Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

понеділок2 04.05

Конспект уроку

з географії

11 – А клас

04. 05. 2020 р.

КРАЇНИ  ПІВНІЧНОЇ  АМЕРИКИ.

Склад території. Особливості економіко – географічного положення.

Вивчення нового матеріалу.

              Північна Америка - материк у Західній півкулі. Крайні точки: на півночі - мис Мерчісон (71°50' пн. ш.), на заході - мис Принца Уельського (168° зх. д.), на сході - мис Сент-Чарльз (55°40' зх. д.), на півдні - мис Мар'ято. На півдні з'єднується з Південною Америкою, кордон з якою проходить через Панамський перешийок. До Північної Америки часто відносять Центральну Америку.

Площа Північної Америки 20,36 млн. км2, з островами 24,25 млн. км2.

Найбільші острови - Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Вест-Індія й острови біля західних берегів материка - Алеутські, архіпелаг Олександра, острови Королеви Шарлоти, острів Ванкувер та інші.

Північну Америку омивають - на півночі - Північний Льодовитий океан із Гудзоновою затокою, на сході та південному сході - Атлантичний океан з Мексиканською затокою, на заході - Тихий океан з Каліфорнійською затокою. Великі півострови: на півночі - Бутія, Мелвіл, на сході - Лабрадор, Флорида, Юкатан, на заході - Каліфорнія, Аляска, Сьюард.

На території Північної Америки  розташовані 23 незалежні держави, 14 з яких є острівними та 9 мають вихід до вод світового океану. Крім того на континенті розташовані 18 залежних територій, що належать 5 державам.

За формою правління 13 держав є республіками, а 10 — формально конституційними монархіями через їхнє входження до Британської Співдружності. За формою державного устрою більшість країн (19) є унітарними державами, а 4 — федераціями.

              Економіко-географічне положення дуже вигідне. Воно багато в чому визначається тим, що зі сходу її омивають води Атлантичного, а з заходу – Тихого океанів. Морські кордони простягаються на 12 тис. км. Це полегшувало торгові зв’язки з заокеанськими країнами й одночасно гарантувало країні безпеку. Сприятливо вплинули на ЕГП і сусідство з Канадою та Мексикою, країнами, що економічно менш розвинені. За рахунок цього монополії США з великими прибутками для себе адаптують їх природні та трудові ресурси. Близько розташовані до США країни Латинської Америки, які також сприяють розвитку економіки країни. Під контролем США перебуває також низка островів Карибського моря та Океанії.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ:

  1. Опрацювати ( вивчити) даний конспект уроку.

  2. Де розташована Північна Америка, назвіть її крайні точки. Нанесіть їх на контурну карту.

  3. Охарактеризуйте склад території Північної Америки.

  4. Яка площа материка з островами та без них?

  5. Назвіть території, які оточують материк Північна Америка. Нанесіть їх на контурну карту.

  6. Дайте характеристику економіко - географічному положенню материка.