Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 23.04

Основ здоров’я. 7б клас  23.04.20

Наркотична залежність. Ознаки і механізми виникнення залежності.

Типи наркотичної залежності

Під час уживання наркотиків і звикання організму до них розвивається наркоманія — захворювання, за якого психічний і фізичний стан людини, її самопочуття та настрій цілком залежать від наявності наркотику в організмі. За його відсутності розвивається синдром позбавлення (абстиненція) — дуже тяжкий стан, що супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах.

Розвиваючись, залежність послідовно проходить кілька стадій — соціальну, психологічну, фізіологічну.

  •  Типи наркотичної залежності

  • соціальна;

  • психологічна;

  • фізіологічна.

Соціальна залежність — коли людина ще не почала вживати наркотичні речовини, але потрапила у середовище тих, хто їх уживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. У такій ситуації людина часто внутрішньо вже готова почати вживання наркотичних речовин. Неодмінною умовою цієї стадії є наявність групи, де вживають ті чи інші наркотичні речовини.

Психологічна залежність — на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотичні речовини з метою відчуття певних емоцій. Психологічна залежність може сформуватися навіть після одного-двох прийомів наркотичних речовин.

Фізіологічна залежність — настає після того, як організм залучає наркотики у процес обміну речовин. Це — непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. У цьому випадку різке припинення вживання наркотичної речовини викликає фізичний розлад різного ступеня тяжкості, який називають абстинентним синдромом або синдромом позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.

Уявна подорож «Дія наркотику на організм людини».

Щоби зрозуміти, чому наркотик такий шкідливий, треба простежити шлях його потрапляння в мозок. Отже, уявімо, що наш організм — це космос, а мозок — центр керування польотами на космодромі. Мозок керує всіма процесами в нашому організмі так само, як центр керування польотами контролює всі космічні кораблі. І якщо наш центр уражає вірус-наркотик, починається збій усієї системи: кораблі летять не туди, куди треба, врізаються один в одного і врешті вибухають.

У нашому організмі відбувається те саме, коли мозку щось заважає працювати. У кожної його частини є свої функції, які через наркотики в кращому разі просто почнуть погано працювати, а в гіршому — взагалі можуть назавжди відмовитися працювати. Навіть після першої дози, навіть найлегшого наркотику.

Тіло забуде, як дихати

Якщо після атаки наркотиків космічні кораблі нашого організму й не відмовляться працювати, то свій центр керування все одно вже не слухатимуть. Тепер їм постійно потрібне підживлення наркотиками, і з кожним вильотом у більшій дозі. Людина-космос перетворилася на наркомана.

У кожній частині мозку відбулися дуже серйозні збої. Наприклад, у стовбурі мозку, який відповідає за всі найважливіші функції, необхідні для життя організму, — дихання, кровообіг і перетравлювання їжі. Ще стовбур з’єднує головний мозок зі спинним і керує рухом м’язів, а також рук і ніг. Якщо ж погано працює спинний мозок, головний мозок може не одержати сигнали про те, що відбувається з тілом. Чим це загрожує? Грубо кажучи, тіло забуде, як дихати, і наркоман, що прийняв занадто велику дозу героїну, помре.

Завдяки корі головного мозку ми бачимо, відчуваємо дотики, смак і чуємо. Також кора допомагає нам думати, мріяти, планувати й приймати рішення. І от коли наркотик дістається кори, воля людини буквально паралізується, через що вона надалі не може приймати рішення. У наркомана є тільки одна проблема в житті: де взяти чергову дозу?

Збожеволіти від щастя

Загалом наркомани — дуже щасливі люди, навіть занадто. Шкода тільки, що щастя це триває недовго. Але про все по порядку.

Як уже говорили, наш головний мозок уміє не тільки контролювати всі космічні кораблі організму, але й робити нас щасливими. Гормон радості, насолоди — ендорфін — вмикається, коли ми відчуваємо будь-які позитивні емоції: бачимо гарного собаку, обіймаємо кохану людину, їмо шоколадку, спимо до обіду або… (свій варіант).

Усі ці радісні моменти обов’язково чергуються із дрібними невдачами, прикрощами. І слава богу! Адже, якщо гормон щастя надходитиме в кров безперервно, людина просто збожеволіє. Що, власне, і відбувається з мозком наркомана.

По-перше, наркотики, потрапляючи до організму, змушують нервові клітини постійно викидати в кров ендорфіни. Завдяки цьому жодні неприємності не можуть засмутити наркомана — зараз він щасливий.

А ще ендорфіни підсилюють усі психічні відчуття: кольори видадуться яскравішими, аромати насиченішими. Тому дозу хочеться приймати ще і ще. Нервова клітина продовжує виробляти гормон щастя без перепочинку і врешті гине.

Маскування під вітаміни

Наркотики дуже підступні — вони вміють легко обманювати мозок. Річ у тім, що за своєю хімічною будовою наркотики дуже схожі на вітаміни й корисні ферменти. Діють вони, звичайно, зовсім по-різному. Але включитися в обмін речовин замість вітамінів — дуже просто. Що буде з людиною, чиїми реакціями повністю керують наркотики, читайте вище.

На цій стадії мозок ще живе, але він уже повністю підкорений наркотикам. Якщо наркоман не прийме вчасно дозу, він почувається так, начебто йому ламають одразу всі кістки — «ломка». Заспокоїти біль може тільки ще одна порція допінгу, і заради неї наркоман піде на все.

За мозком починають здаватися й інші органі. Наркомани помирають через різні хвороби, а ще через те, що в стані «ломки» втрачають почуття самозбереження й можуть просто вбити себе. Мозок уже безсилий!

Завдання.

Опрацюйте §27https://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html 

Практична робота. Відпрацювання навичок відмови від пропозицій вжити наркотик

Щоб швидше привчити до наркотиків, торговці часто дають перші одну-дві дози безкоштовно, але давно відомо, що «безкоштовний сир тільки в мишоловці»! Уміння відмовитися є надзвичайно важливим, але воно ефективне, тільки якщо людина по-справжньому хоче сказати «ні».

Створення антитютюнової, антиалкогольної, антинаркотичної реклами завдання  у  підручнику  https://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html  «Моделюй» №1-2.

 

Фізика

Навчальний проект на тему:

«Визначення середньої швидкості нерівномірного руху.»

 

Д/з Виконати навчальний проект.

Заготовка роботи доступна за посиланням (можна роздрукувати і заповнити або написати від руки):

https://drive.google.com/file/d/1i5LdJFLku1s8zCZFiQAJokWc3ZUxBC6Z/view?usp=sharing

 

                            

7б                                                 АНГЛІЙСЬКА МОВА

Тема: Шкільне життя.

https://www.youtube.com/watch?v=_vrbzOXC_tc

1)Перекласти слова

1) cope with 2) moreover 3) daily chores 4) furthermore 5) essential

6) all things considered 7) vital subjects 8) for instance

9) in addition 10) provide 11) well-rounded 12) rather

2)Заповнити пропуски.

1. My favourite subject at school is …  .                                                                                          

2. I am interested in it because it is very …  .                                                                                                  

3. We usually …, …  at this lesson.                                                                                                                                                       

 4. The teacher is a very … person.                                                                                                  

    5. I don’t quite like … as it is boring and not interesting for me.                                                            

6. I’m not good at … because …  .

3) Виконати завдання

https://www.englishexercises.org/makeagame/viewgame.asp?id=8552

Виконане Д.З. відправляйте на: Naik0n347@gmail.com або +380971864759(viber, whatsapp, telegram)