Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Понеділок

8 – А Історія України

Тема. Запорізька Січ у складі Гетьманщини.

Протягом другої половини XVII ст. Запорізька Січ, хоча і входила до складу Гетьманщини, проте прагнула повернути собі провідну роль у житті України. При цьому запорожці не завжди виявляли мудрість і політичну далекоглядність, а часом навіть ставали на бік відвертих ворогів Української держави, позбавляючи гетьманів підтримки або навіть виступаючи проти них у вирішальні моменти. Це яскраво видно на прикладі одного з найвизначніших кошових отаманів — Івана Сірка.

У період 1652-1709 pp. Запорізька Січ знаходилась у гирлі річки Чортомлик. В історичній науці її називають Чортомлицькою.

Під час визвольної війни ім'я Сірка не набуло такої популярності, як Богуна чи Кривоноса. Та все ж у 1654 р. він уже був першим полковником, тобто заступником Хмельницького.

1660 p., вже за часів гетьманування Брюховецького, Сірко став кошовим отаманом запорозького козацтва. Він зосередився на боротьбі з татарами, здійснивши вдалий похід на Перекоп (1663 р.). Протягом багатьох років тривала боротьба між козаками та татарами.

У літку 1675 р. І.Сіркоздійснив похід. Дійшов до Бахчисарая і біля Перекопу знищив ханське військо.

Перемога Сірка на Січі і під Перекопом надзвичайно розгнівала султана. Він зібрав нове військо і, переконаний у перемозі, надіслав отаману листа з погрозами і пропозицією здатись. Відповідь, що її написали козаки султану, увійшла в історію як "Лист запорозьких козаків турецькому султану". А похід турецьких військ, організований в 1679 р., так і не відбувся. 

Слобідська Україна знаходилася на схід від Гетьманщини і до її складу входили сучасна Харківщина, схід Сумщини, північна частина нинішніх Луганської та Донецької областей, південна — Бєлгородської, Курської, Воронезької.

Ця територія була знелюднена після монголо-татарської на вали і саме через неї проходили головні шляхи, через які татари йшли на Московщину: Муравський та Ізюмський. З XIV ст. цей регіон називався «Дике поле».

Перша українська колонізація цього краю розпочалася після поразки селянсько-козацького повстання 1637-1638 років, коли козацький ватажок Острянин і з ним ще близько 1000 осіб оселилися біля Чугуєва.

Нова хвиля переселенського руху українців на Слобожанщину почалася під час Національної революції та Визвольної війни. Українські селяни, міщани втікали від гніту польських феодалів, нападів татар і страхіть воєн. Поселялися тут також російські селяни та старообрядці. Від назви поселень-слобод ця територія почала називатися Слобожанщиною або Слобідською Україною.

І. Домашнє завдання

1. Опрацювати параграф 26

Посилання на підручник:

https://pidruchnyk.com.ua/807-istoriya-ukrainy-8-klas-vlasov-2016.html

8 -  а , українська література                         Дата 18.05. 2020

Тема. Контрольний твір  «Чи завжди гроші породжують бездуховність» ( за трагікомедією Івана Карпенка – Карого  «Сто тисяч»)

 

Основний зміст уроку

Зразок твору

Чи завжди гроші породжують бездуховність?

Бездуховність - біда нашого суспільства. Часто люди занадто фокусуються на матеріальному, вважаючи духовні цінності не вартими уваги, бо їх не можна продати і купити за гроші. Але я вважаю, що гроші як такі не породжують бездуховності - вони лише проявляють вади душі людини, які в неї вже були. Інша справа, що наявність великих грошей допомагає цьому. До того ж, у гонитві за багатством деякі люди забувають і про людські цінності, і про мораль.

Приклад цього побачити, якщо пригадати дії та помисли двох персонажів комедії Карпенко-Карого "Сто тисяч"  -  Герасима Калитки та його кума Савка. 

Для Калитки збагачення стало самоціллю. "Як радiсно тебе загрiбати докупи, в однi руки… Приобрiтав би тебе без лiку" - каже він. Щоб збагатитися ще більше, Калитка хоче придбати фальшиві гроші та розміняти їх на справжні, тобто скоїти злочин. Він підбиває на це свого кума Савку, що прагне виплутатися з боргів.

Коли злочин не вдався і обидва залишилися без грошей, Савка шкодує і щиро кається: "Буде здоров'я - будуть i грошi, а я навiки вiд них одрiкаюсь, нiколи в свiтi не буду хотiть бiльше, нiж Бог дає". Але Калитку цей випадок так нічому і не навчив. Він каже: " Краще смерть, нiж така потеря".

Тобто усі люди різні, що з грошима, шо без них.

 

 

Домашнє завдання

  1. Написати твір на запропоновану тему

 

(Завдання надсилати на  ел. пошту   Ivannashengera@gmail.com  )

 

 

ГЕОГРАФІЯ

8 – А клас

18. 05. 2020р.

 

Контрольна  робота.

Запитання (дайте відповіді на задані запитання).

1. Що таке природокористування?

2. Сільське розселення. Типи сільських поселень.

3. До паливних ресурсів відносять

4. Чисельність населення України?

5. Українська діаспора та її географія.

6. Господарство та національна економіка нашої країни.

7. Моніторинг навколишнього середовищащо це?

8. Значення паливної промисловості та електроенергетики.

9. Поняття « трудові ресурси », « зайнятість », що це?

10. Типи електростанцій, їх особливості.

11.   Роль транспорту та зв’язку в розвитку в розвитку господарства України?

12. Географія промисловості будівельних матеріалів.