Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер2 23.04

Зарубіжна література, 23.04.20р.

Тема. Міхаель Андреас Гельмут Енде (1929-1995). «Джим Ґудзик і машиніст Лукас». Фантастична країна Усландія та її мешканці.

Теоретичний матеріал. Ознайомлення із автором та його твором.

 • Інформація про книгу та її автора.

Якось Міхаель  зустрів свого однокласника, який попросив його написати щось невеличке для дитячої  ілюстрованої  книжки.  Замість короткого оповідання з-під пера Енде вийшов великий роман на 500 сторінок. Так виникли історії про Джима-Ґудзика. Письменник розділив їх на дві частини. Перша «Джим-Ґудзик і машиніст Лукас» вийшла друком у1960 році, а друга - «Джим - Ґудзик і чортова дюжина» двома роками пізніше.

У повісті «Джим-Ґудзик і машиніст Лукас» змальована фантастична країна Недогадія та її мешканці. У цьому творі автор у казково-фантастичний спосіб спонукає юних читачів не уникати проблем дійсності, замислитися над тим, у якому світі вони живуть. Героям твору притаманні людські якості: життєрадісність, цілеспрямованість, відкритість, доброзичливість, допитливість, прагнення до кращого. У творі утверджуються моральні  цінності – дружба, взаємодопомога, повага до інших, любов до батьківщини. А ще в романі осмислюється поняття добро і зло, життя і смерть, милосердя і байдужість.

Запрошую і Вас познайомитися з героями твору Міхаеля Енде. Запевняю, буде над чим замислитися. 

 • Заповнення анкети автора.

1. Ім'я - Михаель Андреас Гельмут Енде 

2. Дата народження - 12 листопада 1929 р.

3. Місце народження - местечко Гармиш-Партенкірхен

4. Громадянство - німець

5. Рід діяльності - письменник

6. Найвідоміша повість-казка - «Джим-Ґудзик і машиніст Лукас» 

 • Знайомство з біографією

Міхаель Андреас Гельмут Енде (1929-1995) – німецький дитячий письменник, автор понад 30 книг, переважно дитячих. Народився у містечку Гарміш - Пантенкірхен у Німеччині, у родині  художника і скульптора Едгара Карла Енде. Жили бідно, особливо з приходом до влади фашистів.

Із весни 1940 року Енде відвідував гімназію Максиміліана, шукав там друзів. Під впливом одного з них став писати вірші. 1947 року сімнадцятилітній Міхаель переходить до Вальдорської школи Штуттгарда й починає самостійне життя. Знайомиться з американською літературою, захоплюється театром, вивчає акторську майстерність, сам ставить п’єси і грає в них. Далі цілком віддається літературній творчості.

За свої перші книги Енде отримує «Літературну премію  міста Берліна для юного покоління» та «Німецьку премію книг для дітей». Книги були перекладені 19 мовами, створено їхні радіопостановки. Так почалася його кар’єра  професійного письменника. Енде плідно працює, майже щороку виходять його ілюстровані книжки для дітей. Найбільш відомими є романи «Безкінечна історія» (1979р.) та «Момо» (1072р.). За книгою «Гогголорі» була поставлена опера. Багато творів митця були екранізовані.

Помер М. Енде 28 серпня 1995 року. Його похоронили в Мюнхені і за заповітом під час похорону звучала музика Моцарта, Глюка, а хор виконав заключний акт його опери «Гогголорі».

 • Стислий переказ ключових епізодів твору.

Уявімо країну,  де живуть Король, двоє його підданих і машиніст, який не вважає себе підданим. Це – Недогадія, де мешкає машиніст Лукас.

Одного чудового дня в Недогадію приходить дивна посилка, в якій знаходять чорного малюка, і пані Штоцкер бере його до себе. Коли Джим, так назвали хлопчика, виростає, Король каже Лукасові, що острів затісний для п’ятьох людей і паротяжихи. Комусь – Лукасові, Джимові або Еммі (паротяжисі) – треба забиратися геть.

Лукас не міг покинути свою паротяжиху, тому вирішив, що вони з Еммою попливуть уночі, щоб не довідався Король. До них приєднався Джим Ґудзик. Друзі потрапляють до Мандали – країни, жителі якої мудрі з пелюшок. Там їх зустрічає Фін Пон, маленький хлопчик, тридцять третій онук головного кухаря. З Мандали Джим Ґудзик і машиніст Лукас вирушають на пошуки викраденої принцеси Лі Ши.

Невідомо, чи змогли б Лукас із Джимом самі вибратися з пустелі, якби не пан Бань, напіввелетень, а дістатися до Недоладії – драконового міста – їм допоміг напівдракон Непомук. У Драконовому місті вони перемагають пані Кутняк (до речі, саме їй була адресована посилка, у якій був Джим Ґудзик). Спеціально для неї розбійники, які ховаються під іменем 13, викрадають дітей королів і вождів. Дракониха пані Кутняк нібито вчила дітлахів у школі, але насправді просто кричала на них і примушувала спати на кам’яних ліжках.

Машиніст Лукас і Джим Ґудзик визволяють всіх дітей і разом пливуть до Мандали, де їх зустрічає імператор Пунь Джин і малюк Фін Пон, який став Головним бонзою.

Після того, як усіх дітей розсилають додому, імператор Мандали з донькою, машиніст Лукас і Джим Ґудзик пливуть гуртом у Недогадію, щоб провести заручини Лі Ши і Джима Ґудзика.

У Недогадії на них чекають. І Король навіть визирає з вікна, хоча зазвичай цього не робить, бо зайнятий теревенями по телефону. Джим і Лукас залишаються, а Лі Ши з татом-імператором повертається назад до Мандали – поки не підросте, бо вони з Джимом ще діти.

Що ж сталося з драконихою? Вона, як усі дракони, яких перемагають, але не вбивають, стала доброю і мудрою. Але ці перетворення забрали багато сил, тому вона, змучена, надовго заснула.

А машиніст Лукас і Джим Ґудзик вирішили незабаром здійснити нову велику мандрівку в невідоме. Їм треба розгадати ще багато загадок…Вони захотіли з’ясувати, звідки морські розбійники викрали Джима - Ґудзика, коли він був зовсім маленький. Але для цього  спочатку треба було відшукати й перемогти Тринадцять Лютих, які все ще погрожували морям.

 • Машиніст Лукас:

 •  

 • невисокий дещо огрядний,

 • відкритий,

 • працьовитий,

 • веселий,

 • має на все свою думку,

 • мудрий,

 • чемний,

 • толерантний,

 • урівноважений,

 • цілеспрямований,

 • патріот,

 • автор йому дуже симпатизує.

 

 • Виписати в зошит

 • Герої твору: Джим - Ґудзик, машиніст Лукас, король Альфонс За-Чверть - Дванадцята, пані Штоцкер, драконша пані Кутняк, імператор Пунь ДжинФін Пон , Лі Ши.

 • Місце дії:  Недогадія, Недоладія, Мандала, Ліс Тисячі Див, Корона Світу,  Долина сутінок, Кінець світу. 

 • Казкові елементи: чарівне походження героя, фантастичні краї, перетворення героїв (паротяжиха Емма перетворюється на дракона), магічні числа (подорож тривала 7 днів, у палаці 99 сходинок), щасливе закінчення.

Домашнє завдання:

 • Зробити короткий запис у зошити (конспект) кожного із пунктів

 1. Інформація про книгу та її автора;

 2. Заповнення анкети автора;

 3. Знайомство з біографією;

 4. Стислий переказ ключових епізодів твору).