Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

понеділок 27.04

Конспект уроку

з географії

8 – А клас

27. 04. 2020 р.

Тема. Місце України у світі з виробництва продовольства.

Вивчення нового матеріалу.

                    Окрім лідерства на світовому ринку, Україна входить до п’ятірки найбільших експортерів сільськогосподарської продукції до ЄС. Такі результати показало дослідження Єврокомісії. Сьогодні лідерами є Бразилія та США, далі йдуть Китай, Аргентина, Україна, Швейцарія, Туреччина та Індонезія. Кожна з цих країн експортувала до Європейського Союзу товарів приблизно на  п’ять мільярдів євро.  За даними Єврокомісії, поставки української продукції до ЄС з листопада 2017 року по жовтень 2018 знизилися на 5%, порівняно з аналогічним попереднім періодом. Водночас Україна посіла перше місце за темпами зростання сільськогосподарського імпорту з країн ЄС. Він підвищився на 16% і перевищив два мільярди євро.

Окрім того, Україна посідає 16 місце серед 20 найважливіших напрямків європейського агроекспорту.

Серед лідерів експорту української продукції залишаються зернові культури, олії та насіння олійних культур. Головні покупці цих товарівкраїни Азії, ЄС та Африки, кажуть у Міністерстві аграрної політики та продовольства.

Також Україна впевнено тримає лідерські позиції по експорту меду. У 2017 році вона увійшла у трійку найбільших постачальників меду, захопивши у загальному обсязі 10% світового експорту.

На 20% виріс експорт фруктів, ягід та горіхів. У 2018 році Україна реалізувала 163 тисячі тонн цієї продукції, збільшивши експортну виручку до 229 мільйонів доларів.

Найбільший приріст експорту у вартості товару був від яблук – 8,3 мільйона доларів. Загальна виручкаблизько 15 мільйонів.

Прибутковішим бізнесом для України був експорт горіхів. Виручка за рік зросла на 16% до 117 мільйонів доларів. До речі, у 2018 році Україна ввійшла до трійки світових лідерів з урожаю горіхів, зібравши 120 тисяч тонн. Найбільше українські горіхи закуповують у країнах ЄС та на Близькому Сході.

Лідерські позиції Україна займає не лише в експорті, а й в імпорті окремих видів продукції. Скажімо, минулоріч до нашої держави з Грузії експортували 70,2 мільйона пляшок вина. Це на 54% більше, ніж у 2017 році. Отже, Україна увійшла до трійки лідерів країн-імпортерів грузинського вина поряд з Росією та Китаєм.

Збільшила Україна й імпорт свинини. За минулий рік ввезено майже 30 тонн свинини вартістю 51,9 мільйона доларів. Це у 5 разів більше, ніж у 2017 році. Головним постачальником свинини в Україну була Німеччина, після неїПольща і Данія. Водночас, сама Україна торік експортувала лише 1,7 тисячі тонн свинини на суму 3,7 мільйона доларів.

Навіть на п’ятому році війни з Росією, повністю розірвати торговельні зв’язки з країною-агресором Україні не вдається.

За даними Держстату, імпорт товарів з Росії до України торік збільшився на 17,1%. Це сталося попри припинення військово-технічної співпраці між двома державами та ембарго на низку російських товарів, яке уряд продовжив до кінця 2019 року.

У 2018 році Україна купила в Росії продукції на 7,4 мільярда доларів. Водночас експорт України до РФ за цей самий період лише 3,3 мільярда доларів.

 

      Запитання і завдання:

  1. Опрацюйте конспект ( уважно прочитайте, вивчіть).

  2. Дайте коротку характеристику сільському господарству України..

  3. Що ви знаєте про експорт України?

  4. Дайте характеристику імпорту України?

  5. З якими країнами світу Україна має торговельні зв’язки?