Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

п"ятниця 17.04

Основи  здоров’я 8 клас  17.04 

Атмосферні забруднення та їх вплив на здоров’я. Вплив транспорту на навколишнє середовище та здоров’я. Вплив забруднення ґрунтів на здоров’я.

□ За даними ЮНЕСКО, на Землі сьогодні промисловістю, енергетикою, транспортом поглинається стільки кисню, скільки вистачило б для життя понад 45 млрд людей.

□ На кожного мешканця Землі щорічно припадає близько тонни небезпечних для здоров’я речовин.

□ Сьогодні 400 суперміст світу викидають в атмосферу щорічно до 3 млрд тонн відходів (газів, аерозолів, пилу та ін.). Це на 500 млн тонн більше, ніж дають 578 активних вулканів нашої планети. 

щохвилини на планеті знищується 50 тонн родючого ґрунту через неправильне його використання;

□ через втрату ґрунтів, опустелювання територій, знищення лісів лише в Африці 1984-85 рр. постраждали близько 30 млн осіб у 21 країні, а 10 млн змушені були стати «екологічними» біженцями, змінити своє місце проживання;

□ щорічно з оброблюваних земель виноситься понад 25 млрд тонн поживних речовин;

Що  являє собою забруднення атмосфери?

Під забрудненням атмосфери розуміють процес внесення в повітря або утворення в ньому хімічних речовин чи організмів, що несприятливо впливають на середовище життя або завдають шкоди матеріальним цінностям. У певному сенсі забрудненням можна вважати і вилучення з повітря окремих газових інгредієнтів (зокрема, кисню) великими технологічними об’єктами. І справа не тільки в тому, що гази, які потрапляють в атмосферу, пил, сірка, свинець та інші речовини небезпечні для людського організму, — вони несприятливо впливають на кругообіг багатьох компонентів на планеті. Забруднювальні та отруйні речовини переносяться на великі відстані, потрапляють з опадами в ґрунт, поверхневі і підземні води, в океани, отруюють навколишнє середовище, негативно позначаються на прирості рослинної маси.

Чи загрожує це загальному клімату планети?

Забруднення повітря позначається і на кліматі планети. Щодо цього існують три точки зору:

1) Глобальне потепління клімату, яке спостерігається в поточному столітті, обумовлене зростанням концентрації CO2 в атмосфері, а до середини майбутнього століття станеться катастрофічне потепління клімату, супроводжене значним підвищенням рівня Світового океану.

2) Забруднення повітря знижує рівень сонячної радіації, підвищує кількість конденсату у хмарах, у результаті чого поверхня Землі охолоджується, що може спричинити нове обледеніння в північних і південних широтах (прихильників цієї точки зору небагато).

3) Згідно третьої точки зору, обидва ці процеси зрівноважаться, і клімат Землі істотно не зміниться.

Які джерела забруднення атмосфери?

Головні джерела забруднення повітря — підприємства паливно-енергетичного комплексу, обробної промисловості та транспорт. Більше 80 % усіх викидів в атмосферу становлять викиди оксидів вуглецю, двоокису сірки, азоту, вуглеводнів, твердих речовин. З газоподібних забруднювальних речовин у найбільших кількостях викидаються оксиди вуглецю, вуглекислий газ, чадний газ, які утворюються переважно під час згоряння палива.

І якщо на екологію в глобальному сенсі ми, на жаль, не можемо істотно вплинути, то екологію свого житла ми можемо і повинні контролювати шляхом активного виявлення провокуючих факторів та їх усунення. Насамперед це стосується домашнього пилу — найпоширенішого і несезонного алергену, що спричиняє так звану респіраторну (дихальну) алергію, яка характеризується чханням, виділеннями з носа (алергічний нежить), кашлем, подразненням очей і сльозливістю (алергічний кон’юнктивіт), задухою.

За рік у середньостатистичній квартирі утворюється близько 20 кілограмів пилу.

 Вплив забруднення ґрунтів на здоров’я.

Існують різні джерела забруднення ґрунту. Їх розділяють на природні та антропогенні. Перші виникають без участі людини в результаті біологічних процесів. У ґрунт надходять забруднювальні речовини з іншого природного середовища. Наприклад, у результаті вивітрювання гір, виверження вулканів, опадів, наносів з річок і т. д. Однак відсоток негативного впливу зазвичай незначний і не може завдати шкоди екосистемам.

Антропогенне забруднення відбувається в результаті людської діяльності. Основну масу шкідливих речовин приносить техніка. Наприклад, через активне використання автомобілів відбувається забруднення ґрунту свинцем. У сільському господарстві також використовують багато хімікатів: пестицидів, інгібіторів росту, мінеральних добрив.

Учені вважають, що різке погіршення здоров’я населення пов’язано з хімічним забрудненням навколишнього середовища. Справа в тому, що ґрунт є своєрідним «буфером», де скупчуються стійкі хімічні сполуки. Також він є відправною точкою в «подорожі» трофічними ланцюгами. Складно перерахувати всі джерела забруднення ґрунту.

Чи існує зв’язок між забрудненням ґрунтів і певними захворюваннями людини?

Негативний вплив погіршення екологічного стану ґрунтів на людину може бути виражений...

□ токсичним ефектом,

□ появою алергій різного характеру,

□ виникненням мутацій;

□ канцерогенним ефектом,

□ порушенням репродуктивних функцій людини,

□ виникненням вад розвитку в дітей та ембріонів,

□ у великих концентраціях у результаті накопичення окремі хімічні та радіоактивні елементи можуть призвести до летальних наслідків.

 

Вправа «Так» чи «ні?»

На запитання учні відповідають «так» або «ні».

1) Транспорт забруднює повітря викидами газів, підвищує рівень шуму, здійснює теплове та електромагнітне забруднення атмосфери;

2) тютюновий дим не містить шкідливих для атмосфери речовин;

3) кислотні дощі є одним із наслідків погіршення екологічного стану атмосфери;

4) якщо опале листя дерев спалити, то це не завдасть шкоди повітрю;

5) у сухому, загазованому й теплому повітрі виникає синюватий прозорий туман, що неприємно пахне, подразнює очі, горло, спричиняє задуху, бронхіальну астму, емфізему легенів тощо;

6) кислотні дощі покращують врожаї в сільському господарстві;

7) клімат Землі не залежить від стану атмосфери;

8) знищення лісів погіршує екологічний стан атмосфери;

9) атмосфера є однією з найголовніших умов життя на планеті; 10) використання аерозолів не впливає на повітря у житлових приміщеннях, отже, не є шкідливим для здоров’я людин

 

8А                                                 АНГЛІЙСЬКА МОВА

Тема: Золоті правила спорту.

https://www.youtube.com/watch?v=_EfKBzESyEU

https://www.youtube.com/watch?v=fT3BK1S2s8s

Ex.2 p.104(Читати), Ex.4 p.110.(доповнити речення)

https://pidruchnyk.com.ua/634-anglyska-mova-alla-nesvt-7-klas.html

Завдання: Ознайомитись з відеоматеріалом, записати слова, перекласти та вивчити жести, виконати вправи.

Виконане Д.З. відправляйте на: Naik0n347@gmail.com або +380971864759(viber, whatsapp, telegram)

Тема. Українські писанки.

               

                ІІ. Повідомлення теми уроку «Українські писанки» 
Епіграфом до нашого уроку стануть такі рядки:

О писанко! Ти символ України!

Любові й миру вірна берегиня!

Ти – воскресіння весняний цілунок!

Ти - мамин Великодній дарунок!

                Сьогодні ми з вами полинемо у незвичайну подорож, у чарівний світ української писанки. А також спробуємо стати майстрами декоративного розпису і створимо прекрасні писанки.

 

               
 Скільки живе  людина, стільки існує в неї потреба прикрашати все навколо себе: оздобити візерунками предмети побуту, житло, одяг тощо. Не винятком були свята: твори народного мистецтва робили їх яскравими і радісними,  створювали піднесений настрій. Скільки б не пройшло років, ми повертаємося до традицій і звичаїв нашого талановитого, працьовитого українського народу.                   


                Писанкарство – це мистецтво створення і прикрашання писанки. Кожен регіон України мав свої традиції у використанні кольорів та візерунків, що відрізняло їхні писанки одну від одної.

                В наш час зявилися різні види декорування яєць: 

Писанка -           яйце, яке розписане писачком за допомогою воску і пофарбоване.

Дряпанка -         яйце, на якому орнамент видряпано голкою або гострим ножем.

Мальованка -  яйце, яке малюють акварельними, гуашевими  фарбами за допомогою пензлика.

Крашанка (галунка)   – яйце, фарбоване в один колір.

Крапанка - віск чи фарбу наносять краплинами.

Бісерка - на основу яйця наносять клей, а потім викладають орнамент бісером. Існує ще техніка «одягання » яйця у бісерну сітку.

Трав’янка - до яйця прикладають дрібно розсічені листочки й обгортають капроновою панчохою. Потім варять у фарбі. Там де листочок, зявиться його білий відбиток.

Зернівка -           яйце, оздоблене зерном різних рослин за допомогою клею.

Сувенірна - яйця виконують із використанням різного матеріалу  та оздоблюють різними техніками.

                Сьогодні ми дізнаємось.

1.    Звідки з’явився звичай розписувати писанки?

2.    Що означає назва „писанка”?

3.    Орнаменти  українських писанок.

4.    Значення символів на писанках.

5.    Що означає колір писанки?

 

Звідки   з’явився звичай розписувати писанки?

Icнyє ціла низка легенд i повір’їв. Вони пов'язують традицію розписувати писанку з життям Icyсa Христа та Богородиці. Але писанкарство виникло задовго до прийняття християнства. Воно сягає епохи язичества. Дослідники запевняють, що з'явилася ця традиція під час культу сонця, який прийшов до нас зі Сходу. Археологічні знахідки підтверджують: писанка існувала у побуті наших пращурів, її розпис є одним із весняних обрядів. 3а народним повір’ям, писанки виготовляють до Великодня, а беруться до роботи лите тоді, коли мають гарний настрій, адже в них втілюються сподівання на краще майбутнє. Яйця дарують друзям, рідним, знайомим з побажанням щастя, здоров’я.  Їx розписують жінки та дівчата.

Що означає назва «писанка»?

                Слово «писанка» походить від слова «писати», тобто прикрашати орнаментом. Яєчко ототожнювало сонце. Воно є оберегом. Люди вірили, що писанка здатна притягувати добрі сили, а лихі відганяти. Шведський вчений-дослiдник Арне стверджує, що звичай фарбування писанок виник саме в Україні, а згодом поширився інших країнах світу. Писанка - розписане цілющими знаками яйце. Писанку ніколи не варили, щоб не знищити в ній життєдайну силу. Сире розписане яйце у віруваннях наших предків символізує собою Всесвіт. 3 яйцем пов'язували всесвітній устрій, якому підлягає все в природі. Пригадайте казку про яйце-райце - коли яйце тріскається, настає великий хаос, порушується світовий порядок, втрачається лад i гармонія у всьому.

 Орнаменти українських писанок.

                Орнаменти на писанках рiзноманiтнi. Залежно від зображених знаків-символів писанкові орнаменти можна поділити на такі групи: геометричні, рослинні, зооморфні, антропоморфні тощо.

Геометричний – елементами і деталями такого орнаменту виступають крапки, кружальця, зірочки, ромби, лінії, трикутники, подвійні хрести.

Рослинний – складається з рослинних елементів, декоративно стилізованих квітів, листя, гілок тощо.

Зооморфний – орнамент містить стилізовані зображення тварин та птахів.

Антропоморфний – стилізоване зображення силуетів людей.

                Орнамент писанки  складається з поєднання певних знаків-символів та кольорової гами, що збереглися на Україні з давніх часів, як бачення та сприйняття навколишнього світу та  безмежжя Всесвіту. Дуже часто первинний зміст нанесеної  на яйце інформації  в сучасному світі змінюється. Маючи  знання  про знаки та символи, ми   можемо «прочитати» писанку,  нанести на неї свої закодовані символами або кольором побажання. Багато  орнаментів писанок збереглися недоторканими, завдяки дбайливій традиції  не вносити  в них ніяких змін  і передавати  древні малюнки  з роду в рід.  Так до наших днів  дійшли писанки,  дивлячись на орнамент яких можна сказати,  що вони старовинні.

Значення символів на писанках.

 Символи, якими оздоблюють писанки, надають яйцеві добродійної сили, яка забезпечує щедрий урожай, добробут, щасливу долю.

У побуті писанка виконує роль оберега.

Колесо - як знак єднання найвищого спокою із напруженою силою - є вершиною досконалості, образом Вічності Божої і уявленням того безсмертя, яке у природі виражене повторенням відродження життя. У загально християнському розумінні колесо є символом безсмертя і майбутнього небесного існування, образом безмежної Божої любові.

Сонце - як центр і основа небесного простору - є носієм світла і життя. Бог - це світло, і тому сонце є символом Бога. В наших літургійних молитвах ми часто звертаємося до Христа, як до Сонця-Правди.

Хрест- чотириріг, як символ Всесвіту - є знаком чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року і чотирьох темпераментів. У християнстві хрест - це святий знак відкупу, яким церква все починає, благословляє і освячує. Тому належить йому перше місце серед християнських символів.

Трикутник- символ вогню, безсмертя, а також чоловічої і материнської сили. У християнстві - це символ Пресвятої Трійці. Із вписаним у трикутник колесом - це символ Божого ока.

Дерево життя - як космічне дерево - є символом небесного стрижня і скарбницею життя: поєднує в собі подовженість і короткочасність, стійкість і динаміку, силу і слабкість, верх і низ; це символ безперервного відродження природи. Дерево займає у Святому письмі центральне місце. Із багатьох понять можна виділити найсуттєвіше, а саме: дерево - це сукупність усього доброго й цінного; це образ Божої мудрості, входження в Божу волю і Божу довіру.

Спіраль- знак вегетативної і органічної плодючості. Як знак Сонця є володарем часу.

Триріг- знак святого числа 3 і трибожества. Число 3 є символом симпатії та порядку і тому є класичним числом культових повторень.

Зірка- У давнину зірку пов'язували з Великою богинею. Зорю зображували по-різному: шести- семи-, восьмипроменева. Шестикутна зірка з'явилася ще на початку неоліту, зображення таких зірок поширені в традиційному різьбленні українців. Восьмикутна зоря - це знак чистоти і символ Діви Марії.

Сварга- знак святого вогню і сонця. У християнстві сварга є символом Божественної Величі. У ранньому християнстві сварга охороняла від злих духів.

Блискавка- небесний вогонь, одночасно караючий і освячуючий; це поява сонячної сили і провісник божественного; до чого вона доторкається, те стає освяченим. В християнстві - це блиск Божої Ласки.

Колосся і зерно- є образним відображенням предків, святою їжею і пристанищем сонячного божества. У християнстві колосся символізує Воскресіння, таїнство Христа і Божого царства. Пізніше колосся стає символом Святої Тайни Євхаристії.

Церква-Вежа - символ святої гори, вершина якої сягає небес. Вона також є знаком прагнення до висот. Церква і дзвіниця в християнстві - це символ прагнення людей до вічності.

Граблі- символ дощу, верхньої і нижньої води, яка вийшла із неба і землі. В Старому Завіті дощ є прообразом обіцяного Спасителя; в Новому Завіті - символом ласки і благ вісті науки святого Євангелія.

 

                Що означає колір писанки?

5-й учень.  Знаки-символи  поєднувались з символікою кольору, тому кожен колір на писанці мав певне символічне значення, були дуже важливі для сприйняття писанки як оберегу.

 http://pysankar.org.ua/barvy/red1.png  Червоний колір – радість, любов, життя.

http://pysankar.org.ua/barvy/yellow1.png  Жовтий колір – достигле зерно, достаток, врожай, сонце.

http://pysankar.org.ua/barvy/green1.png  Зелений - колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного і тваринного світу.

http://pysankar.org.ua/barvy/blue1.png  Блакитний колір символізує воду і повітря, а також здоров’я.

http://pysankar.org.ua/barvy/black1.png  Чорний - колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного.

  Білий - колір чистоти.

  Коричневий колір позначав матір-землю.

                 Для розпису писанок розробили цілий ряд природних барвників, якi виготовляли в домашніх умовах: «жовтило» - виварена яблунева кора, «чорнило» - луска зернят соняшнику, темно-коричневий - відвар житніх висівок, червоний - відвар з лушпиння цибулі. У наш час фарби виготовляються хімічним способом.

         

                Дивні, чудові, прекрасні, чарівні, надзвичайні. Саме так висловлюються люди, коли бачать наші весняно-великоднi писанки. Тому не дивно, що вони сприймаються як символ України.

                 Люблять і шанують писанку в Україні. В кожному регіоні існують музеї, в яких зібрана велика кількість писанок, орнаменти яких характерні саме для цих регіонів. В Івано-Франківській області в місті Коломиї в 2000 році було відкрито Музей писанок, в якому зібрані писанки Гуцульщини. У селі Братківці Львівської області звели пам'ятник-каплицю, всередині якого знаходиться фігура Діви Марії. Також пам’ятник писанці є в селі Доброгостів.   

                Гуцули, які проживають за межами України, не забувають свою історичну Батьківщину. Вони поставили пам'ятник писанці в місті Сучава (Румунія). Висота споруди - понад 7 метрів, діаметр - 4,6 метрів.  

                Слава про красу і оригінальність українських писанок давно вже сягнула найдальших країн. Багато зарубіжних музеїв зацікавились ними. Найбільші колекції наших писанок за межами України є в Лондонському Королівському музеї, у Санкт-Петербурзі, у Краківському та Празькому музеях.

                У Канаді, у провінції Альберта споруджено пам’ятник писанці. Канадська "Писанка" - це величезна мозаїка, що включає 524 зірок, 1108 рівносторонніх трикутників, вона має 3512 зовнішніх граней, 177 внутрішніх розпірок і складається з 6978 деталей.

               

 Розфарбуйте    писанки традиційних для писанкарства.

 

                Любіть нашу рідну Україну, шануйте її прадавні звичаї, вивчайте народні традиції.

              Нехай  Господь посилає нашій  прекрасній  землі мир і спокій.
                Ти, Україно, найгарніша в світі,
                Тобою дихаю, тобою я живу.
               
І поки серце в грудях моїх б’ється,
                Молитимусь за доленьку твою!