Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Середа 3

6 – А, українська мова                                              Дата 08.04.2020

Тема. Відмінювання прикметників. Повні й короткі форми прикметників

 

Основний зміст уроку

Прочитайте теоретичний матеріал за посиланням

http://online-hw.com/content/s_t-pravila/povni_j_korotki_prikmetniki.html

    У сучасній українській літературній мові вживаються переважно прикметники, що мають закінчення у всіх відмінках. Загальновживаними є повні форми. Короткі вживаються переважно в розмовній мові, поезії, фольклорі.

Короткі прикметники творяться  від окремих повних якісних прикметників чоловічого роду називного відмінка шляхом відкидання закінчень: радий - рад, зелений - зелен, золотий - золот.

В основах прикметників при збігові двох приголосних з’являється вставний голосний е  (повний - повен, потрібний - потрібен) або ї (достойний - достоїн).

Повна форма прикметників має два різновиди: стягнена: широкий, широка, широке, широкі і нестягнена: широкая, широкеє, широкії, використання якої обмежене поетичним мовленням: Стоїть гора високая. (Л. Глібов.)

Тренувальні вправи

Завдання 1. Підкреслити короткі прикметники. Пояснити, чи змінюються вони за відмінками й числами.

   У чистім полі біл камінь лежить, ой на тім каменю сиз орел сидить. Що там холод, як козак молод! Обмок, як вовк, обкис, як лис, голоден, як собака!  Коли люб, гарний шлюб. Хто малого не шанує, той великого не варт. Як будеш годен, то не будеш голоден. Не винен цвях, що лізе у стіну, коли по голові обухом б’ють. Турбот повен рот.

Завдання 2. Розподільний диктант

 Записати слова у дві колонки: в першу – прикметники повної форми, в другу – короткої форми.

Висока, здоров, гарна, винен, весела, високе, потрібен,гарне, веселе; високі, ясен, гарні, веселі, певен, варт, годен, ладен, повен, рад, славен, срібен, дрібен, зелен, красен.

Домашнє завдання

Завдання . Утворіть від поданих форм прикметників короткі і складіть з ними словосполучення, пов’язуючи їх з іменниками.

Дрібний, ясний, повний, молодий, славний.

(Виконане завдання надсилати на  ел. пошту   Ivannashengera@gmail.com  )