Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Понеділок 2

ГЕОГРАФІЯ

11 – А клас

18. 05. 2020 р.

КРАЇНИ  ЛАТИНСЬКОЇ  АМЕРИКИ.

Центральна та Південна Америка. ЕГП та склад території.

Вивчення нового матеріалу.

1. Склад території, політична карта регіону

              До Латинської Америки належать країни, що розташовані в Америці на обох материках на південь від США. Це один з найбільших регіонів світу, що займає понад 20 млн км2. Латинську Америку поділяють на Середню Америку (Мексика, Центральна Америка і острови Вест-Індії) і Південну Америку (територія відповідного материка).

Цей регіон має величезну доколумбову історію розвитку людських цивілізацій. Нова і новітня історія регіону творилася за участю переселенців європейських країн. З XV-XVI ст. тут були колоніальні володіння Портуґалії та Іспанії. Поступово території відійшли до Великої Британії, Франції, Нідерландів. Місцеве населення знищували, пригнічували і витісняли на віддалені й несприятливі для життя землі. Перші визвольні рухи зародилися в XIX ст., а повне визволення завершилося лише в 50-х роках XX ст.

Протягом історії регіон називався по-різномуІбероамерика, Індоамерика, Іспанська Америка. Сучасна назваЛатинська Америка — закріпилася у 30-х роках XX ст. Це пояснюється тим, що населення континенту розмовляє переважно іспанською або португальською мовами, що належать до групи латинських мов.

Держави Латинської Америки тривалий час залишалися на «периферії» великої світової політики. У XX ст. через геополітичні міркування між латиноамериканськими країнами постійно виникали численні територіальні спори та конфлікти. Наприкінці XX ст. в Латинській Америці відчутною стала тенденція до ліквідації військово-диктатарських режимів і повсюдного відновлення конституційного ладу. Протягом 80-90-х років такі режими впали в 13 країнах регіону.

На початку XXI ст. в державах Латинської Америки починають панувати інтеграційні процеси, які призводять до формування соціально-економічних мегапроектів, поглиблення міждержавних зв’язків.

Група країн, в якій лідирують Куба, Венесуела і Болівія і до якої приєднуються Бразилія і Аргентина, вибудовує систему латиноамериканської інтеграції, спрямовану на захист континентального ринку від економічного впливу США. Друга група, що включає Мексику, держави Центральної Америки і деякі країни Південної Америки, виступає за запропоновану Вашинґтоном схему створення зони вільної торгівлі і вільного ринку в Західній півкулі.

Нині в регіоні 33 незалежні держави, інші (близько 20) — колоніальні володіння США, Великої Британії, Франції і Нідерландів. За політичним устроєм латиноамериканські країни здебільшого є республіками. У регіоні розташована одна соціалістична країна — Куба — єдина держава з диктаторським ладом.

2. Загальні ознаки ЕГП

Регіон широким фронтом виходить до Атлантичного і Тихого океанів, через що практично всі країни мають вихід до моря. Регіон розташований порівняно близько до США, однак досить віддалений від інших країн світу. На його території знаходиться об’єкт стратегічної важливостіПанамський канал. Країни Центральної Америки і островів Карибського моря знаходяться на перехресті морських і повітряних шляхів з Атлантичного океану до Тихого, з Північної Америки до Південної.

Розташування Латинської Америки в Північній і Південній півкулях обумовило величезну різноманітність природних умов і природних ресурсів.

Все відзначене дозволяє загалом оцінити ЕГП регіону як сприятливе. До негативних ознак ЕГП можна віднести віддаленість окремих країн від важливих торгових шляхів, відсутність виходу до моря, наявність зон сейсмічної активності (західна частина регіону).

 

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ:

  1. Опрацювати ( вивчити) даний конспект уроку.

  2. Як поділяють Латинську Америку?.

  3. Охарактеризуйте склад території  материка.

  4. Назвіть групу країн, які входять до Латинської Америки? 

  5. Загальні ознаки ЕГП .

  6. Позначити на контурній карті країни материкової частини Латинської Америки, підписати назви їх столиць.