Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 2 30.04

Трудове навчання

Тема. Висадка розсади капусти у відкритий ґрунт.

Посадка капусти на розсаду

Білокачанну капусту переважно всі господарі вирощують за допомогою розсади. А оскільки рослина володіє особливою холодостійкістю, то і розсаду можна вирощувати при вуличних погодних умовах. Однак якщо земля до моменту посадки капусти ще не прогрілася, то ящик з розсадою можна розмістити на холодному підвіконні або в теплиці.

Посадка ранньої капусти

Період росту і дозрівання ранньої капусти займає всього 60 -100 днів, за який вона встигає сформувати невеликі і не дуже тугі вилки. За строками сівби потрібно орієнтуватися на погодні умови кожної конкретної місцевості. Посадку капусти здійснюють за 45 днів до пересадки розсади у відкритий ґрунт, тому легко можна підрахувати, коли необхідно починати сівбу капусти.

Що ж до ґрунту, то капуста любить повітропроникні пухкі гранти, структура яких не перешкоджає утриманню вологи.

Посадку ранньої капусти здійснюють в ящики для розсади, які встановлюють на найбільш освітлюваному місці в опалювальних парниках або теплицях. Оптимальна для посадки ранньої капусти температура — 18-20 градусів тепла. В таких умовах перші паростки-петельки з’являться вже на четвертий-п’ятий день. Насіння перед посадкою можна не обробляти, ну або для більшої впевненості потримати в стимуляторі росту.

Догляд за посадками капустице забезпечення гарного освітлення з провітрюванням і регулярний полив без перезволоження. Один-два рази за весь час вирощування розсади можна припудрити її порошком деревного попелу, це допоможе вберегти посадки капусти від такого згубного захворювання як «чорна ніжка».

Коли на вулиці потепліє до 14-16 градусів, а посадки капусти випустять по 4-5 листочків, розсаду можна пересаджувати на відкриту грядку, але перед цим її потрібно загартувати протягом тижня. Між сусідніми лунками на грядці відстань не повинна бути менш ніж 50 см, самі лунки потрібно добре полити, додавши під кожну рослину капусти піввідра перегною.

Посадка пізньої капусти

Пізньостиглі сорти капусти не бояться холоду і тому їх можна висівати в теплицях, які не обігріваються або прямо на грядках в тимчасових плівкових укриттях. На терміни посадки такої капусти також впливають погодні умови, і при сівбі потрібно враховувати, що висаджується розсада пізніх сортів у віці 60-70 днів. Правила посадки капусти пізніх і ранніх сортів практично ідентичні.

Якщо посаджена капусти загущена, то слід прорідити її таким чином, щоб на одну рослину припадало 4-5 кв. см площі. Якщо цього не передбачити, то освітленість паростків і постачання поживними речовинами знижується, що призводить до витягування і витончення рослин.

При правильно підібраній ґрунтосуміші додаткового підживлення до висадки розсади під відкрите небо не потрібно, єдине, що можна зробити — за 2-3 дні до пересадки внести добрива, що містять фосфор та калій. Це додасть рослинам сил при пересадці, і вони зможуть швидше прижитися. Перед висадкою плівку з укриття знімають і проводиться загартування рослин. Посадку розсади капусти пізніх сортів можна проводити з середини травня до початку червня.

Ви можете перейти по ссилці  і подивитися відео посадки розсади капусти. https://www.youtube.com/watch?v=Krs8fgF0O7k

Домашнє завдання.

  1. Опрацюйте конспект.

  2. Допомагайте батькам висаджувати капусту на грядки.

10доп, укр.л-ра                                                   Дата 30.04.2020

Тема. Є.Гуцало «Лось». Читання I частини твору.

 

Основний зміст уроку

 

 

Ознайомлення із текстом твору (аудіокнига)

https://www.youtube.com/watch?v=uxg89Y64O8o

 

Текст твору

https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=824

 

— Людина має безліч чеснот: доброту, щедрість, чуйність, уміння співчувати і любити . Усі вони засновані на любові людини до людини та людини до природи. І є ще така щиросердечна якість, як милосердя. Для того щоб бути милосердним, потрібно вміти прощати та бути щирим гуманістом. Тому що споконвічно милосердя було проявом великодушності до переможеного. Герої оповідання «Лось» яскаво демонструють нам це, але — по-різному: брати мають усі ці чесноти, незважаючи на юний вік та відсутність життєвого досвіду, а Шпичак — зовсім позбавлений цих якостей.
 У творі зображено дивовижний світ заповідної природи, ще не зіпсованої людиною. Саме тому Лось почувається тут, як удома. У заповідниках люди зустрічаються рідко — це здебільшого туристи, які хочуть помилуватися красою природи або мислівці, які нелегально полюють на тварин. І якщо перші не становлянь ніякої загрози, то другі, часом, стають справжніми ворогами дикої

Дійовими особами твору є:

- Лось (головний персонаж);

-брати-підберезовики,

-дядько Шпичак (другорядні персонажі).

 

Лось зображується автором як тварина, яка звикла до умов заповідника та почувається там так само, як і в тайзі. Він не боїться людей, тому що часто бачив, як вони працюють, та, окрім цього, якось мисливці врятували його від вовків. Тому коли хлопці кинулись його рятувати, він поводився сумирно, не відчуваючи небезпеку з їхнього боку. Але, як виявилось трохи згодом, не всі люди приязно ставились до нього. Деякі, на кшталт дядька Шпичака, дивились на нього лише як на здобич на джерело прибутку. Саме це і погубило Лося, який тільки-но почав довіряти людям та вірити в їхні добрі наміри.

-Чи підвела Лося віра в людей?
 - Як ви вважаєте, що перемогло в оповіданні — добро чи зло? Обґрунтуйте свою відповідь.
 

Домашнє завдання

  1. Вивчити біографію Є.Гуцала

  2. Читати й аналізувати 1 частину повісті «Лось»