Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

понеділок 27.04

Основи  здоров’я  6  клас  27.04.

Проживання у промисловій зоні

Види небезпечних промислових об’єктів. Дії школяра під час виникнення аварійної ситуації на підприємстві. Підручні засоби захисту.

 

Промислові об’єктице заводи, фабрики, комбінати, переробні підприємства.

Люди, які живуть поблизу промислових об’єктів, мають знати і ретельно додержуватися правил безпечної поведінки й особистої гігієни:

 

Іноді на підприємствах стаються аварії. Великі аварії, які призводять до загибелі людей, називають катастрофами. Унаслідок аварій і катастроф можуть виникнути пожежі, статися вибухи та викиди небезпечних речовин у повітря, забруднення отруйними речовинами водойм та ґрунтів на великій території. Тому аварії на підприємствах загрожують здоров’ю і життю значної кількості людей.

За наслідками аварій промислові об’єкти поділяють на групи.

Групи небезпечних промислових об’єктів

Радіаційно небезпечні. Підприємства, що використовують радіоактивні речовини. Наприклад, атомні електростанції, дослідницькі ядерні установки.

Наслідки аварії. Викид радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Забруднюються повітря, ґрунт, водойми. У людей порушується діяльність нервової системи, органів кровотворення, шлунково-кишкового тракту.

 

Пожежо- й вибухонебезпечні, на яких використовують легкозаймисті й вибухонебезпечні речовини. Наприклад, підприємства нафтової, газової, металургійної, деревообробної, хімічної промисловості.

Наслідки аварії. Пожежа, висока температура, шкідливі й отруйні продукти згоряння. Особливо небезпечна під час вибуху повітряна ударна хвиля й осколки. У людей можуть бути опіки шкіри, дихальних шляхів, отруєння продуктами згоряння, травми.

 

Хімічно небезпечні, на яких використовують небезпечні хімічні речовини, зокрема, хлор, аміак, ртуть. Наприклад, хімічні заводи, склади хімічних речовин.

Наслідки аварії. Викид або витік сильнодіючих отруйних речовин. Забруднюються повітря, ґрунт, водойми. В організм людини отруйні речовини можуть потрапити через органи дихання, шкіру, з їжею, водою. Спричиняють опіки, сухий кашель, може виникнути сльозотеча, нудота, задуха.

 

Гідротехнічні споруди. Наприклад, гідроелектростанції, захисні греблі.

Наслідки аварії. Утворення хвилі великої руйнівної сили. Затоплення великих територій, руйнування житлових будинків і промислових об’єктів, порушення умов життєдіяльності людей.

 

Аварії на транспорті під час перевезення небезпечних хімічних, пожежо- й вибухонебезпечних речовин.

Наслідки аварії. Витік небезпечних речовин. Забруднення довкілля, травмування людей.

 

Дії школяра під час виникнення аварійної ситуації на підприємстві. Якщо в повітрі з’явився різкий неприємний запах, незвичайний за кольором пил, видно стовбур диму, раптово жовтіють рослини, гинуть комахи, птахи, риби, то, найімовірніше, стався викид шкідливих речовин.

Про небезпеку населення обов’язково сповіщають сигналом «Увага всім!»: лунає сирена цивільної оборони, переривчасті гудки підприємств, транспорту, удари в дзвони, рейки.

Крім цього, дільничний міліціонер і працівники ЖЕКу попереджують жителів про аварію. Регіональні оператори стільникового зв’язку також оповіщують населення SMS-повідомленнями.

 

Почувши сигнал, потрібно:

 

Усі рекомендації слід виконувати швидко й точно. Від цього залежить здоров’я і життя.

 

Як діяти в разі аварії на підприємстві

Якщо перебуваєш у школі

  Швидко зібрати всі свої речі

  Точно додержуватися вказівок учителя

 

Якщо перебуваєш надворі

  Послухати повідомлення, яке передають вуличні гучномовці або пересувні засоби оповіщення населення

  Прочитати інформацію на вуличних світлодіодних екранах, плазмових панелях, розташованих у місцях масового перебування людей

  Діяти відповідно до рекомендацій