Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

П'ятниця

Конспект  уроку

з  географії

11 – А клас

15. 05. 2020 р.

Тема. Канада. ЕГП. Особливості розміщення населення.

Українці в Канаді.

Вивчення нового матеріалу.

Канада

Площа — 9,97 млн км2. Населення — 33,3 млн осіб.

Держава у складі Співдружності — десять провінцій і три території. Столиця — Оттава.

ЕГП

Канада належить до високорозвинутих країн і посідає сьоме місце за обсягом промислового виробництва серед найрозвинутіших держав світу.

Канада розташована в північній частині Північної Америки і займає 2/5 її території. За площеюце друга країна світу після Росії. Омивається вона водами трьох океанів: Північного Льодовитого на півночі, Тихого на заході та Атлантичного на сході, має надзвичайно довгий морський кордон, який становить майже 120 тис. км. Найбільше значення для формування економічних зв'язків має узбережжя Атлантичного океану і зокрема естуарію річки Святого Лаврентія. На заході Канада омивається водами Тихого океану. Виробничий потенціал цього району щороку зростає за рахунок розвитку зовнішніх економічних зв'язків із США і країнами Східної Азії.

Канада має сухопутний кордон тільки з США. Безпосереднє сусідство з цією країною вплинуло на те, що вони є взаємозалежними і доповнюють одна одну. США є основним торговим партнером Канади, що робить ЕГП Канади відносно вигідним.

Населення.

Сьогодні кількість населення Канади на 1/3 формується за рахунок іммігрантів. Природний приріст населення — 6 на 1000 осіб.   Середня тривалість життяпонад 77 років. Понад 10% населення старше 65 років, і їхня питома вага продовжує зростати.

Сучасне населення Канади сформувалось переважно з іммігрантіввихідців з європейських країн. Корінні жителііндіанці (1 млн осіб) та ескімоси (50 тис. осіб) дуже мало впливали на формування канадської нації. Основу населення Канади складають англоканадці (близько 58 % населення країни) та франко-канадці (31 % населення). Значна частка вихідців з Німеччини, Італії, України. Державні мовианглійська та французька. Франко-канадці населяють провінцію Квебек і час від часу висувають вимоги щодо створення франко-канадської держави. Українці складають 10% населення провінції Манітоба і 8% — Саскачеван (усього близько 1 млн осіб).

Середня густота населення в Канаді є однією з найнижчих у світітрохи більше трьох осіб на 1 км2. У долині річки Святого Лаврентія і на міжозерній рівнині вона досягає 160 осіб на 1 км2. У північно-західних територіях на кожні 100 км2 припадає дві особи. Дві третини населення зосереджено в приозерній частині, а 90 % проживає в смузі, яка прилягає до кордону зі США.

Рівень урбанізації становить 80 %. Інтенсивно розвивається процес субурбанізації. Великими адміністративними, фінансово-торговельними, .транспортними, науковими і культурними центрами країни на сьогодні є Торонто, Монреаль, Оттава, Ванкувер, Едмонтон, Калгарі, Вінніпег.

Близько 75 % населення країни зайнято в сфері послуг.

Українці Канадиканадські українці — особи українського походження, народжені в Канаді або прибулі до Канади, які мають статус резидента чи громадянина країни.

Канадські українці (за даними 2011) — 9-та за чисельністю мовно-етнічна група — 1 251 170 осіб.

Українці Канади — складова української діаспори; сама Канада — третя країна за кількістю етнічних українців (після України та Російської Федерації). Канадські українці — найбільша слов'янська діаспора на території Канади.

На Сході Канади живе більше українців ніж на Заході, оскільки українці Західної Канади проживають більш компактно та у відсотковому відношенні значніші, то їхній вплив на політичне і культурне життя заходу країни визначніший.

ЗАВДАННЯ  ТА  ЗАПИТАННЯ.

  1. Опрацювати конспект уроку ( уважно прочитайте, вивчіть ).

  2. Загальні відомості Канади.

  3. Столиця Канади?

  4. Форма правління країни?

  5. Економіко-географічне положення країни.

  6. Що вам відомо про населення Канади.

  7. Канадські українці, хто вони та їх чисельність на території Канади.