Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

П'ятниця

Конспект уроку

з географії

9 – А клас

20. 03. 2020 р.

 

Структура світового сільського господарства, обсяги виробництва, тенденції розвитку.

 

Вивчення нового матеріалу.

1. СТРУКТУРА СВІТОВОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

Сільське господарство виникло приблизно 10 тис. років тому як новий етап розвитку людства. Від збирання дикорослих рослин люди перейшли до цілеспрямованого їх вирощування, а від полювання — до розведення тварин. Із того часу безперервно триває розвиток сільського господарства як важливої галузі світової економіки.

Сільське господарство поділяється на дві великі галузірослинництво (землеробство) і тваринництво. Рослинництво складається з рільництва, овочівництва, садівництва, виноградарства тощо; тваринництвозі скотарства, свинарства, вівчарства, птахівництва, конярства тощо 

2. ГЕОГРАФІЯ ТА ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА РОСЛИННИЦТВА СВІТУ.

Найважливішою галуззю рільництва є зернове господарство. Найбільші посівні площі займають три зернові культури: пшениця (230 млн га), кукурудза (180 млн га) і рис (140 млн га). Обсяги вирощування пшениці становлять понад 500 млн т. Найбільші її виробники — Китай, Індія, Росія, США, Канада. Країни ЄС, лідером серед яких є Франція, разом узяті випереджають найбільшого виробника пшениці — Китай. Україна в цьому списку посідає сьоме місце. Майже половина всієї кукурудзи світу вирощується в США. Основне виробництво рису (90 %) зосереджено в країнах Південної, Східної і Південно-Східної Азії. Найбільші експортери зерна — США, Канада, Індія. Найбільші імпортериЯпонія і Росія. 

Структура сільського господарства.

Вирощування зернобобових культур (соя, квасоля, горох, сочевиця) поширене в усьому світі. У країнах Азії вони й зараз відіграють велику роль у харчовому раціоні місцевого населення. Головним виробником соєвої олії у світі є США.

До технічних культур належать волокнисті, цукроносні, олійні, крохмальні, каучуконоси, тонізуючі й лікарські рослини. Серед розвинених країн технічні культури (соя, бавовник, цукрова тростина, тютюн) у великих обсягах вирощують тільки США.

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТОВОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

Сільське господарство світу інтенсивно розвивається. Воно вже пережило так звану «зелену революцію», тобто здійснило докорінні зміни на основі сучасної агротехніки. Зараз відбувається наступний етап змін у цій галузі, що дістав назву «біотехнологічна революція». Вона полягає в широкому впровадженні в сільське господарство біотехнологій, генної інженерії, нових засобів захисту рослин від шкідників, новітніх технологій обробітку ґрунтів тощо. Цей процес триватиме й надалі, залучаючи все більшу кількість країн, що розвиваю

9 а, укр.л-ра                                    Дата 20.03.2020

Тема. УПЧ Величковський І. Зегар з полузегарком

Основний зміст уроку

Знайомство з письменником

Він народився близько 1650 року, імовірно на Чернігівщині, навчався в Києво-Могилянському колегіумі. Спочатку митець працював у друкарні Лазара Барановича в Чернігові, пізніше оселився в Полтаві й служив там священником.

Спадщина І. Величковського збереглася у двох рукописних збірках: “Зегар з полузегарком” (“Годинник цілий і напівгодинник…”) (1690 р.) та “Млеко…” (“Молоко…”) (1691), складені на честь Діви Марії.

І. Величковський збагатив нашу поезію поетичними прийомами, які запозичив у поезії інших народів, застосувавши їх до рідної словесності. Він уперше теоретично обґрунтував зорову поезію, поєднав її з православною тематикою. Його творчості властиві як релігійні, так і світські мотиви, які розкриваються через філософську й морально-повчальну тематику. Автор широко використовує сюжети й образи з міфології, церковних і світських писань фольклору, його творам властива афористичність.

Отже, І. Величковського вважають найяскравішим представником української барокової поезії. На відміну від багатьох своїх сучасників, він більшість творів писав староукраїнською мовою з вкрапленнями церковнослов’янської та розмовної. Проте найбільшою заслугою поета вважається розробка теорії курйозного віршування.

Художньо-ідейний аналіз збірки “Зегар з полузегарком

Тема: розповідь про народження, діяльність, страждання, розп’яття і воскресіння Господа; про плинність життєвого часу кожної людини, його значимість.

Ідея: возвеличення Всевишнього, який всіляко прагнув допомогти людям у скрутний для них час; заклик цінувати кожну хвилину часу, раціонально використовувати її впродовж усього життя.

Основна думка:

  • Життя, що складається з годин і “минут” – це скарб.

  • Все стане нічим по смерті.

  • Не прибуде багатство, не зійде слава,– / Сметрь-бо, найшовши, все оце погубить.

  • Дотримуйся заповідей Божих, і Всевишній буде всіляко оберігати Тебе від усього потворного і підступного.

Композиція: книжка містить

  • початок (звернення І. Величковського до читача);

  • чотири частини “Зегар целий” (поетичні рядки “24 часа”), “Полузегарок” (“часи денні і нічні”), “Минуты” (загальні, злі, добрі та дві страшні), “Квадрантес” (години, розділені на чотири частини).

Домашнє завдання

  1. Вивчити біографію письменника

  2. Аналізувати збірку Зегар з полузегарком

Геометрія 9-А

Всі матеріали доступні за посиланням

(копіюєте посилання і вставляєте в адресний рядок) https://drive.google.com/drive/folders/1fNELNcPHCFn_gh1dtnfqkW9hTonY5RJB?usp=sharing

 

Самостійна робота

Виконати вправи з підручника

№335, 2);    №336, 1);

Конспект уроку

з біології

9-А клас

20.03.2020 року

 Тема. Менструальний цикл.

  1. Що таке менструальний цикл?

    Менструальний цикл — це закономірні циклічні зміни в організмі жінки, що повторюються через певні проміжки часу й зовні виявляються менструацією. Менструація — періодична поява нерясних і нетривалих кров’яних виділень зі статевих шляхів, характерна для здорової невагітної жінки. Перша менструація настає частіше всього у віці 12–14 років. Протягом подальших 1,5–2 роки завершується становлення менструальної функції, яка здійснюється надалі протягом 23–28 років репродуктивного періоду життя жінки.

    Припинення менструацій, так звана фізіологічна аменорея, спостерігається у жінок під час вагітності й у багатьох з них — після пологів у період годування дитини грудьми. Протягом перехідного, пременопаузального, періоду життя жінки починається поступове згасання менструальної функції, яка повністю вичерпується, — настає клімакс.

    Кожен нормальний менструальний цикл є підготовкою організму жінки до вагітності. Початком менструального циклу прийнято вважати перший день кров’яних виділень, а тривалість кожного циклу визначають від початку однієї й до початку подальшої менструації. Менструальна кровотеча є наслідком відторгнення слизової оболонки матки — ендометрія.2. Які функції виконує шлунок?

  1. Які ознаки нормального менструального циклу?

Існують критерії нормального менструального циклу:

         1) Тривалість менструального циклу коливається від 21 до 35 днів (у середньому 28 днів).

         2) Тривалість менструальної кровотечі становить 3–7 днів.

         3) Об’єм крововтрати за час менструації невеликий і становить 50–100 мл.

          За менструальний цикл відповідає відразу декілька органів, що працюють «у команді». Ця злагоджена система побудована за ієрархічним принципом (ніжчерозміщені структури регулюються вищерозміщеними) і складається з кількох рівнів. Органи-мішені є кінцевою точкою дії для статевих гормонів, що виробляються яєчниками (матка, маткові труби, піхва, молочні залози, шкірні покриви, жирова тканина, кістки). До другого рівня належать яєчники, які відповідають за дозрівання яйцеклітини й вироблення статевих гормонів. До третього рівня відносять гіпофіз (точніше, його передню частку). Гіпофіз виробляє ряд найважливіших гормонів, серед яких два безпосередньо регулюють роботу яєчників, — це фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) і лютеїнізуючий гормон (ЛГ ).

1. Що таке менструальний цикл?

2. Яка середня тривалість менструального циклу?

 

9 – А клас  Правознавство

Тема. Конституційні права і свободи людини і громадянина

І. Новий матеріал

1. Переглянути відео перейшовши за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=XaQ817wMEVI

ІІ. Домашнє завдання

1. Записати що таке:

- права людини

- свободи людини