Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

понеділок 30.03

30.03                                             10 доп. клас                Математика

Тема. Знаходження числа за 2%, 5%, 10%

Запам´ятайте

1. Щоб знайти число за 2%, потрібно відому частину числа поділити на 2 і частку помножити на 100.

Наприклад. Знайти число, якщо 2% його становить 28.

Розв´язання.

х = 28 : 2 ˑ 100

х = 1400

Відповідь. 1400.

2. Щоб знайти число за 5%, потрібно відому частину числа поділити на 5 і частку помножити на 100.

Наприклад. Знайти число, якщо 5% його становить 30.

Розв´язання.

х = 30 : 5 ˑ 100

х = 600

Відповідь. 600.

3. Щоб знайти число за 10%, потрібно відому частину числа поділити на 10 і частку помножити на 100.

Наприклад. Знайти число, якщо 10% його становить 70.

Розв´язання.

х = 70 : 10 ˑ 100

х = 700

Відповідь. 700.

Домашнє завдання.

1. Знайти число, якщо 10% його становить 80.

2. Знайти число, якщо 5% його становить 45.

3. Знайти число, якщо 2% його становить 24.

 

Фізика  і хімія  в побуті    10доп клас 30.03

Тема.  Оцтова кислота. Лимонна кислота.

О́цтова кислота́. За звичайних умов є безбарвною рідиною із різким запахом. Температура плавлення чистої кислоти дещо нижча від кімнатної температури, при замерзанні вона перетворюється на безбарвні кристали — це дало їй технічне найменування льодяна оцтова кислота.

Оцтова кислота відома людству з прадавніх часів. Оцет, 4—12% розчин оцтової кислоти у воді використовують  у  харчуванні. Давньогрецький лікар Гіппократ використовував розчини кислоти як антисептик, а також у складі настійок від численних захворювань, включаючи лихоманку, запори, шлункові виразкиплеврит. 

Де міститься оцтова  кислота? 

Оцтова кислота міститься в низьких концентраціях у багатьох рослинних і тваринних системах. Вона, зокрема, синтезується бактеріями роду Acetobacter і Clostridium

Техніка  безпеки

Перебуваючи у стані пари в повітрі, кислота пошкоджує очі, ніс та горло вже за концентрації понад 10 мг/м³. Серйозні наслідки спостерігаються при десятиденній повторюваній дії забрудненого кислотою повітря із вмістом до 26 мг/м³.

Низькоконцентровані розчини оцтової кислоти (близько 5%) можуть подразнювати слизові оболонки. Концентрована кислота значною мірою пошкоджує шкіру при контакті: у випадку її потрапляння, необхідно промити уражене місце великою кількістю води або розчину харчової соди. При проковтуванні оцтової кислоти спостерігається біль у стравоході і роті, це може призвести до появи нудоти і проблем із диханням. У цьому випадку необхідно ополоснути ротову порожнину і звернутися до лікаря.

Де застосовується оцтова  кислота? 

Застосування оцтової кислоти досить різноманітне. У хімічній промисловості з неї виробляють пластичні маси, різні барвники, лікарські речовини, штучне волокно (ацетатний шовк), незаймисту кіноплівку та багато інших речовин. Солі оцтової кислоти — ацетати алюмінію, хрому, феруму — застосовують як протраву при фарбуванні тканин. Оцтова кислота має широке застосування і як розчинник.

Лимонна кислота?

За зовнішнім виглядом - це маленькі білі кристали, які добре розчиняються у воді і в етиловому спирті. Речовина не має запаху. Її ефіри називаються цитрати. За своїм впливом ця харчова добавка віднесена до категорії органічних кислот натуральних антиоксидантів. Це відмінний природний консервант.

Демонстраційні  досліди:

  • Доведення кислотних  властивостей

  • Розчинність у воді та спирті

Де міститься лимонна кислота? 

Лимонна кислота в своєму природному стані широко поширена в рослинному світі і міститься в ягодах, фруктах, хвої. Особливо багато її в незрілих плодах і ягодах. У міру дозрівання концентрація кислоти зменшується, поступаючись місцем збільшується вмісту природних цукрів.

Де застосовується лимонна кислота? 

Лимонна кислота застосовується: в промисловому виробництві продуктів харчування (соки, напої, кондитерські вироби, всілякі солодощі та багато іншого) в області косметології в фармакологічному виробництві лікарських препаратів в промисловому виробництві засобів побутової хімії в косметичній промисловості У домашніх умовах її застосовують при приготуванні їжі, в побутових цілях для ведення домашнього господарства, для косметичних домашніх процедур по догляду за шкірою і волоссям.

Запитання:

  1. Що таке оцтова та лимонна кислота?

  2. Де використовують оцтову  та  лимонну  кислоту?

  3. Яка кислота  агресивніша: оцттова, чи лимонна?

  4. Чи застосовуєте ви, або ваші  батьки ці  кислоти  в  побуті, як?

 

10 доп, укр.мова                                               Дата  30.03.2020

Тема. Контрольний диктант

 

 

Написання диктанту

 

 

Пороги

 

Сонце стояло в небі височенько. Коли попереду показався скелястий острів, гребці зраділи. Тут можна було перепочити й порибалити.

Далі  попадались  великі й малі острови, але  біля них не зупинялися. Раптом човен здригнувся, підстрибнув. Повітря стрясало могутнє ревіння.

Посеред річки виступали стрімкі скелі. Стовпами стояв водяний пил, а в  ньому тремтіла й вигравала барвами веселка. Човен розгойдувала стрімка течія. Суденце летіло за водою.

На скелях стояли переправники з довжелезними жердинами. Коли веслярі попадали на дно, ті спрямували судно до протоки. Човен викинуло з виру, і веслярі  радо озирнулися. Хвилі навколо все ще клекотали й здиблювалися. (За Б.Комаром; )

 

 

Підбиття підсумків 

 

 Домашнє завдання Переписати речення, вставляючи на місці крапок пропущені букви.

 

Тиха вода б...р...ги ломить. Там в..рбиця, де кр..ниця. В..рба товста, та вс..редині пуста. Як повадиться вовк до кошари, то все стадо пер..бере. В двір дров не возять, а в кр..ницю води не ллють. Як віт..р не дме, то й оч..рет не шумить. Скр..пливе дер..во довго ж..ве. Бродить б...р..зень між б...р...зами, білим поясом підп...р...заний. На яз...ці м...док, а в душі льодок.