Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Середа 2

Українська література, 13.05.20р.

Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Коротко про життя і творчість, світоглядні переконання митця. Неоромантичні, символістські тенденції у творчості («З журбою радість обнялась...»).

Теоретичний матеріал джля кращого засвоєння матеріалу:

Олександр Олесь хронологічна таблиця

Дата

Подія

5 грудня 1878

Народився в м. Білопілля в Лебединськім повіті Слобожанщини, Сумської області в чумацько-селянській сім’ї.

1893

Вступив до хліборобської школи у містечку Деркачі неподалік Харкова. Там Олександр брав участь у випуску рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», в яких з’являються його перші вірші.

1897

Став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, незабаром через матеріальні нестатки Олесь змушений був залишити його. Працює в херсонських степах.

1903

Вступив до Харківського ветеринарного інституту. Під час навчання в університеті , паралельно працює на Дарницькій скотобійні.

1905

Альманах «Багаття» вперше публікує твори Олександра Олеся.

1907

одружився з Вірою Свадковською, яка народила йому сина Олега Ольжича.

1907-1911

Збірки «З журбою радість обнялась» (1907), «Будь мечем моїм!..»(1909), «Книжка третя»(1911)

1912

Подорожує Гуцульщиною, Карпатами. Познайомився з І. Франком, з В. Гнатюком, О. Кобилянською, М. Коцюбинським.

1913

Подорож до Італії, написав низку віршів («Мов келих срібного вина», «Італійська ніч підкралась», «В долині тихий сон летить»), які збагачують українську мариністичну лірику, тобто пов’язану із зображенням морських пейзажів. Поет радісно зустрів повалення самодержавства.

1915

Поема «На зелених горах», «Юнацькі пісні» присвячені синові Олегу.

1917

Видає нову книжку поезій, в якій особливу увагу привертає цикл «З щоденника. Р. 1917», наснажений урочистими інтонаціями, що передають перші кроки у виборюванні національної самостійності.

1919

Після більшовицького жовтневого перевороту змушений виїхати до Угорщини. Еміграція стала трагедією життя Олеся – він сумує за Україною, це і висвітлено в багатьох його віршах.

1930

Збірка «Минуле України в піснях»

1935

Драма «Земля обітована».

1939

спалахнула Друга світова війна. Поета не покидають тривожні думи про сина Олега — активного учасника руху Опору. Нацисти схопили Олега Ольжича і в червні

1944

закатували в концтаборі Заксенгаузен. Так передчасно обірвалося життя відомого вченого-археолога і талановитого поета.

22 липня 1944

Олександр Олесь помер у Празі, невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель сина Олега. Похований на Ольшанському кладовищі в Празі.

Складаємо асоціативне гроно:

Які ж основні мотиви лірики Олександра Олеся?

З журбою радість обнялась”

З журбою радість обнялась
 В сльозах, як в жемчугах, мій сміх.
 І з дивним ранком ніч злилась,
 І як мені розняти їх?!

В обіймах з радістю журба.
 Одна летить, друга спиня
 І йде між ними боротьба,
 І дужчий хто — не знаю я…

Бесіда за змістом прочитаного

1. Визначте тему та ідею цієї поезії

2. За допомогою яких образних засобів змальовано рідну сторону. Назвіть їх. Чому, на вашу думку, у письменника Батьківщина асоціюється зіщасливою стороною”? (Поет використовує епітетщаслива сторона”, згадуючи свій рідний край, тому що для нього Батьківщинаце найбільше щастя. Ми знаємо, що до останніх днів він мріяв про повернення в рідну, „щасливу” сторону). 

3. Чи наявні у вірші символи, які вказують нам на те, що мова йде про Україну? Назвіть їх. З якою метою автор їх використовує? (Поет говорить про корогви, що мають на синім тлі. Нам відомо, що корогви — один із символів українського козацтва. Не випадково вибраний і синій колір — один із кольорів стягу українського народу. Поет знає, що немає такого синього й чистого неба, як у рідній Україні).

Аналіз поезії «З журбою радість обнялась»

ВіршЗ журбою радість обнялась” датований 1906 роком складається всього з двох строф, в яких визначене поетичне кредо Олеся.

Образ журби з радістю в обіймах наводить на думку, що не буває радості без журби, так, як і журби без радості. Напевно, життяце химерне сплетіння болю, туги з любов’ю і щастям. Хіба б могла людина відчути радість, якби не знала, що таке печаль?

У мистецтві, як і в житті, немаєбілішого” і “чорного”. Від того, як складається життя митця, залежить настроєва тональність його творчості.

Вид лірики: інтимна (любовна)
 Жанр: романс
 Віршовий розмір: чотиристопний ямб

Тема: у житті людини є журба і радості, якими міниться життя.

Олесь висловив думку про те, що він і сам не знає, хто дужчий: журба чи радість. Ці почуття однаково дорогі поетовому серцю, бо вони наснажують і живлять його творчість. Може, творчість народжується зі страждання і стає джерелом розради для багатьох людей, які шукають відповіді на болючі для себе питання?

Літає радість, щастя світле, Дзвенять пташки в садах рясних, Сміються знову трапи, квіти… А сльози ще тремтять на них.

Журба і радість стають живими істотами, поміж них з’являється ліричне “я”. Реальне переплітається з містичним, надчасовим, витворюючи багатозначний образ художнього світу.

Домашнє завдання:

  1. Опрацювати матеріал підручника «Українська література 10 клас. Олександр Авраменко» ст. 240 – 247. Скласти хронологічну таблицю

https://pidruchnyk.com.ua/392-ukrayinska-lteratura-avramenko-paharenko-10-klas.html

  1. Виразно читати поезію, характеризувати її.