та інших.

Спосіб застосування: Приймається при загрозі або прояві інфекційного захворювання - 2 капсули у перший день і по 1 капсулі на добу в подальші дні після їжі.

Умови зберігання: у захищеному від світла місці при кімнатній температурі.

Термін зберігання: 2 роки.

 

АНТИСЕПТИЧНІ ЗАСОБИ

Пластир бактерицидний – використовується як антисептичний засіб.

Показання: при невеликих ранах, подряпинах.

Спосіб застосування: після зняття захисної плівки накладається і фіксується на рані.

Умови зберігання: у сухому  захищеному від світла місці при кімнатній температурі.

Термін зберігання: 2 роки.

Бинт стерильний. Розмір: 5 м х 10 см.

Для перев’язок.

ЕНТЕРОСОРБЕНТИ

Вугілля активоване - ентеросорбент, що здатний адсорбувати на своїй поверхні токсини, алкалоїди, інші хімічні речовини. Не токсичний, добре виводиться з організму кишечником. Кожна таблетка вмішує 0,25 г активованого вугілля.

Показання - для зв’язування і виведення з організму багатьох токсикантів.

Спосіб застосування: у вигляді водних суспензій. При отруєнні вживається у дозі 2 таблетки по 1 г на 10,0 кг маси тіла.

Умови зберігання : у сухому місці.

Термін зберігання: 2 роки.

СЕДАТИВНІ ЗАСОБИ

Валідол - 1 таблетка містить 0,06 г ментолу у метиловому ефірі ізовалеріанової кислоти Має седативну і судиннорозширюючу дію.

Показання: при нервових збудженнях, істерії, неврозах, стенокардії.

Спосіб застосування: 1 таблетка кладеться під язик до повного розчинення. Протягом доби можна приймати до 6 таблеток.

Умови зберігання: у прохолодному місці.

Термін зберігання: 2 роки.

ЗНЕРАЖАЮЧІ ЗАСОБИ

Акватабе - швидко розчинні таблетки, до складу яких входять речовини, які звільнюють активний хлор. Препарат має високу бактерицидну, віруліцидну і фунгіцидну дію.

Показання:  для знезараження питної води. 1 таблетку розчинити в 1 л води. Вживання через 30 хвилин.

Умови зберігання: у сухому, місці при кімнатнім температурі.

Термін зберігання: 5 років.

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ШРПИЦ-ТЮБИКОМ

Корпус тюбика  енергійним рухом повернути  за годинниковою стрілкою до упора. Потім збити ковпачок, який захищає голку і, тримаючи шприц-тюбик голкою догори, видавити з нього повітря до появи краплі рідини на кінчику голки. Після цього, не торкаючись голки руками, вколоти її у м’які тканини стегна чи руки і витиснути рідину шприц-тюбика. В термінових випадках укол можна зробити крізь одяг.

          Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8, ІПП-51 призначений для знезараження краплиннорідких ОР, які потрапили на відкриті ділянки тіла й одяг. До комплекту входять флакон з дегазуючим розчином і ватно-марлеві тампони (4 шт), які запаяні в герметичну оболонку з поліетилену. При використанні пакету тампони змочують розчином і протирають ними відкриті ділянки тіла і одяг, при цьому першим тампоном видаляють із шкірного покрову ОР щипковим рухом, а наступними – протирають уражену ділянку. При обробці не допускати потрапляння рідини в очі (отруйна). Якщо немає ІПП, можна застосувати марлю з ватою, змоченою нашатирним спиртом (як дегазуючою рідиною). 4 . Пакет перев’язувальний індивідуальний та порядок його використання Пакет перев’язувальний індивідуальний призначений для надання допомоги при пораненнях і опіках. Він складається з бинта (10 см на 7 м), двох ватно-марлевих подушечок (32 на 17,5 см) і чохла. При наданні допомоги подушечку накладають на рану і прибинтовують, кінець закріплюють шпилькою. При наскрізних пораненнях рухому подушечку переміщують по бинту так, щоб закрити вхідний і вихідний отвори рани. Чохол використовується для накладання герметичних пов’язок. До пакета додається інструкція з його застосування.