Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

четвер 30.04

Фізика  і  хімія  в  побуті  10 доп  клас  30.04

Калійні добрива

Щоб правильно розвиватися, рослині необхідно своєчасно отримувати поживні елементи. Найважливішим із них є калій. Калій відповідає за ріст листяного покриву і збільшує рівень опірності рослин до хвороб і різних шкідників. Плоди, насичені калієм, добре зберігаються в зимовий час. Внесені в землю калійні добрива засвоюватися культурами практично на 100%.
 Недостатнє його кількість в грунтових шарах допомагають заповнювати калійні добрива.

Калій хлористий, хлорид калію (хлористий калій)

Це добриво досить багате калієм (до 63%). Це маленькі кристали білого з сірим відтінком або рожевого кольору. Вони мають велику гігроскопічність (водопоглинання). Тому виникають проблеми зі зберіганням і транспортуванням.

Сірчанокислий калій

Не всі рослини добре переносять хлор, який містять більшість калійних туків. Тому сульфат калію – справжня знахідка для таких рослин. У ньому міститься близько 50% K2O. Ще одна перевага добрива – відсутність гігроскопічності, тому проблем з перевезенням і зберіганням не виникає.

Чистий сульфат калію являє собою дрібні кристали білого з жовтуватим відтінком забарвлення. Це більш дороге добриво, тому застосовують його в основному під культури, які не переносять хлор: виноград, тютюн, гречку. Добре сірчанокислий калій зарекомендував себе при вирощуванні овочів у теплицях.

Калійна селітра (KNO3). У ній міститься близько 46% K2O і 13% азоту. Це невеликі кристали, забарвлені в сіро-білий з жовтим відтінком колір. Вони розчиняються у воді, не гігроскопічні. Переважно застосовують для вирощування овочів.

ЗАВДАННЯ. Заповніть  таблицю.

 

Назва  добрива

Зовнішній вигляд

Де використовують?

Азотні  добрива

 

 

 

Фосфатні  добрива

 

 

 

Калійні добрива

Калійна селітра 

невеликі кристали, забарвлені в сіро-білий з жовтим відтінком колір

застосовують для вирощування овочів.

 

 

 

Тема. Висівання насіння буряка.

Вибір ділянки та місце в сівозміні

Буряк є високоврожайною овочевою культурою. У сівозміні буряк розміщують в одному полі з морквою. Вони досить вибагливі до вологості грунту, особливо в період сходів і формування врожаю (червень-серпень). Нестача вологи в цей період призводить до одерев'яніння коренеплодів, а надлишок її уповільнює ріст та знижує врожай. Добре переносить посуху.

Попередники

Найкращими попередниками для буряка столового є: зернові, цибуля, огірки, рання картопля, помідори, капуста.

Обробіток грунту

Підготовка грунту та удобрення для буряків майже такі ж, як і для моркви. Позитивно реагує буряк на внесення мікродобрив, особливо борних і марганцевих.

Посів

Вирощувати буряк слід через 2-3 роки після внесення органічних добрив. Насіння доцільно висівати у два строки: перший - відразу після сівби ранніх зернових, другий - в першій половині травня. При висіванні в другий строк на посівах майже не утворюється цвітухи, коренеплоди мають ніжну консистенцію і краще зберігаються взимку. Тому врожай при висіванні в перший строк використовують здебільшого в літньо-осінній період (рекомендуємо висівати в ранні терміни буряк Чорномор і Торпедо), а в другій - для зберігання (буряк Ефіоп). Сіють широкорядним (45-60 см), широкосмуговим (ширина смуги 10-12 см) або стрічковим (20-50 см) способами.

Догляд за посівами та збирання врожаю

Догляд за посівами та збирання врожаю такі ж, як і моркви. При висіванні багаторосткового насіння потрібно проріджувати сходи боронуванням у фазі двох справжніх листків. Загущені посіви букетують з наступним боронуванням або проривають вручну. Збирають буряк сорту Ефіоп до настання заморозків, оскільки підмерзлі коренеплоди втрачають смакові якості і погано зберігаються. При збиранні столового буряка ранні коренеплоди очищають від гички, сортують на товарні і нетоварні, з яких окремо виділяють дрібні.

Домашнє завдання

  1. Опрацюйте конспект.

  2. Допомагайте батькам при посіві насіння буряка.

Трудове навчання

Тема. Посадка ріпчастої цибулі навесні.

Умови вирощування

Ріпчаста цибуля відмінно справляється з весняними холодами і витримує заморозки. Сходи до -1 градуса за, а дорослі рослини – до -5. Оптимальною температурою для росту цибулі вважається діапазон 12 – 26 С. В середньому для більшості сортів цибулі період вегетації становить 90-180 днів.

Для цибулі вибирають місце посадки, з урахуванням того, що вона любить сонячні місця. Ні в якому разі не садіть в затінках і низинах. Найкраще цибуля росте на родючих, повітропроникних, помірно вологих, некислих суглинках.

Також при посадці цибулі потрібно дотримуватися правил сівозміни. Повертаємо його на старе місце лише через 3 роки. Рекомендується висаджувати в тих місцях, де в минулому році росла картопля, рання капуста, огірки і помідори.

Кращою сусідкою по грядках для цибулі буде морква, так як вони взаємно оберігають один одного від шкідників.

Підготовка ґрунту

Не слід садити цибулю в тих місцях городу, де за 1 рік до цього вносився ще не перепрілий гній. Ґрунт потрібно перекопувати восени на глибину лопати, видалити всі бур’яни і удобрити. По весні, перед самим посівом, коли зовсім розтане сніг, ґрунт розпушують граблями або на півштика перекопують, щоб залишити недоторканою структуру нижніх шарів і зберегти в ній необхідну вологу для розвитку.

Органічні добрива потрібно вносити в ґрунт восени . Можна внести і комплексне мінеральне добриво . Навесні роблять підживлення відповідним добривом.

Мінеральні добрива не варто закладати глибоко в ґрунт інакше ви обпалите молоді коріння, і велика частина корисних речовин просто піде в нижні шари.

Строки висадки

Це приблизно початок квітня, інколи в березні якщо ґрунтовий шар вже прогрітий до 10 градусів. В першу чергу садять найдрібніші цибулинки за розміром менше 1 сантиметра, які не утворюють стрілок.

Догляд за посадками

Розпушування. Доглядати за посадками цибулі можна (навіть потрібно) починати ще до появи сходів, так як в цей час треба постаратися не допустити утворення щільної кірки землі.

Полив. Як вже говорилося вище, цибуля потребує поливів в першій половині вегетації. У цей час поливаємо рослини рясно і регулярно приблизно 1-2 рази на тиждень (в залежності від погоди).

У кінці червня ж, коли цибулини починають дозрівати, зайва волога вже не потрібна, тому поливи спочатку скорочуємо, а потім за 2-3 тижні перед збиранням цибулі і взагалі припиняємо.

Єдине, якщо літо дуже спекотне та сухе, посадки можна зрідка поливати, щоб уникнути в’янення і затримки росту цибулин.

Прополювання. Необхідно також не допускати заростання посадок цибулі бур’янами, так як вони створюють підвищену вологість, що сприяє розвитку грибних захворювань.

Підживлення. Перший раз підгодівлю треба проводити приблизно днів через 15-20 після посадки і, бажано, розведеною гноївкою (1 кг гною на 10 л води) або пташиним послідом (1 кг посліду на 15 л води). Витрата добрива з розрахунку 10 л розчину на 1 кв. м.

Наступного разу таку поживну підгодівлю можна буде зробити тижні через три.

У профілактичних цілях можна також проводити припудрювання рослин і землі деревною золою, тютюновим пилом. Днів через 20 обробку можна повторити.

 

Домашнє завдання

  1. Опрацюйте конспект.

  2. Допомагайте батькам висівати чи висаджувати цибулю.