Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 19.03

13 астрономія

Зорі та їх класифікація. Звичайні зорі. Подвійні зорі. Фiзично-змінні зорі

 

Всі матеріали (фізика і астрономія) доступні за посиланням

(копіюєте посилання і вставляєте в адресний рядок)

https://drive.google.com/drive/folders/1Ik49y3Agv-GukUj5OY-wBbjZPbatLNhq?usp=sharing

 

Д/з Опрацювати параграф 13, дати відповіді на тестові питання 1-5, переглянути відео «Розміри зір»

 

 

13, зар.л-ра                                                                       Дата 19.03.2020

Тема.  Хулио Кортасар. «Менади» .Специфіка індивідуа

 

Основний зміст уроку

Хуліо Кортасар

Хуліо Кортасар (1914-1984) – видатний аргентинський письменник ХХ століття, поряд із колумбійцем Габріелем Гарсією Маркесом, мексиканцем Карлосом Фуентесом, парагвайцем Аугусто Роа Бастосом, перуанцем Маріо Варгасом Льйосою один із визначних представників латиноамериканського «магічного реалізму». Серед найвідоміших творів – збірники оповідань «Бестіарій», «Таємна зброя», «Кінець гри», «Усі вогні – це вогонь, романи «Виграші», «Гра в класи», «62: модель для збирання».

Українською мовою виходили друком книга оповідань «Таємна зброя» («Дніпро», 1963), романи «Гра в класи» («Фоліо», 2008) та «Читанка для Мануеля» («Фоліо», 2009).

 

Знайомтеся із текстом «Менад» на сайті

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=8011

Оповідання «Менади»

Існує думка, що найсміливіша і найвільніша фантастика й авантюра можуть бути виправданими, якщо вони зумовлені мотивом і метою - створювати надзвичайні ситуації для випробування і провокування філософської ідеї чи слова правди.

Повною мірою її можна віднести до багатьох творів Хуліо Кортасара, зокрема й до оповідання «Менади». У ньому вміло поєднано реалістичні й фантастичні елементи, а крізь калейдоскопічні події прозирають глибока символіка та метафоричність. Зокрема бачимо алюзію на еллінські Діонісії, коли театральне дійство поєднувалося з кривавим жертвоприношенням (передовсім цапа як символу Діоніса) на честь божества.

Заголовок твору багато про що говорить читачу. Зрозуміло, що в оповіданні йтиметься про театр, мистецтво, адже менади - це персонажі грецької міфології, супутниці бога Діоніса. Під час святкувань на честь Діоніса зародилися театральні вистави. Звісно, сьогоднішні театри не схожі на еллінські амфітеатри, та суть залишилася незмінною: це місце, де публіка зустрічається з Мистецтвом. Крім того, назва твору провіщає криваві події, адже грецькою «Μαιναδες» у перекладі означає «безумна, скажена, навіжена». Новочасні «менади» в оповіданні вбивають диригента, як колись в Елладі приносили в жертву Діонісу цапа. Тут доречно також нагадати, що й Орфея розірвали саме менади (вакханки).

Якою ж була програма того трагічного ювілейного концерту, про який ідеться у «Менадах»? Кортасар був інтелектуалом, дуже добре обізнаним у музиці й театральному мистецтві, тож випадковостей тут немає. Концертна програма, яку слухали герої оповідання, є еклектичною, тобто містить твори різноманітних музичних напрямів і стилів.

Домашнє завдання

  1. Вивчити біографію Хуліо Картасара

  2. Читати й аналізувати «Менади»

Зупинка кровотечі з рани кінцівки за допомогою спеціальних перев’язувальних пакетів

Введення знеболювальних засобів за допомогою шприца-тюбика

 

Зупинка кровотечі з рани кінцівки за допомогою спеціальних перев’язувальних пакетів

Пакет перев'язувальний медичний (ПП) промисловістю випускається трьох типів: індивідуальний, звичайний, першої допомоги з однією подушечкою і першої допомоги з двома подушечками. Розрізняються вони за способом упакування, кількістю подушечок і розмірами.

Пакет перев'язувальний індивідуальний складається з двох ватно-марлевих подушечок розміром 32 х 17,5 см, бинта розміром 10 см х 7 м (мал. 254). Одна подушечка пришита на кінці бинта, а друга вільно пересувається по ньому. Подушечки і бинт стерильні, упаковані в пергаментний папір. Зовнішній чохол пакета виготовляється з прогумованої тканини. Така подвійна упаковка перев'язувального матеріалу забезпечує надійне збереження його стерильності. У пакет вкладається шпилька. На чохлі написано правила користування пакетом. Накладаючи пов'язку, пакет беруть у ліву руку, правою рукою по лінії надрізу відкривають зовнішній чохол і виймають внутрішню упаковку. Вийнявши шпильку, знімають па пір і розгортають перев'язувальний матеріал, не торкаючись руками внутрішньої поверхні подушечок, тобто тієї поверхні, що прикладатиметься до рани. Той, хто надає допомогу, може братися руками лише за прошиту кольоровими нитками поверхню подушечок. Подушечку прибинтовують, кінець бинта закріплюють шпилькою.

Під час накладання первинної пов'язки важливо не викликати зайвого болю у потерпілого. Бинт слід тримати правою рукою, а лівою підтримувати та розгладжувати його ходи. Бинт розмотують, не відриваючи від пов'язки, зліва направо. Кожний наступний тур повинен перекривати попередній наполовину. Накладати пов'язку потрібно не сильно стягуючи, щоб не порушити кровотік, але так, щоб вона не сповзла. Винятком є спеціальна стискальна пов'язка.

Перед накладанням пов'язки рану слід оголити, але ні в якому разі не торкатися її руками чи будь-якими предметами. Верхній одяг обережно зняти або розрізати, починаючи зі здорової частини тіла і переходячи на травмовану. Не можна відривати від рани тканину, що прилипла. В цьому випадку слід обережно обрізати її ножицями навколо рани і потім накласти пов'язку. Одяг надівають у зворотній послідовності: спочатку на травмовану частину тіла, потім -- на здорову.

Вибір типу пов'язки і перев'язувального матеріалу залежить від місця та характеру рани.

Первинна пов'язка часто прилипає до рани внаслідок висихання крові, що її просочує, і зняти її без пошкодження рани можна, лише застосувавши пероксид гідрогену, яким слід добре змочити місце навколо рани і саму рану. Інакше рана може відкритися, що створює загрозу її інфікування чи кровотечі.

 

Накладання індивідуального перев’язувального пакету:

 

Накладіть потовщену частину пакета безпосередньо на рану.

Заведіть полотно бинта у фіксуючий елемент.

Максимально натягнувши бинт, продовжуйте накладати пов’язку в протилежному напрямку.

Якщо кровотеча з рани не зупиняється, заведіть фіксуючий елемент бинта за останній його оберт.

Здійснюйте його закручування до припинення кровотечі.

Закріпіть фіксуючий елемент до країв бинта за до-помогою затискачів, що розміщені на його кінцях.

Якщо поранений без свідомості, переведіть його в стабільне положення.

 

Пов’язка повинна бути досить тугою, щоб під нею можна було протиснути тільки кінчики пальця. Не затягуйте пов’язку настільки сильно, щоб вона перешкоджала кровообігу. Тиск, що діє на валик допомагає стиснути кровоносні сосуди і зупинити кровотечу.

Переверте циркуляцію крові під давлючою пов’язкою, якщо шкіра на дотик холодна, синіє або німіє пов’язка затягнута туго її необхідно послабити.

 

Особливість:

• В деяких варіантах спеціальних перев’язувальних пакетів відсутній фіксуючий елемент;

• Перев’язувальний пакет можна використовувати при різній локалізації поранення (голова, грудна клітка, живіт, кінцівки).

• Стандартний індивідуальний перев‘язувальний пакет вітчизняного виробництва має дві ватно-марлеві подушечки, одна з яких не фіксована до бинта, що дозволяє перев‘язувати наскрізне поранення кінцівок або тулуба (на вхідний та вихідний отвір рани одночасно).

• Прорезинена упаковка індивідуального перев‘язу-вального пакету стерильна з внутрішньої сторони та може застосовува-тися для перев‘язок при великих пораненнях живота з випадінням внутрішніх органів та проникаючих пораненнях грудної клітини

 

Правила користування шприц-тюбиком

Шприц-тюбик виготовляють із пластмаси, він призначений для одноразового підшкірного або внутрішньом'язового введення лікарського засобу. Особливо зручно користуватися ним для надання невідкладної допомоги. Шприц-тюбик складається із герметичне закритого корпусу (заповненого стерильним лікарським розчином), на горловину якого надіта канюля із стерильною голкою, що захищена ковпачком.

Правила користування шприц-тюбиком:

1. Однією рукою взяти шприц-тюбик за корпус, другою - за ребристий обідок канюліі повернути за годинниковою стрілкою до упору. При цьому голка своїм внутрішнім кінцем проколе мембрану, що закриває горловину тюбику.

2. Зняти ковпачок з голки, тримаючи її верх. Видавити з пластмасового корпусу повітря (до появи перших краплин з голки).

3. Голку рішучим рухом ввести в м'язи плеча, стегна або сідниці. У невідкладних випадках ін'єкцію можна зробити через одяг.

4. Натиснути пальцями на корпус шприц-тюбика і видавити лікарський розчин.

5. Не розмикаючи пальців, витягти голку із м'яких тканин.

6. Використаний шприц-тюбик приколоти до одягу потерпілого на видному
 місці. В записці вказати час введення ліків.
 
За терміном будування - на завчасно збудовані і швидкого зведення, які будують при загрозі нападу, коли місткість наявних споруд недостатня.

За розташуванням - на убудовані (розташовані під будинками) і окремо розташовані.

За місткістю:сховища поділяють на малої кількості - 150-600 осіб; середньої - 600 - 2000 осіб; великої - більш 2000 осіб.

Сховища повинні розташовуватися на місцевості, яка не затоплюється пода від пожежозаймистих і димноутворюючих матеріалів, але не далі знаходження людей, які у ньому переховуються.