Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Понеділок

Фізика і хімія  в  побуті  10 доп клас 18.05

Засоби для знищення тарганів і клопів. Засоби для знищення молі. Засоби для знищення літаючих комах.

Захист від комах просто необхідний. Комахи можуть шкодити людині по різному. Комарі, мухи, блохи, мурахи, таргани та інші приносять чимало неприємностей вдень та вночі. Крім того, шкідливі комахи є одними з найбільш активних носіїв збудників різних інфекційних захворювань. Через їхні укуси в організм людини потрапляють віруси та бактерії.

Літаючі комахи

Комарі часто укуси комарів стають причиною алергічних реакцій.
 Мухи харчуються продуктами, залишками їжі, фекальними масами. Мухи є механічними носіями збудників інфекційних захворювань.
 Міль нешкідлива для людини, та зате вона із завидною завзятістю харчується нашим одягом, килимами, а деколи і продуктами (т.з. зернова міль). Хутряні вироби на молекулярному рівні містять улюблені ласощі мілі - кератин.

Повзаючі комахи

Блохи не лише боляче кусаються, але і переносять небезпечні хвороби, включаючи чуму. Людина може заразитися нею через бліх, що живуть на гризунах, перш за все – на щурах. Блохи і воші є також носіями висипного тифу.
 Мурахи повзають кругом, де тільки можливо. Сміттєві баки, зіпсовані залишки їжі. А після цього можуть залізти в продуктові запаси. Тому мурахи можуть бути носіями збудників інфекційних захворювань.
 Кліщі в весняно-літні дні зростає активність кліщів. Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. Серед людей, піроплазмоз а серед собак ще й кліщовий енцефаліт, та інші. Захист від кліщів: відкриті ділянки тіла, а також одяг та взуття необхідно змастити засобами, які відлякують кліщів.
 Таргани - неприємні сусіди. Живляться таргани переважно рослинними та тваринними рештками. Вони особливо небезпечні тим, що переносять збудників смертельно небезпечних хвороб (висипного та поворотного тифу).

Серед препаратів побутової хімії, які застосовують для боротьби з побутовими членистоногими, виділяють інсектициди – засоби для знищення комах та репеленти – засоби для відстрашування комах.

      Засоби боротьби з побутовими комахами здебільшого випускаються в аерозольній упаковці (для зручності розпилювання), а також у вигляді порошків, таблеток і кремів.

Завдання:     

Допишіть речення:       

а) Шкідливі комахи завдають шкоди _______________________________________________________________.         б) Хімічний метод боротьби з шкідливими комахами – _________________________________ ____________________________________________________________________в) Деякі види комарів є переносниками ____________________________________________________________________.        

г) Мухи є переносниками збудників таких захворювань, як ____________________________________________________________________

 

Трудове навчання

Тема. Висівання майорів.

Цинія (майорці) це однорічна рослина що радує нас різноманітністю забарвлень і прикрашає наші квітники влітку і восени. ЇЇ красиві квіти можуть бути будь-якого кольору, від білого до темно фіолетового, вони гарно виглядають у групових насадженнях на клумбах, і добре поєднуються з багатьма іншими квітами.
 Чудовою властивістю цінії (майорців) є пишне цвітіння, чим більше квіток ви зірвете, тим більше їх виросте на кущі. За цією квіткою легко доглядати, тому купуйте насіння чи розсаду і розфарбовуйте різними кольорами ваші клумби.

При правильному догляді квіти цинії будуть безперервно цвісти до перших морозів.
         Для того щоб цинія добре росла потрібно врахувати, що вона любить сонце і тепло, тому й садити її потрібно в сонячному, захищеному від протягів місці.
 
 

Грунт та полив цинії

Тривале цвітіння цинії вимагає від рослини багато сил, тому грунт повинен бути дренований, в міру вологий і добре підживлений. Цинія не виносить застою води, а при тривалій посусі суцвіття дрібнішають, полив повинен бути не частим, але рясним. Поливати цинію потрібно під корінь, не допускаючи попадання води на квіти, від цього вони загнивають.

Розпушування та прополювання

Догляд за цинією полягає також в регулярному розпушуванні грунту та прополюванні бур'янів, які крадуть і вологу, і поживні речовини.
 Підживлення цинії

Рослина добре відгукується на підживлення мінеральними добривами (на 1 кв. метр: 1 ст.ложка суперфосфату; 1 ст. ложка сульфату калію; 1 ст. ложка нітрофоски). Підійдуть і рідкі добрива для квітучих видів рослин. Першу підгодівлю роблять через місяць після висаджування розсади, а другу в період бутонізації. Відцвілі суцвіття регулярно обрізають, щоб зберегти декоративність рослини і продовжити цвітіння.
 

Хвороби та шкідники

      Цинії може загрожувати борошниста роса, яка з’являється у холодну і вологу погоду і плямистість листя результаті захворювання листя починає жовтіти і опадати. Помітивши перші ознаки, слід видаляти уражені ділянки рослини, листя. Виникає найчастіше захворювання через надмірний полив і загущення. Для запобігання цього захворювання потрібно забезпечити рослинам хорошу циркуляцію повітря і поливати тільки під корінь.
       Шкідниками цинії є попелиця, равлики і слимаки у період активного росту. Крім того рослину часто поїдають хрущі. Особливо їх приваблюють білі й зелені квіти. Жуки, слимаки і равлики збираються і знищуються.

Посів насіння на розсаду

  • Сіяти цинію для отримання розсади потрібно на початку і до середини квітня.
     При дуже ранніх посівах цинії на розсаду паростки швидко ростуть, витягуються до світла і стають ламкими. Це дає неякісну розсаду і при висаджуванні у відкритий ґрунт збільшується ризик пошкодити стебло рослини.

  • Висаджування розсади цинії у відкритий ґрунт
     Висаджування вже зміцнілої та якісної розсади цинії можна у другій декаді травня і на початку червня. На постійне місце їх висаджують після загрози заморозків і температура на вулиці стане стабільно теплою. Схеми для висаджування розсади квітів цинії, як такої, не існує. Але залежно від сорту рослини садівники радять залишати приблизно 30-40 см між рослинами. Після того як розсада прийметься можна починати догляд за нею – для отримання пишного куща цинії потрібно робити прищипування (відщипнути 2 верхніх листочка). Цим Ви забезпечите молодим паросткам в майбутньому рясне цвітіння.

Посів насіння у відкритий ґрунт

Посів насіння відразу у відкритий ґрунт повинно проводитися лише тоді, коли не буде загрози нічних заморозків, в кінці травня і на початку червня.
 
 Якщо ви сієте насіння у відкритий ґрунт варто знати, що розвиток і ріст квітів відбуватиметься повільніше, ніж у розсади, вирощеної в домашніх умовах. Відповідно, і зацвіте цинія трохи пізніше. Прокопайте ділянку посіву, зробіть борозну глибиною до 5 см, пролийте її теплою водою, посійте насіння і присипте його землею. За 10- 12 днів з'являться паростки, і якщо вони зійдуть надто густо, розсадіть їх у фазі 4 листочків.

Домашнє завдання

  1. Посійте з батьками цинію (майорці).

  2. Сфотографуйте процес вашої з батьками роботи і скиньте фото мені на вайбер або на електронну адресу steculan@gmail.com