Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

п'ятниця 03.04

Фізика

Самостійна робота

 

Матеріалидля повторення доступні за посиланням

(копіюєте посилання і вставляєте в адресний рядок)

https://drive.google.com/drive/folders/1vGH7a1S5EEsDUO7VAHWC-9Fe9puZOhon?usp=sharing

 

Пройти тести:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScjXkt8vl6ppyT6l76k0bp7D4-S8F8hm06AR5PO7s0ip-5-5w/viewform?usp=sf_link

 

 

- А, українська мова                                       Дата 03.04.2020

Тема. Відмінювання дієприкметників.

Основний зміст уроку

Опрацювання таблиці «Відмінювання дієприкметників».

Розгляньте таблицю, зробіть висновок щодо зміни закінчень у дієприкметниках.

Відмінювання дієприкметників

Відмінок

Однина

Множина

Чоловічий рід

Середній рід

Жіночий рід

Н.в.

розпечен-ий

розпечен-е

розпечен-а

розпечен-і

Р.в.

розпечен-ого

розпечен-ого

розпечен-ої

розпечен-их

Д.в.

розпечен-ому

розпечен-ому

розпечен-ій

розпечен-им

З.в.

розпечен-ий (= Н. в.) або розпечен-ого 
 (= Р. в.)

розпечен-е (= Н. в.) або розпечен-ого
 (= Р. в.)

розпечен-у

розпечен-і (= Н. в.) або розпечен-их 
 (= Р. в.)

О.в.

розпечен-им

розпечен-им

розпечен-ою

розпечен-ими

М.в.

(на) розпечен-ому
 (на) розпечен-ім

(на) розпечен-ому
 (на) розпечен-ім

(на) розпечен-ій

(на) розпечен-их

Завдання 1. Провідміняйте прикметник, дієприкметник та пояснюваний ними іменник. Зробіть висновок щодо зміни закінчень прикметника і дієприкметника.

Високе пожовкле дерево. Милий чаруючий сміх. Мережані розкішні серветки. Виїжджена широка дорога.

 

Завдання 2. Запишіть текст. Від дієслів у дужках утворіть дієприкметники, поставте їх у потрібному відмінку, поясніть правопис.

Далеко в степу видно було (обсадити) вербами шлях, леваду й зоряне небо. За шляхом причаїлися (повити) місячним сяйвом гори, (заворожити) красою роздольних, ніколи (не бачити) степів, що ними дихала пісня. Ту пісню слухала навік (покалічити) верба і (почорніти) гай.

 

Завдання 3. Поставте дієприкметники з іменниками чоловічого й середнього роду однини в орудний і місцевий відмінки. Зробіть висновок щодо закінчення дієприкметників в О. в. і М. в.

Зеленіючий луг — ... (зеленіючим лугом, на зеленіючім лузі); прочитаний лист — ... (прочитаним листом, на прочитанім листі); віршований текст — ... (віршованим текстом, на віршованім тексті); спиляне дерево — ... (спиляним деревом, на спилянім дереві); дерте зерно — ... (дертим зерном, на дертім зерні); мальоване полотно — ... (мальованим полотном, на мальованім полотні).

Домашнє завдання

Запишіть речення, розкриваючи дужки. Від дієслів, що в дужках, утворіть дієприкметники, поставте їх у потрібному роді, числі й відмінку. Визначте відмінок дієприкметників.

Від землі йде духмяний аромат (зів’янути) трав. З дерев летіло (покрутити), (почорніти) листя. Тихо сипалося зерно з (перестигнути) колосків пшениці. Край дороги шелестіла (пожовтіти) трава. (Умити) дощем дорога стелилася повз (позеленіти) поля. По небу повільно пливли білі хмарки, ніби (збудити) зі сну.

 

Основи  здоров’я 7а клас 03.04.

Тема. Види підліткових компаній. Ознаки небезпечних компаній. Способи протидії негативному соціальному впливу.

У народі говорять: «З ким поведешся, від того й наберешся», «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти».

Для підлітків дуже важливим є відчуття своєї приналежності до певної компанії, оскільки в цьому віці спілкування з однолітками виходить на перший план. Інтереси підлітків є досить поверховими, вони часто захоплюються чимось новим, але ненадовго. При виборі захоплення підліток виявляє свою самостійність та здійснює пошуки способів і сфер самореалізації. Іноді цей пошук може привести до не зовсім благополучної компанії. Як розрізняти можливі ризики і небезпечні компанії? І навпаки, не нехтувати товариством достойних і цікавих людей.

  • Ознаки дружньої компанії:

у дружній компанії всі члени групи відкрито спілкуються одне з одним, мають рівні права та обов’язки;

кожна людина сприймається такою, якою вона є;

спільна діяльність здійснюється на засадах взаємоповаги та взаємодопомоги;

усі члени групи ставляться одне до одного доброзичливо та з повагою, не тиснуть одне на одного;

до компанії із заохоченням приймають нових друзів, кожен член компанії в колі однолітків відчуває захищеність та безпеку;

усі члени компанії ведуть здоровий спосіб життя, осуджують шкідливі звички.

  • Ознаки недружньої компанії:

недружня компанія роздрібнена на невеличкі угруповання, які між собою конкурують и іноді вступають у конфлікт;

є виражена група лідерів, думка яких панує над поглядами інших членів групи;

окремі члени групи знаходяться в пригніченому становищі, з них можуть насміхатися. Це викликає відчуття самотності й дискомфорту в багатьох членів групи, адже кожен з них може опинитися в ролі пригніченого, що не сприяє розвитку почуття гідності та самоповаги;

вияв та розвиток індивідуальних якостей в таких компаніях є неможливим;

набувають значення сумнівні вияви самовираження у вигляді порушень правил поведінки, бравада шкідливими звичками (палінням, вживанням алкоголю);

члени такої компанії не дуже охоче спілкуються за межами свого кола.

  • Ознаки небезпечної компанії:

небезпечна компанія має жорстку ієрархію, авторитарного лідера, якому без суперечок повинні підкорятися всі члени групи, виконувати всі його накази та завдання;

другорядні члени групи повинні бути «як усі», поведінка кожного строго визначена і не обговорюється, не приймаються жодні нарікання, поважають лише за безумовне виконання наказів лідера;

членам групи забороняється повідомляти іншим про те, що відбувається в компанії, неслухняність карається, у компанії панує атмосфера страху та небезпеки;

до оточуючих компанія ставиться звисока, члени компанії курять, вживають алкоголь, наркотики, схильні до ризикованої поведінки, здійснюють протиправні дії.

Прочитайте  §24

https://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html

Моделювання ситуації 

До вашого класу прийшла нова дівчина. Вона дуже сором’язлива та не може швидко налагодити стосунки з новими однокласниками. Тому вона відчуває самотність. Допоможіть їй — напишіть записку зі словами підтримки.

— Уявіть себе на місці дівчинки, що отримала вашу записку.

— Що ви відчуваєте?

Висловте свою позицію:

Чи завжди приналежність до небезпечних компаній може мати негативні наслідки?

1. Позиція.

Я вважаю, що...

(Висловте свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору.)

2. Обґрунтування.

Тому, що...

(Наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції.)

3. Приклад.

Наприклад...

(Наведіть факти, які демонструють ваші докази, вони зміцнять вашу позицію.)

4. Висновки.

Тому...

(Узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто це заклик прийняти вашу позицію.)

Конспект уроку

з географії

7  – А клас

03. 04. 2020 р.

Тема. Клімат. Води суходолу Євразії.

Практична робота № 8.  Тема. Позначення на контурній карті географічних об’єктів материка.

Вивчення нового матеріалу.

  1. Клімат Євразії.

                  Кліматичні особливості Євразії визначаються величезними розмірами материка, великою протяжністю з півночі на південь, різноманіттям переважаючих повітряних мас, а також специфічними особливостями будови рельєфу, її поверхні й впливом океанів.

Завдяки великої протяжності материка з півночі на південь, внаслідок різної кількості сонячної радіації в конкретних широтах, Євразія розташована в усіх кліматичних поясах північної півкулі, від арктичного до екваторіального. Найбільші території за площею займає помірний пояс, оскільки в помірних широтах материк найбільш витягнутий з заходу на схід.

                 Над територією материка утворюються й переважають всі чотири типи основних мас – арктичні, помірні, тропічні й екваторіальні. На клімат Євразії впливають океанічні течії (Гольфстрім, Куросіо, Курило-Камчатська та інші). Теплі течії пом’якшують клімат прилеглих територій материка, а холодні – роблять його континентальнішим.

Постійними вітрами, що мають вплив на формування клімату є в помірних широтах – західні, на сході і півдні материка – мусони.

Над материком Євразія утворюється найбільша кількість циклонів і антициклонів.

              В арктичному й субарктичному поясах виділяються області з морським кліматом на заході кожного поясу: невеликими амплітудами температур за рахунок порівняно теплої зими й прохолодного літа (вплив гілок Північноатлантичної течії). На сході поясів клімат континентальний з дуже холодною зимою (до -40..-45ºС).

В межах помірного поясу спостерігаються різноманітні типи клімату. Тут формуються області морського, помірно - континентального,  континентального та мусонного клімату.

 

  1. Води суходолу Євразії.

Євразія має надзвичайно густу річкову мережу. Більшість великих річок знаходиться в Азії. Для Євразії характерна найбільша площа басейнів внутрішнього стоку.

               У Північний Льодовитий океан впадають короткі річки Скандинавського півострова і найбільші річки Євразії — Об, Єнісей, Лена, Північна Двіна, Печора. Майже в усіх цих річок переважає снігове живлення.  Найдовша серед них — Лена (4400 км), найбільша за площею – Об, а найповноводнішаЄнісей. На Єнісеї побудовані найбільші електростанції. На 5-6 місяців замерзають річки крайньої півночі — Яна, Індигірка, Колима.

       До басейну Атлантичного океану належать річки Західної, Південної і частково Східної Європи. Річки Західної і Південної Європи здебільшого починаються у горах. На заході Європи розвинута густа мережа річок і багато прісних озер. Найбільша з них — Сена. До річок, що замерзають на короткий час, належать Вісла, Одра, Ельба. Найбільші річки басейну Атлантичного океану — Дунай, Рейн, Дніпро. Річки, що впадають у Середземне море, як правило, короткі і неглибокі. Улітку річки міліють, а багато з них пересихає. Всі вони мають в основному мішане живлення. Рейн – найбрудніша річка Європи, її називають «стічною канавою Європи».

                 До басейну Тихого океану належать Амур, Хуанхе, Янцзи і Меконг.  Так, різке підвищення рівня води в Хуанхе відбувається тричі на рік: навесні, коли тане сніг у горах, улітку під час мусонних дощів і восени, коли бушують тайфуни. Тому китайці протягом століть споруджували захисні дамби. Але часто річка прориває їх і затоплює великі площі, знищуючи родючі землі, руйнуючи міста і села. Янцзи — найдовша і найповноводніша річка Євразії (6 300 км).

               Річки басейну Індійського океану живляться як за рахунок мусонних дощів, так і талих снігових вод у горах. Священна для населення Індії річка Ганг починається двома витоками в Гімалаях. Разом з найбільшою притокою Брахмапутрою, впадаючи в Бенгальську затоку, утворює одну з найбільших у світі дельт. Річка Інд бере початок у Тибеті. У верхів'ї пере­тинає хребти Гімалаїв і тече в ущелинах, утворюючи пороги та водоспади. У середній і нижній течії Інд — рівнинна річка, яка має велике значення для зрошення і судноплавства. Рівнинні річки Євфрат і Тигр за 195 км від гирла зливаються, утворюючи річку Шатт-ель-Араб («річка арабів»). Тигр і Євфрат виносять величезну кількість осадових порід, тому їх дельта висувається в затоку на 4 км за кожні 100 років.

                В Євразії утворився великий басейн внутрішнього стоку. До нього належить найдовша річка Європи — Волга (3 531 км). Як і Дніпро, вона бере початок на Валдайській височині впадає в Каспійське море. Узимку річка покривається стійкою кригою. Живиться переважно талими сніговим водами, тому має весняну повінь. Волга судноплавна, на ній збудовано водосховища та електростанції.

До басейну внутрішнього стоку належать річки Амудар’я і Сирдар’я, що впадають до Аральського моря. Їх води розбирають на полив земель в пустелях Каракуми і Кизилкуми, внаслідок чого площа Аральського моря зменшилась у 4 рази. Це зона екологічного лиха.

Озера:

      Найбільші з них — Ладозьке (найбільше в Європі) й Онезьке. Багато льодовикових озер в Альпах — Женевське, Боденське, Цюрихівське. Типові тектонічні озера — Байкал, Іссик-Куль, Мертве море. Вулканічні озера поширені на Камчатці, Японських і Філіппінських островах, Малайському архіпелазі.

       Багато великих озер розміщено у внутрішніх посушливих областях Євразії. Найбільші озера світу — Каспійське й Аральське моря із солоною водою, а також озеро Балхаш, яке складається з двох частин — прісної та солоної.

               Озеро Байкал — найглибше озеро планети, містить 20 % запасів поверхневих прісних вод земної кулі. Найбільша глибина — 1620 м, простягається з північного сходу на південний захід на 636 км, найбільша ширина — 79 км. Впадають 1123 річки, а витікає лише одна Ангара.   Каспійське море — найбільше за площею (376 тис.  км²) водної поверхні озеро у світі.      Озеро Балхаш у Центральній Азії — єдине у світі озеро, де солоність води в різних його частинах істотно відрізняється. У західній частині Балхашу вода прісна, а у східній — солонувата.

     Мертве море — розташоване на північному заході Аравійського півострова в найглибшій западині світу. Солоність води в морі становить 260-270 проміле. І вода, і грязі Мертвого моря мають цілющі властивості.

   Сарезьке озеро на Памірі — одне з наймолодших на земній кулі. Воно утворилося в 1911 р. під час землетрусу внаслідок перекриття річки Мургаб величезною брилою.

    Аральське море — «сумний» рекордсмен, оголошене зоною екологічного лиха.

  Озеро Світязь («український Байкал») — найглибше озеро України, його глибина сягає понад 58 м. Це один із наймальовничіших куточків нашої країни. Зовсім недавно вода в цьому озері була надзвичайно прозорою, але зазнала значного забруднення, передусім отрутохімікатами, злитими з полів.

  1. Практична робота № 8.

Завдання: позначте на контурній карті основні географічні об’єкти материка Євразія ( океани, які омивають материк, моря, ріки, озера, гори, рівнини, западини,  та ін..) підпишіть їхні назви дотримуючись географічних координат.

ЗАВДАННЯ.

  1. Дайте коротку характеристику про клімат Євразії.

  2. Назвіть які ріки впадають до басейнів  Тихого, Атлантичного, Пн. Льодовитого, Атлантичного океанів.

  3. Назвіть найбільші  озера материка Євразії.

  4. Виконайте практичну роботу №8.