П'ятниця 3
Конспект уроку
з біології
9-А клас
15.05.2020 рік
Тема. Ферменти, їх роль у клітині.
Лабораторне дослідження властивостей ферментів.
Одночасно в організмі людини відбуваються мільйони різних хімічних взаємодій. Всі ці реакції протікають при температурі, близькій до 37°С, і малих коливаннях кислотності. В таких умовах хімічні реакції мали б тривати дуже довго, а багато з них взагалі не мали б відбуватися. Однак в організмі всі реакції обміну речовин протікають швидко, і деякі з них тривають мільйонні частки секунди. Це відбувається завдяки участі в реакціях обміну речовин ферментів.
Ферменти – це спеціальні білкові молекули, що прискорюють протікання хімічних реакцій в організмі. Ферменти також називають біологічними каталізаторами. В організмі людини виявлено не менше 1000 ферментів, кожен з яких вибірково каталізує якусь реакцію обміну речовин. Наприклад, фермент каталаза сприяє перетворенню утворюваного в клітинах і дуже для них отруйного пероксиду водню у воду і кисень. Сам фермент в реакціях участь не бере, але він здатний миттєво запускати хімічний процес з дуже малими витратами енергії. При цьому однієї молекули каталази достатньо, щоб за 1 с. утилізувати 10 тис. молекул токсичною перекису.
Механізм дії ферментів.
Є дві гіпотези, що пояснюють, як діють ферменти. Одна з них називається гіпотезою «ключа і замка», а інша — гіпотезою «руки і рукавички».
Згідно з періною, субстрат є «ключем», який точно підходить до «замка» — ферменту. Найважливішою частиною «замка» є активний центр. Саме з ним і зв'язується субстрат, оскільки форма субстрату відповідає формі активного центру. Утворюється фермент-субстратний комплекс. Це активований стан, який веде до утворення продуктів реакції. Продукти, що утворилися, за формою вже не відповідають активному центру. Вони відділяються від нього (надходять в оточуюче середовище), після чого активний центр, що звільнився, може приймати нові молекули субстрату.
Згідно з гіпотезою «руки і рукавички» активний центр не жорстко підходить до субстрату. Субстрат викликає якісь зміни в активному центрі, як рукавичка дещо змінюється, будучи на ді-тою на руку. Цю гіпотезу називають ще гіпотезою індукованої (тобто викликаної) відповідності.
Деякі чинники, що впливають на активність ферментів:
Концентрація ферменту.
Концентрація субстрату.
pH-середовище.
Температура.
Інгібітори, активатори.
Зі збільшенням концентрації ферментів швидкість реакції зростає. Якщо ця концентрація стала то зі збільшенням концентрації субстрату швидкість реакції змінюється. Швидкість реакції також залежить від:
- pH- середовища. Для більшості ферментів визначено оптимальне pH-середовище при якому вони максимально активні (виняток - пепсин в шлунку pH 1,5-2,2).
-Температури – найважливіший фактор зміни швидкості реакції. Оптимальна температура для реакції ферментів (приблизно 37°C).
Роль ферментів в організмі людини
Ферменти за рахунок своєї каталітичної активності дуже важливі для нормальної роботи систем нашого організму. Тому відсутність або порушення активності будь-якого ферменту може призвести до захворювань, а іноді і до загибелі. Ферменти необхідні для:
- синтезу білків;
- перетравлення і засвоєння поживних речовин;
- реакцій енергетичного обміну;
- м’язового скорочення;
- нервово-психічної діяльності;
- розмноження;
- процесів виведення речовин з організму і т. д.
Для діагностики багатьох захворювань людини застосовують визначення активності ферментів в крові, сечі, спинномозковій рідині та інших структурах. Наприклад, аналізуючи ферменти в плазмі крові, можна виявити вірусний гепатит, ранні стадії інфаркту міокарда, захворювання нирок та ін.
Лабораторне дослідження: властивостей ферментів.
Мета: практично виявити та дослідити різні властивості ферментів та вплив на них різноманітних фізичних факторів.
Обладнання й матеріали: пробірки, невеликі кубики сирої і вареної картоплі, гідроген пероксид з холодильника, гідроген пероксид, що має кімнатну температуру, підручники і зошити.
Хід роботи
В даній роботі властивості всіх ферментів розглядаються на прикладі ферменту пероксидази, який міститься в клітинах картоплі. В випадку контакту пероксидази із гідроген пероксидом проходить розклад пероксиду на воду і кисень, який виділяється в вигляді невеликих пухирців газу.
1. Для початку візьміть 3 пробірки та помістіть в них невеликі кубики картоплі. В перші 2 помістіть кубики сирої картоплі, а в 3-тю — вареної.
2. Після чого залийте 1-шу пробірку розчином гідроген пероксиду, що перед цим знаходився в холодильнику.
3. Уважно спостерігайте виділяються пухирці газу чи ні. Зазначте інтенсивність їхнього виділення.
4. Залийте 2-гу та 3-тю пробірки розчином гідроген пероксиду, що має кімнатну температуру.
5. Уважно спостерігайте, виділяються пухирці газу чи ні. Відзначте інтенсивність їхнього виділення.
6. Зробіть відповідний висновок, в якому зазначте результати спостережень і поясніть, яким чином вплинули низька температура і теплова обробка на роботу ферменту пероксидази. (Внаслідок кипятіння чи охолодження ферменти неактивні).
9 – А клас Правознавство
Тема. Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави. Що таке самоврядування
Суть демократії полягає в тому, що народ є носієм державної влади. В перекладі з грецької «демократія» походить від «demos» - народ і «kratos» - влада, тобто влада народу або народовладдя.
Зокрема у ст. 5 Конституції України сказано: «…єдиним джерелом влади в Україна є народ». Щоб таке твердження не було формальним, у Конституції міститься механізм здійснення народовладдя.
Статті 5 та 69 Конституції України.
Ст.5. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Ст.69. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Отже, демократія - це можливість народу впливати на ситуацію в державі, а народовладдя є вираженням демократії.
Демократія – це форма організації суспільства, що ґрунтується на визнанні народу джерелом влади, участі громадян в управлінні справами суспільства і держави. (Визначення записане в опорному конспекті).
Статті 5 та 69 Конституції визначають дві форми народовладдя – безпосередня (пряма) і представницька демократія.
ФОРМИ НАРОДОВЛАДДЯ
Безпосередня демократія. Основні форми:- вбори; - референдум. Представницька демократія. Основні форми: -діяльність ВРУ; – діяльність Президента України.
Пріоритетною формою народовладдя вважається безпосередня демократія.
Основні форми народного волевиявлення
ВИБОРИ – спосіб формування керівних органів, що полягає в голосуванні визначених осіб.
Види виборів залежно від того, які органи обираються:
-парламентські;
-президентські;
-місцеві.
Інші форми безпосередньої демократії:
-загальні збори громадян за місцем проживання;
-народні законодавчі ініціативи.
Самоврядування – це тип соціального управління, за яким громадяни самостійно управляють своїми справами, спільно приймають рішення та діють з метою їх реалізації.
Основними видами самоврядування є:
-
місцеве самоврядування;
-
учнівське самоврядування в школі;
-
виробниче самоврядування.
Місцеве самоврядування – право територіальної громади (жителів села чи кількох сіл, селища, міста) самостійно або через обрані ними органи вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
Законодавчу базу місцевого самоврядування складають Конституція України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Система місцевого самоврядування охоплює
-
територіальну громаду;
-
органи і посадові особи місцевого самоврядування;
-
органи самоорганізації населення.
Основними функціями місцевого самоврядування є:
-
залучення населення до участі у вирішенні питань місцевого та загальнодержавного значення;
-
володіння, користування та розпорядження комунальною власністю;
-
забезпечення соціально-економічного та культурного розвитку відповідної території;
-
надання соціальних послуг населенню;
-
забезпечення законності, громадської безпеки та правопорядку та інші.
Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф 13 (підручник Основи правознавства Ратушняк 9 клас)
Посилання на електронну версію підручника: