Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер2 23.04

Трудове навчання

Тема. Профілактика плоскостопості у дітей.

Досить часто серед маленьких діток зустрічається така проблема як плоскостопість. Згідно з медичною статистикою, 24 % дітей у віці від року до двох років мають плоскостопість, до чотирьох років цей показник зростає до 32%. Ну а серед підлітків діагноз плоскостопість зустрічається практично у кожного другого.

Яким чином можна встановити плоскостопість у дитини в домашніх умовах? А все дуже просто. Необхідно взяти білий аркуш паперу, намастити стопи дитини маслом, попросити малюка стати на папір і постояти протягом однієї хвилини. Після цього  необхідно уважно роздивитись відбитки, які утворились. У тому випадку, якщо Ви побачите, що відбилась вся стопа або лише її середня частина, то це говорить про можливу плоскостопість у дитини.

Насправді, діагноз «плоскостопість у дитини» може поставити тільки лікар-ортопед і не раніше, ніж дитині виповниться 4-5 років. Якщо у малюка дійсно плоскостопість, то це може бути небезпечним. Наприклад, вібрація хребта і головного мозку дитини може призводити до виникнення головного болю, швидкої стомлюваності, загальної слабкості і нездужання, а також зниження працездатності.

Саме тому, щоб уникнути виникнення та розвитку плоскостопості у дитини, необхідно проводити профілактику плоскостопості.

Одним з головних методів профілактики плоскостопості серед дітей є раннє виявлення та своєчасне і адекватне лікування цієї проблеми.

 • Дуже важливо стежити за тим щоб дитина носила тільки правильне взуття. Таке взуття має бути з натурального і еластичного матеріалу. 

 •  хороше взуття для малюка повинне мати невеликий каблук.

 • при покупці взуття звернути увагу на його підошву. Підошва повинна легко згинатися, бути еластичною, але при цьому не дуже тонкою.

 • не потрібно використовувати взуття, яке вже хтось носив.

 • ортопедичне взуття і устілки, які повинні підбиратися тільки досвідченим ортопедом в індивідуальному порядку.

 • виконання спеціального комплексу вправ, наприклад, ходіння по похилій площині або по поперечині, перекочування маленького м’ячика ногою в положенні сидячи, ходіння на пальцях, а також на зовнішніх краях стопи. Корисно захоплювати пальцями ніг дрібні предмети, які лежать на підлозі.

 • лікувальний масаж.

 • застосовувати щоденні теплі ванни з морською сіллю.

 • гарним видом спорту для боротьби з плоскостопістю є плавання.

 • стежити за тим, щоб дитина ходила правильно. 

 

Домашнє завдання

 1. Вивчіть конспект.

 2. Дайте коротко відповіді на запитання і запишіть в зошит.

 3. В якому віці виявляється плоскостопість у дітей?

 4. Чи можуть батьки самі виявити і яким чином?

 5. Чи можна доношувати за кимось взуття?

 6. Чи можна діткам взуття з каблуком?