Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 2 07.05

Підготовка  до  державної  кваліфікаційної  атестації  (консультації)

Види машинних швів.

 

При виготовленні одягу деталі скріплюють одну з одною різними швами. Машинний шов - це з’єднування деталей одягу однією або кількома нитковими строчками.

Основним параметром, що характеризує конструкцію шва, є припуск тканини на шов - відстань від строчки до зрізів обсипання ниток із зрізів тканин, засобів закріплення зрізів і конструкції шва.

         Всі машинні шви поділяються на три групи: зшивні, крайові, оздоблювальні.

Зшивні шви призначені для з’єднування деталей виробу. До них відносять: зшивний, настрочний, накладний, шов встик і групу білизняних швів - запошивний, у замок, подвійний.

Крайові шви використовують для оформлення країв деталей і збереження зрізів тканини від обсипання ниток, їхні види: обкантовувальні, у підгин, обшивні.

Оздоблювальні шви призначені для обробки деталей і виробів загалом. Оздоблювальними швами оформляють складки, рельєфи. Рельєфні шви мають як конструктивне, так і декоративне призначення, їх застосовують також для створення визначеного силуету (на пілочках і спинці).

Термінологія машинних робіт

 

Зшивання - ниткове з’єднування двох або кількох однакових або майже однакових за розмірами деталей по суміщених зрізах або лініях. Зшивають бічні та плечові зрізи, зрізи рукавів, виточки.

Пришивання – з’єднування двох або кількох різних за розміром деталей. Пришивають надставки до підбортів, клапани до пілочок, манжети до рукавів.

Обшивання – з’єднування двох деталей по краю з наступним вивертанням їх на лицьову сторону. Обшивають клапани, комір по відльоту, борти, хлястики.

Настрочування - прокладання строчки при накладенні однієї деталі на іншу для їхнього з’єднування: закріплення припусків шва і складок, спрямованих в один бік. Настрочують бічні і плечові шви, кокетки, накладні кишені, складки.

Вистьобування – з’єднування двох або більше деталей, шарів тканини, накладених один на одний потайними або наскрізними стібками на окремих ділянках або по всій поверхні для надання стійкості, пругкості. Вистьобують лацкани, нижній комір у верхньому одязі, підкладку з утеплюючою прокладкою.

Вшивання - ниткове з’єднування двох деталей по овальному контуру. Вшивають рукави у пройми, нижній комір у горловину, ластовицю у виробах із суцільнокроєними рукавами.

          Розстрочування - прокладання строчки на деталях для закріплення припусків на шви і складок, спрямованих у протилежні боки. Розстрочують шви рукавів, спинку, шви з’єднування зустрічних складок.

          Застрочування - прокладання строчки для закріплення підігнутого краю деталі або виробу, складок, виточок, защипів. Застрочують внутрішні краї обтачок, низ штанів, рукава у виробах з бавовняних тканин.

          Окантовування - обробка зрізів деталей або швів смужкою з основної або іншої тканини, тасьмою для обробки краю або захисту зрізів від обсипання. Окантовують горловини, пройми, краї бортів, підборта, зрізи швів, низ виробу у верхньому одязі.

 

Загальні технічні умови і правила виконання машинних робіт

1. Всі внутрішні строчки виконують нитками в тон основної тканини.

2. Машинні строчки повинні бути рівними, без пропусків, з рівномірно затягнутими стібками.

          3. Номери ниток, машинних голок і частота стібків строчок повинні відповідати товщині тканини і виду виконуваних операцій відповідно до стандарту.     

         4. Максимальна частота стібків рекомендується при виконанні найбільш відповідальних з’єднувальних строчок, які можуть розтягуватися у процесі носки (шви вшивання рукавів, плечові, бічні, середній шов спинки)

          5. Оздоблювальні строчки, а також строчки основної тканини і підкладки виконують шовковими нитками.

6. Для прикріплення на спецмашинах ґудзиків і виготовлення петель, а також для виконання підшивальних і обметувальних строчок, поряд з бавовняними нитками використовують також армовані нитки № 44ЛХ.

7. Зшивання зрізів зметаних деталей виконують поряд зі строчкою зметування з протилежного боку від припусків на шви. Кінці внутрішніх строчок закріплюють зворотною машинною строчкою завдовжки 7 - 10мм. Кінці оздоблювальних строчок закріплюють зворотною машинною строчкою завдовжки 5 - 10мм. Кінці замкнутих строчок повинні заходити один за одний не менше як на 15 - 20мм (при вшиванні рукавів, підшиванні низу спідниці).

8. При виконаннні робіт на зшивній машині, необхідно з’єднувати деталі з однаковими напрямками ниток основи по зрізах і однакових розмірів.

9. Якщо одна з деталей, яку зшивають, менша, то її кладуть зверху.

10. При з’єднуванні деталей з різним напрямком ниток основи по зрізах, деталь з більш косим зрізом розташовують унизу.

11.При з’єднуванні деталей з незначною посадкою однієї з них, цю деталь також розміщують унизу. При з’єднуванні деталей зі значною посадкою однієї з них, цю деталь для контролю розташовують зверху.

 

Термінологія  волого – теплових  робіт

 

1. Декатирування – ВТО  тканини  для  попереднього  її  зсідання.  Декатирування  тканини  перед  розкроєм.

2.  Пропрасовування – видалення  згинів  та  заминів  на  тканині  або  деталі. Пропрасовування  тканини  перед  розкроєм,  деталі  перед  обробкою.

3.  Розпрасування – розкладання  на  дві  сторони   припусків швів  і  закріплення  їх  в  такому  положенні  праскою.   Розпрасування  бічних,  плечових  швів,  швів  рукавів,  штанів.

4.  Запрасування – укладання  припусків  на  шов  на  один  бік  і  закріплення  їх  в  такому  положенні  праскою.   Запрасування  низу  виробів,  рукавів,  виточок,  швів.

5.  Припрасування – зменшення  товщини  шва,  краю  деталі прасуванням.  Припрасування  манжет,  комірів,  кишень,  борта.

6.  Спрасування – зменшення  лінійних  розмірів  на окремих  ділянках  виробу  для  отримання  бажаної  форми.  Спрасування  слабини  тканини  в  кінцях  виточок,  зрізів  пройми,  горловини,  штанів.

7.  Відтягування - збільшення  лінійних  розмірів  на окремих  ділянках  виробу  для  отримання  бажаної  форми.  Відтягування зрізів  рукавів,  штанів.

8.  Відпарювання – обробка  виробу  паром  для  видалення  лас.  Відпарювання  готового  виробу.

9. Пресування – ВТО  виробу  за  допомогою  пресу.  Пресування  країв  бортів,  низу  виробу,  складок.

 

ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ПРИ ВИКОНАННІ ВОЛОГО- ТЕПЛОВИХ

РОБІТ.

При виконанні волого-теплових робіт необхідно дотримувати наступні технічні вимоги:

1· усі крейдові лінії напівфабрикату повинні бути вилучені до проведення волого-теплової обробки;

2· операції формования (спрасування і відтягування) виконують з виворітної сторони без пропрасувальника;

3· при припрасуванні деталей, оброблених обшивним швом (клапан, комір, борт), операцію виконують з тієї сторони, де кант.

4· при спрасуванні посадки (шов ушивання рукава в пройму, шви обшивання бортів подбортами) операцію виконують з боку деталі, що посаджують (рукава, подборта);

5· готові вузли виробу припрасовують з лицьової сторони через пропрасувальника;

6· підкладку доцільно припрасовувать без зволоження, інакше можуть залишитися плями;

7· волого-теплову обробку тканин, що містять хімічні волокна, виконують з мінімальним зволоженням, тому що надмірне зволоження викликає зміну кольору тканини.

8· для усунення посадки в готових виробах деталі приклада (прокладки, корсажна тасьма) попередньо пропарюють (піддають волого-тепловій обробці з рясним зволоженням);

9· після волого-теплової обробки деталі, вузли і готові вироби повинні бути охолоджені у вільному стані, інакше ефект її може бути загублений.

10· у процесі пресування не допускаються зміщення ліній швів , тому що вони важко або зовсім не усуваються повторним пресуванням.

 

Білизняні  вироби

Натільна білизна — це білиз­на, яку людина одягає безпосередньо на тіло: сорочка, май­ка, труси, футболка та ін. Натільну білизну поділяють на чоловічу, жіночу, підліткову та дитячу. Зокрема дитячу – на білизну для немовлят, дітей дошкільного і шкільного віку, для хлопчиків і дівчаток.

Постільна білизна — білизна, яку використовують під час сну: простирадла, напірники та наволочки для подушок, підодіяльники тощо.

Кухонна білизна – білизна, яку використовують під час роботи на кухні: рушники, прихватки, підкладки під каструлі.

Столова білизна – білизна, що створює гарний вигляд стола, забезпечує зручність і комфорт під час їди: скатертини, серветки, рушник,  доріжки.

 

Вимоги які ставляться до одягу для сну

Нічні сорочки рекомендується носити не тільки з метою того, щоб було тепло, але і в цілях гігієни.

      Вважається, що найкраще спати якомога більш роздягненим, аби шкіра могла вільно дихати через пори. Перша і найголовніша вимога до одягу для спання - нічні сорочки мають бути з натуральних тканин, найкраще, щоб це була бавовна, вона добре вбирає піт і не електризується. Також одяг для сну повинен бути зручним, вільним, простого крою, з мінімальною кількістю швів.

Обробка  окремих  деталей  та  вузлів

Обробка виточок  

1. Виточки намічають на виворітній стороні трьома лініями:

1.     середина виточки;

2.     бічна сторона виточки;

3.     лінія, яка обмежує довжину виточки.

2. Перегинають деталь по середній лінії 1, зметують по бічній лінії 2 до лінії 3, яка обмежує довжину виточки.

3. Зшивання виточки починають від зрізу деталі по бічній лінії зводячи строчку нанівець.

4. Виточки розпрасовують або запрасовують в бік середини деталі, спрасовуючи слабину в кінці виточки.

Обробка  клапана

1. Наметати  клапан  на  підклапан  прямими  стібками  із  сторони  клапана з  посадкою  в  кутах.

2. Обшити клапан підклапаном із  сторони  підклапана швом шириною 0,5 — 0,7 см

3.  Виметати край клапана із сторони підклапана з  утворенням канта із основної деталі.

4. Припрасувати  клапан.

 

Послідовність обробки накладної кокетки з фігурним нижнім краєм і з’єднання її з основною деталлю

 

1. Викрійте обшивку.

2. Обметайте верхній зріз обшивки.

3. Наживіть деталі кравецькими булавками.

4. Обшийте нижні фігурні зрізи обшивки і кокетки

5. Витягніть кравецькі шпильки. Позначте припуски на шви

6. Виверніть фігурний край кокетки

7 Припрасуйте край кокетки

8 Позначте контурну лінію прикладання обробленого краю кокетки.

9. Позначте контурну лінію прикладання обробленого краю       кокетки.

10. Перевірте візуально якість контурної лінії прикладання обробленого краю     кокетки.

11. Обметайте верхній зріз основної деталі.

12. Наживіть деталі кравецькими шпильками.

13. Настрочить кокетку на основну деталь.

14. Припрасуйте оброблену кокетку.  

 

Обробка  зшивних рельєфів

1. Скласти  деталі  лицьовою  стороною  всередину  і  зметати  з  сторони  бочка

2. Зшити  по  передній  частині  пілочки

3. Видалити  нитки  зметування

4. Обметати  зріз  шва

5. ВТО  рельєфу

Обробка бортів  виробу  підбортами

1.                 Позначити  на  лицьовій  стороні  пілочки:  лінію  середини  пілочки,  краю  борту  та  підгину  низу.

2.                 Приклеїти  клейову  прокладку  на  виворітну  сторону  підборта

3.                 Обметати  внутрішній  зріз  підборта

4.                 Обшити  уступ  шириною  0,7-1,0 см  від  згину  борта  до  середини  пілочки  та  нижній  край  підборта,  відігнувши  підборт  на  лицьову  сторону.

5.                 Підрізати  припуски  на  шви  у  куті  уступа  та  низу,  залишаючи  0,2-0,3 см.

6.                 Вивернути  підборт  на  лицьову  сторону,  виправляючи  кути  уступа.

7.                 Виметати  уступ,  борт  та  низ виробу  утворюючи  кант  з  підборту.

8.                 Припрасувати  підборт.

 

Обробка  спідниць

Поясні  вироби – це  швейні  вироби,  які  кріпляться  на  талії  чи  стегнах, покривають  частину  тулуба  і  ноги.

Технологічна послідовність пошиття спідниці:

1. Початкова  обробка  полотнища.

2. Обробка застібки.

3. Обробка верхнього зрізу спідниці.

4. Обробка нижнього зрізу спідниці.

5. Кінцева обробка й оздоблення спідниці.

                                             Обробка складок
1. Зшити складку від верхнього зрізу до контрольної лінії.
2. Закріпити кінці строчки і видалити зметувальні стібки.
3. Розкласти складку, суміщуючи її середню лінію зі швом зшивання.
4. Припрасувати.

 

                                             Обробка бічних зрізів
1. Бічні зрізи зшити від зрізу талії до лінії низу по передньому полотнищу спідниці. По лівому краю бічного зрізу біля лінії талії залишити не зашитими 14-16 см тканини для застібки .
2. Нитки зметування видалити, залишаючи зметаною ділянку для застібки.

 

Пояс – деталь  швейного  виробу,  призначена  для  фіксації  його  на  статурі.

 

Види  обробки  верхнього  зрізу

1.     Пришивним  поясом

2.     Корсажною  стрічкою

3.     Фігурним  поясом

4.     Обшивкою

5.     Суцільно кроєним поясом

6.     Окантовочним  швом

7.     Швом  відгин

8.     Поясом  з  обшивкою

Вибір способу обробки залежить від фасону виробу та властивостей тканини.

Ширина  поясу  залежить  від  моделі  може  бути  різною.  Пояс для спідниці викроюють за напрямком нитки основи. Він може складатися із двох частин по ширині (пояс і підпояс) або з частин по довжині (шов зшивання пояса має збігатися із боковим швом спідниці).

Кінці  пояса  або  заходить  один  на  одний  на  3,0-6,0см,  або  роблять  встик. 

Застібка  на  прорізну,  навісну  петлю  і  ґудзик  або  на  металевий  гачок  та  петлю.  Пояс  виготовляють  з  прокладкою  або  без  неї.

Якщо  верхній  зріз  спідниці  обробляється  обшивкою,  то  її  викроюють  по  формі  верхнього  зрізу.

 

 

Види  обробки  низу  спідниці

1.     Швом  у  підгин  з  закритим  зрізом.

2.     Швом  у  підгин  з  відкритим  зрізом.

3.     Потайними  підшивочними  стібками.

4.     Хрестоподібними стібками.

5.     Окантовочною смужкою з  тонкої тканини.

6.     Окантовочним  швом.

7.     Тасьмою.

 

 

13– А, українська мова                                          Дата 07.05. 2020

Тема. Складні випадки правопису  м’якого знака , апострофа

 

Основний зміст уроку

 

Завдання 1. Вставте у прислів’я потрібні за змістом дієслова з довідки, в яких м’якість приголосних на письмі передається з допомогою м’якого знака.

Як сіно … , то дощів не … . Порожня бочка … , а повна … . Шабля … голову, а слово — душу. Книга … , як на світі … . Вік живи — вік … . Грім … , буде хліб … . За все … , та не все … . Зайця ноги … , а вовка зуби … . Кінець діло … . Лінивий двічі … , скупий двічі … .

Довідка. Платить, гримить, береться, учись, родить, вчить, робить, хвалить, носять, ранить, жить, гучить, косять, годують, мовчить, просять, вдається.

 

Завдання 2. Випишіть слова у дві колонки: у ліву — з м’яким знаком, у праву — без нього, щоб дізнатися, що зашифровано в завданні.

1. Ч іл..не, област.., р..ясно, різ..бяр, ад..ютант, нян..ка, духм..яний, асфал..т, арф..яр.

Ключ. Підкресливши першу літеру у словах, отримаєте назву твору П. Куліша.

2. Різ..ба, парас..чин, дикан..ський, стан..мо, заховайс.., у куз..ні, прал..ня, гарнен..кий, тіт..ці, рибон..ки, брен..кати.

Ключ. Підкресліть у кожному слові третю букву — прочитаєте назву одного з творів І. Франка.

3. Улюбленец.., козац..кий, різ..бяр, адмірал..с..кий, їд..те, Н..ютон, аквалан..гіст.

Ключ. Підкресливши перші букви, прочитаєте назву країни.

4. Ковал..чук, щонаймен..ший, учител..ство, камін..чик, різ..бяр, сон..ця, медал..йон, чотир..ма, лял..ці, с..міх, бат..ківський.

Ключ. Підкресліть у першому стовпчику останню букву — прочитаєте ім’я героя твору Уласа Самчука «Марія».

 

Завдання 3. Випишіть слова у дві колонки: у ліву — з апострофом, у праву — без нього, щоб дізнатися, що зашифровано в завданні.

1. В..єтнам, хутор..янин, об..єм, б..юст, б..є, лл..ється, Ілл..я, об..єкт, р..яно, об..єднання, напам..ять, астрахан..ський, ув..язнений.

Ключ. Підкресліть у кожному слові першу літеру — отримаєте назву твору Б. Олійника.

2. Дит..ясла, духм..яні снопи, ін..єкція, в..яжеться, Р..єпін, св..ятопис, п..ятсот, кров..ю, міл..йони, В..єтнам, бур..як.

Ключ. Підкресліть у кожному слові або словосполученні передостанню букву — прочитаєте назву одного з творів Лесі Українки.

3. Опам..ятатися, бур..як, дев..ять, р..явкати, нев..язкий, електрозвар..ювання, ад..ютант, атель..є, голуб..ятко, духм..яний, об..їзд, вар..яг, Лук..янівка, інформб..юро, об..єкт, кань..йон, верб..я, р..явкнути, арф..яр, авант..юра, дов..янути, щупл..явий, оп..яніти, евол..юція.

Ключ. Підкресливши перші букви, прочитаєте прислів’я.

4. Інтерв..ю, ф..юзеляж, різьб..яр, верб..я, ад..юльтер, ад..ютант, н..юанс, к..ювет, нав..язливий, Омел..ян.

Ключ. Прочитавши перші букви у словах, спочатку в першому стовпчику, а потім у другому, отримаєте ім’я та прізвище «каменяра» України, автора збірки «З вершин і низин», п’єси «Украдене щастя».

Відповіді. 1. «В оборону хліба», 2. «Лісова пісня», 3. Одна голова добре, а дві — краще. 4. Іван Франко.

 

Домашнє завдання

Вставити пропущені букви.

На місці крапок поставте, де треба, м’який знак. Дослідіть, у яких випадках м’якість приголосного в українській мові не позначається.

Кіл..кіс..т.., сіл..с..кий, чукот..с..кий, міц..ніс..т.., діял..ніс..т.., від..ділен.., Кос..тя, с..міливіс..т.., щас..тя, с..вятковий, пал..ці, радіс..т.., віс..тю, Нас..тя, з..ріліс..т.., Кол..с..кий, Іл..ля, всєс..віт..ня, вугіл..ля, піз..ня, майбут..нє, куріл..с..кі, галуз..зю, гордіс..т.., маз..зю, весіл..ля, в намис..ті, вітал..ня, читал..ня, воз..ня, плат..ня, Трет..яковс..ка, Трет..як, Ул..яна, урал..с..кий.

 

 

 

 (Виконане завдання надсилати на  ел. пошту   Ivannashengera@gmail.com  )