Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Четвер

21.05.20 р.

Зарубіжна література

Тема. Урок позакласного читання. Едгар Аллан По «Ельдорадо».

Біографія письменника

Едгар Аллан По – американський письменник, поет, літературний критик і редактор, представник американського романтизму. Творець форми сучасного детектива і жанру психологічної прози Народився 19 січня 1809 року в Бостоні в сім’ї бродячих акторів. Батьки померли, коли йому було всього два роки. Його усиновив заможний купець Джон Аллан. Дитинство Едгара пройшло в обстановці досить багатій. У шість років він був відданий на навчання до Лондонського пансіону. Потім він вступив до коледжу в США, а закінчувати освіту Едгара відправили в університет в Річмонді. Незабаром життя в багатстві закінчилася. Восени 1826 року відбулося розрив між Джоном Алланом і його прийомним сином. Приводом до сварки стало те, що Аллан відмовився заплатити карткові борги Едгара. З 17 років він почав мандрівне життя. У Бостоні під псевдонімом він надрукував збірку віршів, потім поступив на службу в армію. Після повернення йому довелося важко працювати в різних періодичних виданнях, щоб якось протриматися на плаву. Вірші спочатку не приносили особливого успіху, а ось новела «Рукопис, знайдений у пляшці» відразу ж з’явилася на перших сторінках журналів.

У 1835 років він одружився на своїй 14-річній кузині Вірджинії. Незабаром він переїхав до Філадельфії і вступив редактором в один журнал. Здавалося, життя налагоджувалося. Там він в двох томах випустив свою прозу – «Гротески і арабески». Справжній успіх і популярність прийшли до письменника з поемою «Ворон» (1845). Його відразу ж запросили до престижного журналу, але цей успіх тривав недовго. Журнал швидко збанкрутував, а в 1847 році його дружина вмирає. Останні роки життя Едгара По, 1847-1849, були роками метань, напівбожевілля, успіхів, падінь і постійних наклепів. Незважаючи на це, він продовжував писати. Напади алкоголізму Едгара По довели його до психічного розладу. 7 жовтня 1849 року він помер.

 

Вірш «Ельдорадо» Едгара Аллана По, написаний на початку весни 1849 і опублікований21 квітня 1849 в бостонському журналі «The Flag of Our Union».

Літературний напрям і жанр

Вірш «Ельдорадо» - типовий зразок романтичної лірики. У ньому використані середньовічні образи, філософська антитеза життя і смерті, покладена в основу сюжету. Ідеал настільки ж прекрасний, як і недосяжний в цьому світі, при цьому житті. За жанром це вірш ближче до філософської лірики під оманливою маскою сюжетної балади.

Тема, основна думка і композиція

Тема вірша типова для романтизму: пошук в життя ідеалу, який в цьому світі свідомо знайти неможливо.

 

Оригінальність ідеї полягає в тому, що шлях людини не припиняється зі смертю, тому що смерть - це теж шлях. Це подвиг лицаря, якому належить і у вічному житті подвиг, боротьба і шлях через пекло до Ельдорадо. Цей вірш - заклик ніколи не зупинятися на шляху до мети.

Вірш складається з чотирьох строф. Кожна описує певний етап в житті лицаря. Цей символічний етап співвідноситься з його фізичним станом і символізує стан душі.

У першій строфі лицар бадьорий , молодий, красивий. У другій – лицар старий і втомлений, але не залишив своїх пошуків. Третяописує розмову лицаря в останній свій день з привидом (тінню з пекла). У четвертій строфі ця тінь вказала герою шлях до чарівного краю.

 

Вірш «Ельдорадо»

Відважний лицар на коні

В далекий край подався…

І ніч, і день – завжди в сідлі;

Ніде не зупинявся!

Він Ельдорадо все шукав –

Схотів земного раю…

Відтак посивів, хворим став;

Куди іти – не знає…

Тінь пілігрима лицар стрів –

У чорній одежині…

Сказав:«Життя не пожалів! –

Чого ж блукаю нині?..»

«Вперед, лицарю, поспішай,

І знайдеш Ельдорадо!

На Місяці лежить той край –

Тебе він стріне радо!

За горами там далина,

В якій блукають тіні…

То є країна осяйна,

Котру шукаєш нині!»

 

Домашнє завдання

Навчитися виразно читати поезію «Ельдорадо»