Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

понеділок 2 30.03

Українська мова, 30.03.20р

Тема: тренувальні вправи для кращого засвоєння груп  прикметників за значенням.

 

Вправи для закріплення вивченого матеріалу:

  1. Прочитати та дати відповіді на запитання до тексту:

Батьківська любов

Колись давно у далекому королівстві жив король Прикметник Великий. І мав він трьох синів-королевичів. Найстаршого звали Прикметник Якісний, середнього – Прикметник Відносний, а наймолодшого – Прикметник Присвійний.

Жили королевичі й горя не знали, бо татусь любив однаково всіх. Змалку разом грали у хованки, як підросли – укупі ходили до школи. Завжди одне одному допомагали й ніколи не розлучались. Здавалось, що брати й далі залишатимуться найкращими друзями, але доля вирішила інакше.

Дні йшли за днями, роки – за роками, королевичі виросли, а король зістарився. Тоді й почалися чвари щодо батьківського престолу. Адже правитель у країні має бути один, а от претендентів на це місце троє. Довго королевичі не зізнавались, що кожен із них прагне зайняти батьківське місце. Вони й далі люб’язно спілкувались, але одного дня терпець увірвався.

- Саме я стану королем,- впевнено мовив Прикметник Якісний.

- Чому це ти?- невдоволено запитали його брати.

- Бо я найстарший,-відповів королевич.- До того ж, мої піддані – найважливіші з прикметників. Адже саме вони позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою або меншою мірою!

- Коли вже на те пішло,-перервав розмову брата Прикметник Відносний,- то найважливіші піддані в мене. Чи можуть якісні прикметники позначати ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ? Ні! А от відносні прикметники можуть і матеріал, і час, і навіть місце вказати…

- А як же вони вкажуть, що предмет належить людині або тварині?- вступив у розмову Прикметник Присвійний.- І хто з ваших підданих, брати, пишеться з великої літери? Чи є серед них ті, що відповідають на питання чий? або чия?.

Найстарший із королевичів вже хотів щось відповісти, але до кімнати зайшов король.

- Любі мої сини,- промовив Прикметник Великий.- Ніхто з вас без трону не залишиться, бо кожен із вас – найголовніший. А віддати престол комусь одному - означало б залишити українську мову без величезної групи необхідних і таких гарних слів. Ви ж пам’ятаєте про те, навіщо потрібні прикметники? Для того, щоб зробити мову красивішою, а предмети описати яскравіше і детальніше.

Королевичі опустили голови. Тільки зараз вони зрозуміли, якою даремною й непотрібною була  сварка. Тож брати обійнялися й знову стали жити як і раніше - дружно й щасливо.

Питання за казкою:

  1. Скільки синів було у Прикметника? (…)

  2. Як їх кликали на ймення? (...)

  3. Що позначають якісні прикметники? (...)

  4. Що позначають відносні прикметники? (.…)

  5. Які  прикметники назвемо присвійними? (.)

  6. З тексту виписати у три колонки словосполучення.

Мама

Ти стежив за матір'ю, як вона ступає на підлозі, як осміхається, як тримає вже сиву голову. Але найчастіше, мабуть, твій зір ловив її проворні руки. Навіть тоді, коли не мала ніякого діла, материні руки не залишаються в абсолютному спокої, вони легенько ворушились, як ворушаться під водою стебла водяних лілій від ледь чутної течії.

...І завжди пахли чимось... чи свіжовипраною й щойно випрасуваною білизною, або пшеничним борошном і гарячим хлібом, а то кропом і петрушкою, і терпким гудинням огірків, або яблуками, грушами і медом у Спасівку, а то просто вітряним осіннім полем, або шпарким морозцем і снігом, або першими весняними бруньками.

А ще її очі... Вони, постійно освітлені зсередини м'яким живим сяйвом, були наче видимим, предметним вираженням її душі.

(За Є. Гуцалом.)

 

3. Прочитайте речення. Визначте прикметники,поставте питання.

1.Українська писанка – як дитяча пісенька, як бабусина казка, як матусина ласка. (А. Камінчук).

2. Опустився вечір на крило лелече. (П. Король).

3. Любив дід гарну бесіду і добре слово. (О. Довженко).

 

Домашнє завдання:

    Визначте  розряд  прикметників  за  значенням  і  запишіть  у  відповідну  колонку  таблиці.

Якісні                            Відносні                      Присвійні

     Шевченкова, круглий, лляний, солодкий, шовковий, щасливий, весняний, материн, мудрий, добрий,  козацький, мідний,батьків, свіжий, пташине, сестрин, ранній, Миколин, запорізький, Маріїн, новий.