Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Четвер 2

Конспект уроку

з  географії

9  – Б клас

16. 04. 2020 р.

Мінеральні ресурси. Паливно – енергетичні ресурси: найбільші в світі басейни й країни за  видобутком нафти, природного газу, кам’яного вугілля.

Вивчення нового матеріалу.

  1. Мінеральні ресурси.

Мінеральні ресурси це сукупність запасів корисних копалин мінерального походження. Використовуються понад 200 видів мінеральної сировини. У залежності від призначення мінеральні ресурси поділяють на три групи:

Паливні (горючі) — використовуються для отримання гуми і латексу.

Металеві (рудні) — з яких виплавляють метали (руди чорних і кольорових металів).

Неметалічні (нерудні) — використовуються як сировина для хімічної промисловості (калійна сільфосфоритисірка), будівництва і як технічна сировина (азбестграфіталмази).

 

  1. Паливно – енергетичні ресурси: найбільші в світі басейни й країни за  видобутком нафти, природного газу, кам’яного вугілля.

Паливно-енергетичні ресурси — сукупність всіх природних і перетворених видів палива та енергії, які використовуються при виробництві електричної  або теплової енергії.

Вугільна промисловістьСеред паливних ресурсів провідне місце належить вугіллю. Із загальних ресурсів вугілля приблизно 60 % припадає на кам'яне і 40 % на буре вугілля. Понад 90% усіх вугільних ресурсів знаходяться у північній півкулі (головним чином на північ від 30° пн. ш.). Найбагатшими на вугілля є Азія (54 %), Північна Америка (28 %) та Європа (9 %).  Серед країн найбільші запаси вугілля мають Росія, США, КНР   (80 % загальних запасів). Великі запаси мають Німеччина, Великобританія, Канада, Китай, ПАР. Більша частина запасів зосереджена в економічно розвинутих країнах. Із країн, що розвиваються, значні поклади є у Індії, Ботсвані. Всього запаси вугілля розвідані у 75 країнах світу. Значна частина світових запасів вугілля сконцентрована у 10 найбільших басейнах. Найбільшими басейнами є Апалачський (США), Рурський (Німеччина), Сілезький (Польща), Кузнецький, Кансько-Ачинський, Тунгуський (Росія), Фушуньський (Китай). За різними даними загальногеологічні світові запаси складають 10-14 трлн. т., розвідані запаси - до 1,5 трлн. т. При сучасних темпах видобутку (4млрд/т) розвідані промислові запаси можуть забезпечити потреби людства на 250 років. Вугільна промисловість найстаріша та найрозвиненіша галузь паливної промисловості. Вона базується на власних ресурсах Донецького і Львівсько-Волинського кам’яновугільних та Дніпровського буровугільного басейнах. Видобуток здійснюється шахтним способом. Україна має значний потенціал щодо видобутку вугілля, посідає перше місце в Європі  і восьме місце у світі за запасами цієї сировини, які оцінюються у 120 млрд.т. Щорічно видобувається близько 80 млн. т кам’яного і 1,8 млн. т бурого вугілля. Найбільш якісне вугілля - коксівне та антрацит видобувається на Донбасі і використовується в металургії та енергетиці. Але оскільки басейн розробляється з 18 століття то він практично виснажений та має ряд проблем екологічного і господарського характеру, які здорощують його собівартість. Це і значна глибина видобутку, більше 1 км і загазованість пластів, застаріле обладнання і терикони (пагорби з пустої породи - результат господарської діяльності). Вугілля Львівсько-Волинського басейну завдяки кращим умовам видобутку дешевше, ніж донецьке, але менш якісне внаслідок підвищеної вологості та вмісту сірки. У Дніпровському буровугільному басейні видобуток здійснюється кар’єрним способом, але вугілля має невисоку теплотворність(кількість теплоти, що виділяється при згорянні одиниці палива). Аналізуючи статистичні дані щодо запасів та видобутку неважко підрахувати, що при сучасних темпах видобування вугілля вистачить на 300 років.

2. Нафтова промисловість.  Складається з нафтовидобувної та нафтопереробної галузей. Останнім часом розвідані запаси цих видів палива збільшуються. Сьогодні запаси нафти оцінюються приблизно у 140 млрд. т. Розміщення запасів нафти і газу в світі дуже нерівномірне. Якщо в економічно розвинутих країнах забезпеченість розвіданими запасами нафти складає всього 10-12 років, то у країнах, що розвиваються, у середньому 80 років, а у країнах Близького та Середнього Сходу навіть 120-180 років. Основні запаси нафти (105 млрд. т) зосереджені у країнах ОПЕК. Найбільші запаси нафти мають Саудівська Аравія, Іран, Кувейт, Ірак, Росія. Значні запаси нафти є у Південно-Східній Азії (Індонезія, Малайзія), Африці (Алжир, Лівія, Нігерія), Латинській Америці (Венесуела, Мексика, Колумбія, Еквадор). Є великі запаси нафти у Північному морі. Видобування нафти здійснюється У Передкарпатті та на Лівобережжі України. Розвивається галузь з кінця 19 століття. В середньому видобувається 4 млн. т нафти, це близько 8% від потреби. В Україні існує потужна нафтопереробна галузь, яка може освоювати 52 млн. тон нафти. До складу галузі входить 6 нафтопереробних підприємств, які на сучасному етапі світової економічної кризи залишаються недовантажені сировиною. Знайдіть їх за картами атласу. Отже, найбільші заводи працюють у Лисичанську, Кременчуці, Херсоні, Одесі, Надвірній, Дрогобичі. Варто зазначити, що з нафти виробляють більше 80 найменувань продукції. Розвинені країни переробляють нафту на 90%, у нас – лише 55%. На сучасному етапі розвитку світового господарства, внаслідок економічної кризи знижується попит на нафту і, як наслідок – падає ціна на світові марки «Брент». Чому, на вашу думку, в Україні дорожчає бензин? (Відповіді учнів)

3.  Газова промисловість. Розвідані запаси природного газу у світі досягли 135 трлн. м3. Поклади природного газу часто збігаються з покладами нафти. Найбільші вони у Росії, Ірані, Туркменистані, країнах Близького Сходу, США, Канаді, Індонезії. При цьому в країнах ОПЕК зосереджено 20 %, а у країнах СНД - 35 % світових запасів газу. Серед багатьох тисяч родовищ нафти і природного газу особливе місце займають родовища-гіганти із запасами понад 1 млрд. т нафти та 1 трлн. м3 газу у кожному. Таких гігантських родовищ нафти у світі всього біля 50. Газових родовищ-гігантів у світі біля 20, однак містять вони понад 70 % усіх запасів. Серед найбільших нафтогазоносних басейнів у першу чергу слід виділити Західно-Сибірський, Перської затоки, Сахарський, Західно-Канадський, Мексиканської затоки, Техаський, Суматринський, Волго-Уральський, Північноморський, Орінокський, Аляскінський. Природний газ є найефективнішим видом палива, має найвищу теплотворність 1,5 т у.п. Він не забруднює атмосферу при згорянні. Також являється цінною хімічною сировиною. Газові родовища розробляються з початку ХХ століття. Україну можна було би назвати газовою державою. У нас є власні родовища, кваліфіковані спеціалісти. Разом з тим ми знаходимося на третьому місці  у світі за обсягами імпорту блакитного палива, адже видобутого газу бракує навіть для забезпечення власних потреб. На разі українці споживають 75 млрд. кубометрів газу. За прогнозами спеціалістів, балансові запаси газових родовищ, яких налічується понад триста, в Україні становлять 900-1100 мільярдів кубометрів газу. Найбільші запаси сконцентровані на Лівобережжі, у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Дніпропетровській областях. Тут функціонують 111 газових родовищ. На Прикарпатську нафтогазоносну провінцію припадає 3,1 відсотка всього видобутку блакитного палива, більше половини якого сконцентровано у Івано-Франківській області. На місці вироблених родовищ створені газосховища (Шебелинське, Дашавське). Перспективним районом являється Причорноморська нафтогазоносна провінція. Тут видобувають природний газ з шельфової зони, яка вивчена лише на 5 відсотків. Експлуатується  17 свердловин. В цілому  і Україні щорічний видобуток не перевищує 20 мільярдів кубометрів.

ЗАВДАННЯ І ЗАПИТАННЯ.

  1. Опрацювати конспект ( уважно прочитайте, вивчіть).

  2. Що таке мінеральні ресурси?

  3. Назвіть групи поділу мінеральних ресурсів.

  4. Що відносять до паливно – енергетичних  ресурсів?

  5. Назвіть найбільші в світі басейни й країни за видобутком нафти, природного газу, кам’яного вугілля.

  6. На контурній карті позначте найбільші в світі басейни й країни за видобутком нафти, природного газу, кам’яного вугілля.

 

9Б                                                 АНГЛІЙСЬКА МОВА

Тема: Визначні памятки Лондону.

https://www.youtube.com/watch?v=lZ_E6HggA4w

https://en.islcollective.com/english-esl-worksheets/vocabulary/london/famous-places-london/47729

 Answer the questions about London:

1. What is the capital of Great Britain?

2. Is London a big city?

3. What is its population?

4. What river does London stand on?

5. What parts is London divided into?

6. Why is the City called the business centre of London?

7. What places of interest does Westminster include?

8. Who is buried in Westminster Abbey?

9. What is the West End famous for?

10. Why is the central square in London named Trafalgar Square?

11. Where is the National Gallery situated?

12. What do you know about the British Museum?

13. The East End is an industrial area, isn’t it?

14. What is situated in the East End?

 Here are some places of interest of London.

1) The Houses of Parliament; 2) Oxford Street; 3) the Port of London; 4) the National Gallery; 5) beautiful parks; 6) St.Paul’s Cathedral; 7) district where the cockney live; 8) the Bank of England; 9) Buckingham palace; 10) Westminster Abbey; 11) the Stock Exchange; 12) Trafalgar Square; 13) the British Museum; 14) the Tower.

Завдання, відповісти на питання, написати твір 5-7 речень My favorite place in London

Виконане Д.З. відправляйте на: Naik0n347@gmail.com або +380971864759(viber, whatsapp, telegram)