Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

понеділок 04.05

Фізика

Класифікація елементарних частинок.

Практична робота Вивчення треків заряджених частинок за готовими фотографіями

Д/з Опрацювати презентацію:

https://drive.google.com/file/d/1sRbFEMfI5P1fKOI02s8IUNunrtHQkybq/view?usp=sharing

 

Виконати практичну роботу:

(радіуси кіл рівні 8,5 см та 16,8 см)

https://drive.google.com/file/d/1B2yW7FNDuQgkSOK0tuEueKDvpea-ePpe/view?usp=sharing

 

Хімія 13 клас  04.05

Попередження забруднення довкілля  при використанні органічних речовин у побуті.

Розрізняють такі види забруднень: фізичні, біологічні та хімічні. 

Хімічні поділяють на природні та антропогенні. Природні: дія бактерій, стихійні лиха, природні геологічні процеси (пилові бурі, виверження вулканів). Антропогенні: енергетика, транспорт, сільське господарство, промисловість, комунально-промислові системи, пил, шум.

Антропогенне забрудненя – виникає в результаті діяльності людей, в тому числі їх вплив на інтенсивність природного забруднення.

Основні забруднювачі (за даними міжнародних експертів): SО2, СО, СО2, Hg, Pg, Cd, нітроген оксид, нафта, аміак, нітрати, хлорорганічні сполуки, окремі мікробні забруднювачі крім того: інші метали, органічні розчинники, пил, сажа, смолисті речовини.

Дія забруднювачів на оточуюче середовище

На атмосферу: смог, озонові діри, парниковий ефект, кислотні осади, потепління клімату. Сучасна промисловість у все більшій кількості використовує фреони, які широко застосовуються  як холодоагенти в домашніх холодильниках і рефрижераторах, як аерозольні розбризкувачі в балончиках з фарбою, лаком, парфумами. Для людини пари фреонів не шкідливі, проте вони надзвичайно стійкі  й можуть зберігатися в атмосфері до 80 років. Пари фреонів з висхідними повітряними течіями потрапляють в стратосферу, де під впливом УФ-випромінювання сонця їхні молекули розпадаються, вивільняючи атоми Хлору. Ця речовина діє як  дуже сильний каталізатор, розкладаючи молекули озону до кисню. Один атом Хлору  здатен розкласти 100 тис молекул озону. Це спричиняє руйнуванню озонового шару.

Зниження температури Землі. Зниження прозорості атмосфери, зумовлене частинками пилу, аерозолів може бути причиною зменшення сонячної радіації, і, як наслідок, зниження температури земної поверхні. Зниження сонячної радіації всього на 1,6% здатне викликати катастрофічне зледеніння Землі.

На гідросферу: закислення водойм, нафтові плями, забруднення важкими металами. Особливе місце серед забруднювачів води посідають синтетичні миючі засоби. Ці речовини надзвичайно стійкі, зберігаються у воді роками. Більшість із них містить  Фосфор, що сприяє бурхливому розмноженню у воді синьо-зелених водоростей і «цвітіння» водойм, яке супроводжується різким зниженням у воді вмісту кисню, «заморами» риби, загибеллю інших тварин.

На ґрунт: закислення, засолення, вилужування ґрунтів. У гонитві за врожаєм ґрунти почали орати глибше та частіше, вносити в них величезні кількості мінеральних добрив та пестицидів. У результаті на величезних площах степової та посушливої зон ґрунти втратили здатність вбирати й пропускати воду, їхня структура деградувала, вони перенасичені шкідливими сполуками. Повсюдно врожайність ґрунтів зменшується.

На живі організми: на рослин, на тварин, на людину.

Ртуть і її сполуки

Дуже небезпечні для людини і оточуючого середовища. Джерела ртуті – пестициди, люмінесцентні лампи, руди. Ртуть здатна накопичуватись й передаватися через харчові ланцюги (забруднена вода → планктон → планктоноїдні риби → риби → птахи) і погано виводиться із організму.

Дія на організм. Ртуть викликає психічні розлади, вроджені вади дітей.

Свинець

Джерела забруднення: акумуляторні батареї, свинцеві труби, кабельні покриття, гази автомобілів, свинцеві фарби, пігменти, відходи ТЕС.

Дія на організм. Порушує обмін речовин, знижує  дію  ферментів; у дітей викликає розумову відсталість, захворювання мозку. Він може змінювати кальцій у кістках. Органічні сполуки свинцю ще більш токсичні. Свинець  віднесений до самих небезпечних речовин.

Кадмій

Використовується у гальваніці, виробництві полімерів, фарб пігментів, срібно-кадмієвих акумуляторів. В одній цигарці міститься 1-4 мг.

Дія на організм. Порушує обмін  ферментів, діє  на  центральну нервову систему, накопичується в нирках (викликає утворення каменів). Одноразова доза 30-40 мг може бути смертельною.

Нагромаджуватись метали можуть як в певних організмах так і органах:

Аl плавуни

Y, La, Nd папороть

As, Sr бурі водорості

Zn кишковопорожнинні губки

V асцидії

Ge молюски

F хребетні

As, V, ТІ, Hg, Al волосся, нігті

Si хвощі, губки

Fe бактерії, планктон

Zn, Sr статеві залози

Li деякі рослини

V асцидії

Cd, Hg, Mn нирки

Cu мозок

Cu мозок

Sn кишківник

Ва слизова оболонка ока

Заходи захисту оточуючого середовища

Міжнародне екологічне співробітництво в галузі охорони природи розпочалося в 50-60-х роках. Було створено десятки органів, центрів і програм з охорони довкілля. Дуже важливо є «Партія морів», ЮНЕП, ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), МАГATE, громадська організація Грінпіс «Зелений світ».

Завдання для самоконтролю

 1. Який із названих  нижче засобів побутової хімії при необережному поводженні з ним може спричинити хімічні опіки на шкірі? 
   а) освіжував повітря (аерозоль, що містить пропан);  
   б) мийний засіб для скла (рідина, що містить гліцерил); 
   в) засіб для прочищення каналізаційних труб (гранули натрій гідроксиду);  
   г) добриво для кімнатних рослин (гранули натрій нітрату).

 2. Результатом утворення фреонів є: 
   а) спалювання сміття; 
   б) нафтохімічне виробництво; 
   в) застосування аерозольних балончиків; 
   г) сільськогосподарське виробництво.

 3. Установіть відповідність між господарською діяльністю людини і небезпечною речовиною, що уворюється внаслідок цієї діяльності.

Діяльність

Наслідок

1. спалювання сміття;

а. пестициди;

2. нафтохімічне виробництво;

б. фреони;

3. застосування аерозолю;

в. діоксини;

4. с/г;

г. феноли.

 

Підготовка  до  державної  кваліфікаційної  атестації  (консультації)

 

Ручні стібки

Ручні стібки застосовуються для тимчасового або постійного з'єднування деталей виробу, при підготовці виробу до примірки і подальшого виконання машинних робіт.

Деталі з'єднують між собою вручну за допомогою ниткових стібків і строчок . Стібок - це закінчене переплетення ниток, отримане між двома проколами тканини голкою.

Строчка - це ряд повторюваних однорідних стібків на тканині.

Шов - це ниткове з'єднання деталей.

Ширина  шва - відстань від зрізу деталі до строчки.

За способом виконання стібки поділяються на ручні та машинні , а за призначенням- на з'єднувальні та оздоблювальні .

Використовують такі види ручних стібків:прямі, косі, хрестоподібні, петлеподібні, спеціальні і петельні.

Прямі стібки

Прямі стібки найчастіше застосовуються при виготовленні одягу і завжди є тимчасовими.

Прямі стібки утворюють зметувальні, наметувальні, заметувальні, виметувальні, копіювальні та зборкоутворюючі строчки.

Зметувальна - тимчасове з’єднання деталей виробу (бічні плечові шви)

Наметувальна - те саме по площині (верхній комір з нижнім)

Заметувальна - тимчасове закріплення підігнутого низу спідниці, рукава і т.д.

Приметувальна - тимчасове прикріплення малої деталі до більшої (клапана до пілочки, оборки до кокетки)

Виметувальна - тимчасове закріплення попередньо обшитих і вивернутих швом усередину  деталей (клапана, коміра)

Копіювальна - тимчасове перенесення ліній і знаків з однієї деталі або її боку на симетричну деталь (перенесення ліній виточок, рельєфів і т.д.)

Строчка для утворення зборок - тимчасове призбирування деталей, прокладаючи дві паралельні строчки на відстані 0,2-0,3 см одна від одної; призбирують окат рукава, волан і т. д

Прокладна - тимчасове позначення середини переду пілочок і спідниці, спинки, коміра, середини рукава, а також контрольних знаків і ліній,  нанесених закрійником після примірки (лінія пройми)

Підшивна потайна - постійне прикріплення підігнутого краю низу плаття, спідниці, рукава, підігнутого краю накладної кишені

Строчки косого стібка

Наметувальна - з’єднання деталей по площині з при посадкою однієї з них (верхній комір та нижній)

Виметувальна - закріплення попередньо обшитих і вивернутих швом усередину деталей (борти, клапани)

Стьобальна - постійне скріплення основної і прокладної тканини (прокладки в нижній комір)

Обметувальна - постійне (запобігання висипанню зрізів деталей виробу)

Підшивна - постійне закріплення відкритих або закритих зрізів (плечова накладка до плечового шва)

 

Строчки петле- і хрестоподібного стібка

Спушна,  розметувальна,   підшивна,  акріплювальна (виведення нитки).  хрестоподібна

 

Вимоги до виконання ручних робіт

1.                   Крейдяні лінії переносять з однієї деталі на другу, прокладаючи копіювальні строчки або виконуючи перебивання з наступним крейдуваням ліній.

2.                     Копіювальні строчки для перенесення ліній з однієї половини виробу на іншу повинні бути прокладені точно по крейдяних лініях.

3.                     Для виконання копіювальних, зметувальних і інших строчок тимчасового призначення рекомендується замість ниток застосовувати кручену пряжу, щоб уникнути пошкодження тканини при витягуванні ниток.

4.                      Колір ниток або пряжі для виконання тимчасових строчок повинен відрізнятися по кольору тканин деталей, які з'єднують.

5.                      Зметування деталей необхідно здійснювати точно по основі копіювальних стібків або крейдяних лініях. Після зметування нитки від копіювальних стібків витягують.

6.                      При прокладанні стібків необхідно стежити за тим, щоб вони були рівними за довжиною як з лицьового, так і з виворітного боку, за винятком прокладної строчки, мали однакові ширину, натяг, глибину захоплення тканини, були розташовані на однаковій відстані один від одного і від краю деталі.

7.                     Нитку на початку строчки закріплюють за допомогою вузлика на кінці нитки або без вузлика двома-трьома стібками, вколюючи голку в одне й те саме місце, а наприкінці — двома-трьома стібками.

8.                    Довжину стібка встановлюють залежно від щільності і товщини тканини, а також вимог до строчки.

9.                    Строчки, прокладені з лицьового боку виробу, підшивні роботи, що проводяться потайними стібками, закріпки, обметування петель (у виробах із шерстяних, шовкових і штапельних тканин) виконують шовковими нитками.

10.                       Колір ниток для строчок постійного призначення повинен відповідати кольору тканини, якщо за моделлю не передбачені нитки іншого кольору. Різноманітне оздоблення пришивають нитками, колір яких відповідає кольору оздоблення.

11.                     Краї деталей за технічними умовами обметують бавовняними нитками.

12.                    Петлі повинні бути обметані густими стібками, без проміжків між ними.

13.                   Ґудзики для застібання моделі пришивають на невисокій стійці, ґудзики з вушком — без стійки.

14.                      Різноманітну фурнітуру пришивають бавовняними нитками, колір яких відповідає кольору тканини, а ґудзики з наскрізними отворами — кольору ґудзиків.

15.                       При ручному з'єднанні двох деталей нитками верхня деталь припосаджується. Тому деталь, яку необхідно посадити, кладуть зверху; при з'єднанні двох деталей із зрізами, що збігаються з нитками основи, верхню деталь натягують у момент приколювання голкою; при з'єднанні двох деталей без посадки і зі зрізами, що збігаються з нитками утоку, або викроєних по косій нитці (під кутом 45° до нитки основи), припосаджують нижню деталь; при з'єднанні двох деталей, які викроєні з однієї деталі вздовж нитки основи, а в другої — вздовж нитки утоку, деталь, що викроєна вздовж нитки утоку, укладають зверху; при з'єднанні двох деталей із тканин різної товщини і щільності деталь із більш тонкої і менш щільної тканини розташовують зверху.