Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

П'ятниця

Основи здоров’я 7 клас 22.05.

 

Туберкульоз: умови інфікування і розвитку, ознаки захворювання.   

Заходи профілактики на державному і особистому рівнях.

Туберкульоз (синоніми — сухоти, бугорчатка) з’явився не в наші дні, а відомий із давніх часів. Про це свідчать археологічні розкопки: в кісткових останках людей кам’яного віку і в муміях Єгипту були помічені зміни туберкульозного характеру.

Туберкульоз був поширений у Давній Індії та Китаї.

Класичні описи туберкульозу легенів були зроблені Гіппократом у IV ст. до н. е. і Абу Алі Ібн Сіною (Авіценною) в Х ст. н. е.

Однак тільки в кінці ХIХ століття було виявлено, що це захворювання викликається мікроскопічними бактеріями. Німецький лікар Роберт Кох 24 березня 1882 р. зробив доповідь про те, що ним знайдені мікобактерії, що викликають це захворювання. Пізніше ці частинки були названі бацилами, або паличками Коха, а день 24 березня є Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом. 

Перегляньте відео https://www.youtube.com/watch?v=f01-lOukRRo

Умови інфікування і розвитку, ознаки захворювання.   

Щоб зрозуміти умови інфікування, треба знати «досьє» збудника. Тоді стане зрозумілим і розвиток хвороби.

Отже, який він, невидимий убивця?

 • Мікробактерія дуже маленька, вкрита оболонкою, витримує суворі умови навколишнього середовища.

 • Стійка до високих концентрацій лугів, мінеральних кислот, спирту, не боїться холоду, не гине навіть за -70 °С.

 • За температури +23 °С залишається життєздатною до 7 років, у висохлій мокроті — до 1 року, на сторінках книг — до 3-6 місяців, на одязі і білизні хворого — до 4 місяців.

 • Оптимальна t для життєдіяльності бактерії — +37 °С.

 • Для своєї життєдіяльності використовує кисень.

 • Завдяки оболонці стійка до протимікробних препаратів.

Основне джерело зараження людини мікобактеріями — це люди, хворі на відкриту форму туберкульозу, тобто ті, які виділяють бацили Коха в зовнішнє середовище.

Але туберкульозом хворіють не тільки люди. Інфекція може виходити і від братів наших менших. На сьогодні відомо понад 55 видів домашніх і диких тварин, які також хворіють на туберкульоз. Це корови, вівці, свині, коні, кури, качки, гуси, індики, собаки, кішки (особливо сіамські), черепахи, змії, крокодили, рибки, горобці, шпаки, граки і ще багато видів тварин теж страждають від цього захворювання.

Які ж шляхи поширення інфекції? Хвора людина разом із мокротою під час кашлю, чхання, розмови виділяє в навколишнє середовище мільйони мікобактерій, які поширюються в повітрі в радіусі 2-6 метрів. Частина з них вдихається людьми, а частина потім осідає разом із пилом на підлогу, на предмети і можуть протягом декількох років залишатися життєздатними.

Шляхи зараження

Заразитися туберкульозом можна у разі тісного спілкування з хворим на туберкульоз. Контактне зараження відбувається: під час поцілунку, докурювання чужих сигарет, через носовичок хворого, через одяг, посуд, рушник, постільну білизну та інші речі, на які потрапила мокрота, що містить велику кількість мікобактерій.

Інфікуватися можна і через продукти харчування (молоко і молокопродукти, м’ясо, яйця), взяті від хворих тварин.

Таким чином, можна виділити такі шляхи зараження мікобактеріями туберкульозу:

 • повітряно-краплинний (під час чхання та кашлю);

 • повітряно-пиловий (у запилених приміщеннях, де перебував хворий);

 • харчовий (через продукти харчування);

 • контактний (через побутові предмети).

Ознаки захворювання

Симптоми туберкульозу легенів:

 • тривалий кашель (протягом трьох тижнів і більше);

 • кровохаркання;

 • задишка за невеликих фізичних навантажень;

 • підвищення температури тіла до 37-37,5°;

 • пітливість (переважно вночі);

 • погіршення апетиту, втрата маси тіла до 5-10 кг;

 • загальна слабкість;

 • підвищена стомлюваність.

За появи цих ознак потрібно одразу ж звернутися до лікаря-педіатра, який після додаткових обстежень та підтвердження діагнозу направить до фтизіатра. Це лікар, який лікує туберкульоз.

«Заходи профілактики на державному і особистому рівнях»

— Кожен із нас повинен потурбуватися про те, щоб ні з нами, ні з нашими близькими і знайомими інфікування не сталося.

— Дуже важливо вчасно виявити людей, хворих на туберкульоз. Процес розпізнавання хвороби та її визначення називають діагностикою. Діагностують туберкульоз у дітей за допомогою проби Манту.

Діагностика туберкульозу

 • Проба Манту

 • Мікроскопічний аналіз мокроти

 • Флюорографія

Профілактика туберкульозу. Опрацюйте табличку у підручнику на с.116.  посилання на електронну версію підручника https://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html

Високі рівні захворюваності, значні медико-соціальні та економічні збитки для суспільства внаслідок ураження туберкульозом вимагають виважених стратегічних напрямків боротьби з цією хворобою, визначених Законом України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» (зміни до Закону № 5460-VI від 16.10.2012).

Туберкульоз — це медико-соціальна і політична проблема. Тому для її вирішення необхідно консолідувати зусилля усіх сил нашого суспільства: уряду, лікарів, соціальних працівників, громадських та міжнародних організацій. Від ефективного контролю за туберкульозом залежить національна безпека держави.

Завдання.

 1. Опрацюйте §30 у підручникуhttps://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html

 2. Пройдіть тестування з теми (посилання у групі вайбер)

Фізика

Екскурсія

Оптичні явища в природі. Фізика і оптичні прилади.

 

Переглянути відеоролик

(можна включити субтитри)

https://www.youtube.com/watch?v=hIGgYE4VDH0&t

7- А, укр.мова                               Дата 22.05.2020

Тема. Дієприслівниковий зворот. Тренувальні вправи з теми

 

Основний зміст уроку

Дієприслівниковий зворот

Дієприслівник із залежними від нього словами називають дієприслівниковим зворотом. У реченні зворот завжди виступає обставиною і є одним членом речення: Не знаючи броду, не лізь у воду.

На письмі дієприслівниковий зворот завжди виділяють комою незалежно від його місця в реченні: Вони стали на поріг, шукаючи очима дівчину. Шукаючи очима дівчину, вони стали на поріг. Вони, шукаючи очима дівчину, стали на поріг. Якщо два чи більше дієприслівникових звороти стоять поряд, вони є однорідними обставинами, між ними ставимо кому. Кому не ставимо, якщо дієприслівникові звороти з’єднані неповторюваним сполучником: Крутячи старий коловорот і в криницю нахиливши лиця, опускали цинкове відро. Дієприслівникові звороти-фразеологізми, які стоять після дієслів, комами не виділяють: Сидіти склавши руки. Якщо виражений фразеологізмом дієприслівниковий зворот стоїть перед дієсловом-присудком, його виділяють комою: Склавши руки, сидіти.

Одиничний дієприслівник не виділяють комами, якщо він стоїть після дієслова-присудка і має значення обставини способу дії: Ідуть співаючи дівчата. Виділяють комою одиничний дієприслівник, якщо він означає додаткову дію до дієслова-присудка: Буйний вітер замовк, пролетівши.

 

Завдання 1. Доберіть спочатку до дієприкметника залежні слова, утворюючи дієприкметникові звороти, а потім означувальні іменники.

Зразок. Укритий; укритий срібним інеєм; укритий срібним інеєм ліс.

Розірваний, намальований, побілений.

 

Завдання 2. Спишіть, замінюючи виділену частину речення дієприкметниковим зворотом.

Зразок. Діти їли торт, який купила бабуся. – Діти їли торт, куплений бабусею.

Городи, які обсадили вербами, не бояться вітрів. Найкраще звучала пісня, яку виконував хор. На подвір’ї, яке заросло споришем, гралися діти. Лист, який надіслали електронною поштою, дійшов до адресата. 

 

Завдання 3. Спишіть, відокремлюючи дієприкметникові звороти комами. Підкресліть ці звороти як члени речення.

 

Повітря настояне на ароматах горобини й мокрого листя приємно дурманить голову. Біліє розквітла гречка де-не-де підсинена волошками. Безмежний степ укритий снігом спав. Коровай – обрядовий хліб поширений серед багатьох слов’янських народів. Колос викупаний сонцем вклоняється мені. Через вікно в очі зазирнув клапоть неба присипаний срібним теплом. Холодний дощ перемішаний з мокрим снігом заступив ясні обрії.

 

Домашнє завдання

Перебудуйте речення так, щоб дієприкметникові звороти виділялися комами. Утворені речення запишіть.

 

Накреслений за допомогою комп’ютера план приміщення затвердили вчасно. Тихо дрімала встелена осіннім листям земля. Засіки¹ засипали зібраним улітку зерном. Поріділий від непродуманої вирубки ліс зустрів нас непривітно. Дідусеві подарували оздоблене мереживом сорочку. Заплетені  зеленим горошком трави м’яко лоскотали босі ноги.

 

Завдання надсилати на ел.пошту galjysik@inbox.ru, у Viberгрупу класу або у Messenger  в особисті повідомлення