Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

п"ятниця 24.04

Конспект  уроку

з географії

7  – А клас

24. 04. 2020 р.

Тема. Індійський океан.

Практична робота № 11. 

Тема. Позначення на контурній карті географічних

об’єктів Індійського океану.

Вивчення нового матеріалу.

 1. Географічне положення Атлантичного океану.

Індійський океан — третій за розміром океан на Землі, між Африкою, Азією, Австралією та Антарктидою і займає близько 20% водної поверхні Землі.

Загальна площа становить 76,2 млн. км², у тому числі прилеглі акваторії — 2,8 млн. км². Глибина — до 7 729 м (Зондський жолоб), середня — 3 897 м; солоність 34-41‰.

Згідно зі Світовою книгою фактів, Індійський океан омиває береги Африки, Азії та Австралії. Межа з Атлантичним проходить по довготі мису Голковий (20-й меридіан), з Тихим океаном   по довготі мису Південно-Західний на острові Тасманія (меридіан 146° 55'). Також на півдні виділений Південний океан, межа з яким проходить по 60-й південній паралелі.

                  Моря та затоки:

Охоплює такі моря: Червоне, Аравійське, Андаманське, Тиморське, Арафурське, Дейвіса, Співдружності, а також затоки: Аденську, Оманську, Перську, Бенгальську, Карпентарію, Велику Австралійську.

                  Острови, річки:

Островів в Індійському океані мало і зосереджені вони переважно в західній частині та поділяються на три групи за генезисом. В Індійський океан впадають такі річки: Ґанґ із Брахмапутрою, Іраваді, Салуїн, Замбезі, Інд, Муррей (Маррі).

 1. Клімат океану. У даному регіоні виділяються чотири витягнутих уздовж паралелей кліматичних пояси. У першому, розташованому на північ від 10° південної широти, переважає мусонний клімат з частими циклонами, переміщаються в напрямку узбереж. Влітку температура над океаном становить 28-32 °C, взимку знижується до 18-22 °C. Друга зона (пасатна) розташовується між 10 і 30 градусом південної широти. Протягом всього року тут дмуть південно-східні вітри, особливо сильні з червня по вересень. Середня річна температура досягає 25 °C. Третя кліматична зона лежить між 30 і 45 паралеллю, в субтропічних і помірних широтах. Влітку температура тут сягає 10-22 °C, а взимку — 6-17 °C. Від 45 градусів і південніше характерні сильні вітри. Взимку температура тут коливається від −16 °C до 6 °C, а влітку — від −4 °C до 10 °C.

 2. Рибний промисел. Значення Індійського океану для світового рибальського промислу невелика: улови тут становлять лише 5% від загального обсягу. Головні промислові риби тутешніх вод — тунець, сардина, хамса, кілька видів акул, барракуди і скати; ловлять тут також креветок, омарів і лангустів.

 

 

 

 

Практична    робота № 11.

 

 Тема. Позначення на контурній карті географічних об’єктів Індійського океану.

             Завдання : позначити на контурній карті географічні об’єкти Індійського океану, запам’ятати їх назви та місце знаходження.

 

ЗАВДАННЯ ТА ЗАПИТАННЯ.

 1. Опрацювати конспект уроку ( уважно прочитати текст, вивчити ).

 2. Географічне положення  Індійського океану.

 3. Яка площа океану?

 4. Клімат океану.  

 5. Рибний промисел. Дайте коротку характеристику.

 6. Виконайте практичну роботу № 11. ( робота з географічним атласом

« Індійський океан » та контурною картою).

 

 

7, укр. мова                                       дата 24.04.2020

Тема. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів.

 

Основний зміст уроку

 

Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. 

Дієприкметниковий звороту реченні виконує роль поширеного означення: Хліба, змиті дощем, яскраво зеленіли (О. Гончар).

Дієприкметниковий зворот в усній мові виділяється паузою, а на письмі відокремлюється комами. Відокремлення звороту залежить від його місця щодо означуваного слова. Якщо одного слова стосується кілька зворотів, то між ними ставляться знаки, як між однорідними членами речення.

 

Дієприкметниковий зворот відокремлюється

Приклади

Якщо стоїть після означуваного слова.

3 путі далекої вернувся машиніст, укритий порохом, увесь пропахлий димом (М. Рильський).

Якщо стосується особового займенника.

Усе ще зачудований, я сів у саду під яблунею (Є. Гуцало).

Якщо стоїть перед означуваним словом і має додатковий обставинний відтінок (до нього можна поставити питання чому? за якої умови? незважаючи на що?).

Наляканий громовицею,

кінь тихенько заіржав (М. Стельмах).

Якщо стоїть перед означуваним словом і відділений від нього іншими членами речення (особливо присудком).

Наснажена життям, аж весела йтиме гроза (О. Гончар).

Дієприкметниковий зворот не відокремлюється

 

Якщо стоїть перед означуваним словом (не має обставинного відтінку й означуване слово — іменник).

Глибоко приховані спогади

бентежили Олену.

Закріплення вивченого

Завдання 1. Спишіть текст. Підкресліть дієприкметникові звороти. Поясніть уживання розділових знаків.

В Стеблеві, де кінчається містечко, де Рось виривається з тісних берегів, обставлених скелями, є дуже гарне місце. Там Рось минає чималий скелистий острів Замок... Високо над Россю висить місток, прикований залізяками до скель на обох берегах Росі. Під ним шумить і б’ється об каміння біла водяна хвиля (І. Нечуй-Левицький).

Завдання 2. Спишіть речення, розставляючи розділові знаки.

1. Небо збіліле від спеки вже сивіє мов попеліє (Леся Українка). 2. Через двадцять років після смерті Тараса Шевченка музей створений на Чернечій горі гостинно відчинив двері для перших відвідувачів. 3. Крива похилена хатинка з чорною стріхою і білими стінами стояла поміж закинутих із забитими вікнами осель (М. Коцюбинський). 

 

Домашнє завдання

Спишіть речення. Підкресліть дієприкметникові звороти й обґрунтуйте, чому вони не відокремлюються комами.

1. Край моря сонце золотить укриті лісом гори (Н. Забіла). 2. Чужим ножем краяний хліб не смакує (Народна творчість). 3. І сп’янілий до нестями вечір квітами пропах, солов’їними піснями заливається в кущах (В. Сосюра). 4. Марно втраченого дня не повернеш (Народна творчість). 5. Умитий дощем ліс, здається, як і ми, дихає на повні груди (О. Рибчинський).


 

 

Завдання надсилати на ел.пошту galjysik@inbox.ru або у приватні повідомлення  messenger чи у Viberгрупу класу

Основ здоров’я. 7а клас  24.04.20

Наркотична залежність. Ознаки і механізми виникнення залежності.

Типи наркотичної залежності

Під час уживання наркотиків і звикання організму до них розвивається наркоманія — захворювання, за якого психічний і фізичний стан людини, її самопочуття та настрій цілком залежать від наявності наркотику в організмі. За його відсутності розвивається синдром позбавлення (абстиненція) — дуже тяжкий стан, що супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах.

Розвиваючись, залежність послідовно проходить кілька стадій — соціальну, психологічну, фізіологічну.

 •  Типи наркотичної залежності

 • соціальна;

 • психологічна;

 • фізіологічна.

Соціальна залежність — коли людина ще не почала вживати наркотичні речовини, але потрапила у середовище тих, хто їх уживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. У такій ситуації людина часто внутрішньо вже готова почати вживання наркотичних речовин. Неодмінною умовою цієї стадії є наявність групи, де вживають ті чи інші наркотичні речовини.

Психологічна залежність — на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотичні речовини з метою відчуття певних емоцій. Психологічна залежність може сформуватися навіть після одного-двох прийомів наркотичних речовин.

Фізіологічна залежність — настає після того, як організм залучає наркотики у процес обміну речовин. Це — непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. У цьому випадку різке припинення вживання наркотичної речовини викликає фізичний розлад різного ступеня тяжкості, який називають абстинентним синдромом або синдромом позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.

Уявна подорож «Дія наркотику на організм людини».

Щоби зрозуміти, чому наркотик такий шкідливий, треба простежити шлях його потрапляння в мозок. Отже, уявімо, що наш організм — це космос, а мозок — центр керування польотами на космодромі. Мозок керує всіма процесами в нашому організмі так само, як центр керування польотами контролює всі космічні кораблі. І якщо наш центр уражає вірус-наркотик, починається збій усієї системи: кораблі летять не туди, куди треба, врізаються один в одного і врешті вибухають.

У нашому організмі відбувається те саме, коли мозку щось заважає працювати. У кожної його частини є свої функції, які через наркотики в кращому разі просто почнуть погано працювати, а в гіршому — взагалі можуть назавжди відмовитися працювати. Навіть після першої дози, навіть найлегшого наркотику.

Тіло забуде, як дихати

Якщо після атаки наркотиків космічні кораблі нашого організму й не відмовляться працювати, то свій центр керування все одно вже не слухатимуть. Тепер їм постійно потрібне підживлення наркотиками, і з кожним вильотом у більшій дозі. Людина-космос перетворилася на наркомана.

У кожній частині мозку відбулися дуже серйозні збої. Наприклад, у стовбурі мозку, який відповідає за всі найважливіші функції, необхідні для життя організму, — дихання, кровообіг і перетравлювання їжі. Ще стовбур з’єднує головний мозок зі спинним і керує рухом м’язів, а також рук і ніг. Якщо ж погано працює спинний мозок, головний мозок може не одержати сигнали про те, що відбувається з тілом. Чим це загрожує? Грубо кажучи, тіло забуде, як дихати, і наркоман, що прийняв занадто велику дозу героїну, помре.

Завдяки корі головного мозку ми бачимо, відчуваємо дотики, смак і чуємо. Також кора допомагає нам думати, мріяти, планувати й приймати рішення. І от коли наркотик дістається кори, воля людини буквально паралізується, через що вона надалі не може приймати рішення. У наркомана є тільки одна проблема в житті: де взяти чергову дозу?

Збожеволіти від щастя

Загалом наркомани — дуже щасливі люди, навіть занадто. Шкода тільки, що щастя це триває недовго. Але про все по порядку.

Як уже говорили, наш головний мозок уміє не тільки контролювати всі космічні кораблі організму, але й робити нас щасливими. Гормон радості, насолоди — ендорфін — вмикається, коли ми відчуваємо будь-які позитивні емоції: бачимо гарного собаку, обіймаємо кохану людину, їмо шоколадку, спимо до обіду або… (свій варіант).

Усі ці радісні моменти обов’язково чергуються із дрібними невдачами, прикрощами. І слава богу! Адже, якщо гормон щастя надходитиме в кров безперервно, людина просто збожеволіє. Що, власне, і відбувається з мозком наркомана.

По-перше, наркотики, потрапляючи до організму, змушують нервові клітини постійно викидати в кров ендорфіни. Завдяки цьому жодні неприємності не можуть засмутити наркомана — зараз він щасливий.

А ще ендорфіни підсилюють усі психічні відчуття: кольори видадуться яскравішими, аромати насиченішими. Тому дозу хочеться приймати ще і ще. Нервова клітина продовжує виробляти гормон щастя без перепочинку і врешті гине.

Маскування під вітаміни

Наркотики дуже підступні — вони вміють легко обманювати мозок. Річ у тім, що за своєю хімічною будовою наркотики дуже схожі на вітаміни й корисні ферменти. Діють вони, звичайно, зовсім по-різному. Але включитися в обмін речовин замість вітамінів — дуже просто. Що буде з людиною, чиїми реакціями повністю керують наркотики, читайте вище.

На цій стадії мозок ще живе, але він уже повністю підкорений наркотикам. Якщо наркоман не прийме вчасно дозу, він почувається так, начебто йому ламають одразу всі кістки — «ломка». Заспокоїти біль може тільки ще одна порція допінгу, і заради неї наркоман піде на все.

За мозком починають здаватися й інші органі. Наркомани помирають через різні хвороби, а ще через те, що в стані «ломки» втрачають почуття самозбереження й можуть просто вбити себе. Мозок уже безсилий!

Завдання.

Опрацюйте §27https://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html 

Практична робота. Відпрацювання навичок відмови від пропозицій вжити наркотик

Щоб швидше привчити до наркотиків, торговці часто дають перші одну-дві дози безкоштовно, але давно відомо, що «безкоштовний сир тільки в мишоловці»! Уміння відмовитися є надзвичайно важливим, але воно ефективне, тільки якщо людина по-справжньому хоче сказати «ні».

Створення антитютюнової, антиалкогольної, антинаркотичної реклами завдання  у  підручнику  https://pidruchnyk.com.ua/742-osnovi-zdorovya-boychenko-vasilashko-gurska-koval-7-klas.html  «Моделюй» №1-2.

 

                                    Інформатика