Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 30.04

Тема. Українські наспіви линуть світом

            

 

Здавна в Україні побутує фольклорно-пісенний цикл, тісно пов’язаний з календарем сільськогосподарських робіт і родинним побутом селян.

Пісні весняного календарного циклу, поряд з іншими землеробськими піснями, належать до найдавніших здобутків культури давніх східних слов’ян, яку успадкувала культура Київської Русі. Пізніше ці календарно-обрядові пісні, що століттями складалися і збагачувалися, стали основою для музичного мистецтва трьох народів – українського, російського та білоруського.

Розповідь про традиції зустрічі весни

Весна – чи не найулюбленіша пора року. Лише згадка про неї пробуджує радість і нові надії. Її прихід відчувають і по-своєму переживають дорослі і діти, тварини і рослини – усе, що є живого на Землі. Не випадково наші пращури у давнину пов’язували з весною і новолітування. Саме в березні вони відзначали Новий рік.

З давніх-давен не було села в Україні, в якому б не зустрічали прихід весни. Як тільки танув сніг і сріблястими струмками збігали води, а левади підсихали під проміннями весняного сонця, дітлахи зверталися до своїх неньок:

Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати!

Зимочка в возочку,

Літечко в човночку!

Весну, за уявленнями наших предків, на крилах приносили пташки. Тому обрядове печиво випікали у формі пташок; діти, співаючи, носили їх по селу, провіщаючи і закликаючи весну.

Пташок викликаю

З теплого краю:

- Летіть, соловейки,

На нашу земельку,

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки!

Свято зустрічі весни приурочувалося до початку льодоходу – «коли щука хвостом розіб’є лід». У піснях висловлювалися вихваляння йти «полонку рубати, гагілку добувати».

У кожному селі до зустрічі весни готувалися з особливою ретельністю. Хлопці виготовляли зиму-опудало із соломи, вдягали його у старе лахміття і вкопували посеред левади. Сюди ж сходилися і дівчата у вишитих блузках і з віночками на голові. Хлопці спалювали солом’яну ляльку, а попіл розсіювали довкола. Це означало, що весна остаточно переборола зиму.

•       Пригадайте, як називаються пісні, що пов’язані з чудовим святом запрошенням весни.

Елемент інтеграції: Ю. Чумак. Веснянки

Відомості про українські веснянки

Скрізь, із різних куточків, лунає музика – це дівчата водять хороводи і співають веснянки.

До речі, веснянки – це пісні на честь приходу весни.

Звичай водити хороводи, співати веснянки, забавляти іграми, приуроченими весні, зберігся подекуди і до наших днів.

У кожній місцевості веснянки творилися і виконувалися по-різному, навіть мали свої назви (гаївки, маївки, ягілки, гагілки…).

Слухаємо музику Веснянка «Вийди, вийди, Іванку». https://www.youtube.com/watch?v=qgqwi7zaOZo 

       Який характер веснянки?

       Які особливості її виконання?

       Чи сподобалась вам ця веснянка?

       Чи з'явилось бажання виконати її?

Багато  років   тому   російський   композитор Петро  Ілліч  Чайковський, перебуваючи  в  Україні,   із захопленням  слухав  веснянку  «Вийди, вийди,  Іванку»,  що  її   співали   сільські   дівчата. Пізніше   він   включив   її до  свого   твору. Ви,  напевне,  звернули  увагу, що  мелодія веснянки  звучала  у   почерговому    виконанні    то фортепіано, то   оркестру. Такі   твори    називаються концертами. Сьогодні цей концерт виконують багато піаністів усього світу.

       Пригадайте, що означає слово «концерт».

Концерт —це великий музичний твір, написаний для солюючого інструменту і оркестру.

Слухання. Петро Чайковський, Перший концерт для фортепіано з оркестром (фінал). https://www.youtube.com/watch?v=-ni9CvUqFBI 

Саме   в   заключній   частині  ( фіналі ) Першого   концерту для  фортепіано  з  оркестром  і  прозвучала    мелодія української   веснянки   «Вийди, вийди, Іванку».   В інструментальному   викладі    вона      поступово перетворюється   з   ліричної   на   стрімку  танцювальну тему   завдяки   змінам   темпу, ритму, динаміки  та   появі гострих  акцентів. Світле, яскраве й радісне звучання створює атмосферу народного свята.

Так  українська  народна  пісня  знайшла  друге   життя  у творі   російського  композитора  і  звучить  нині  не   лише в  Україні, а  й  в  усьому  світі, тому  що  немає   жодного справжнього   піаніста, який  би  не   виконував  Першого концерту  Чайковського. Перший концерт Чайковського — шедевр світової музики і окраса репертуару кращих піаністів світу.

Українські мелодії, які звучать в ньому, ніби отримали друге життя, їх тепер знають в усьому світі.

       Хто виконує цей твір?

       Як звучала веснянка в інструментальному виконанні?

       Чи змінився характер звучання пісні?

       Як вона звучить у партії фортепіано? А в симфонічному оркестрі?

Варіації на українські теми писали й німецькі композитори. Відомий митець Людвигван Бетховен створив варіації на основі української пісні «За городом качки пливуть».

Слухання. Людвигван Бетховен, Варіації на українські теми. https://www.youtube.com/watch?v=8vjlXOteWcY 

      Який характер музики?

       Що можна уявити, слухаючи твір?

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Людвіг ван Бетховен зростав у бідній сім'ї. Одного разу, помітивши, з якою увагою і насолодою чотирирічний Людвіг слухає музику, батько почав навчати його грі на фортепіано, а потім і на скрипці. До занять сина він ставився досить суворо, примушуючи його тренуватися цілими днями. Батько Людвіга не дозволяв синові навіть грати з однолітками, щоб він не відволікався від занять.

Розучування   веснянки «Вийди, вийди, Іванку». https://www.youtube.com/watch?v=BsBqv6SKjHM 

3.     ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

      До якого жанру народних пісень належить пісня «Вийди, вийди, Іванку»?

      Що означає музичний термін «концерт»?

      Інтонації якої народної пісні використав композитор у фіналі концерту?

      Чи простежуются українські наспіви у творі німецького композитора?

      ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Сьогодні ми дізналися, що календарно-обрядові пісні, які століттями складалися і збагачувалися, стали основою для музичного мистецтва трьох народів – українського, російського та білоруського. А також з’ясували, що   в   кожного   народу   є національна   музика  з   власними   особливостями. Також сьогодні   на   прикладі     Першого  концерту  для   фортепіано     з   оркестром   Петра   Чайковського    ми переконалися  ,    що     зарубіжні         композитори використовували   теми   українських   народних   пісень    для    створення   музичних   творів

 

Літературне читання 30.04.20, 4-б

Тема. Із гумором про серйозне. Г. Бойко «Консультант». М. Сингаївський

«Сміх для всіх».

Прочитайте вголос гумористичний віршований твір Г. Бойко «Консультант».  

Словникова робота. Невідомі, незрозумілі слова записати у зошит, а їх значення  розпитати у батьків.

Дайте відповідь на запитання.

Яку людську рису характеру підмітив і висміяв поет? Чиї слова можна прочитати повчально, а чиї – з насмішкою? Як можна продовжити вірша?

Прочитайте вголос. Вірш М. Сингаївський « Сміх для всіх».

Словникова робота. Невідомі, незрозумілі слова записати у зошит, а їх значення  розпитати у батьків.

 Дайте відповіді на запитання с. 173 (підручник).

Прочитайте мовчки гумористичні твори (три рази). 

Домашнє завдання. Навчитися виразно читати віршовані гумористичні твори  Г. Бойко «Консультант». М. Сингаївський « Сміх для всіх».