Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

вівторок 17.03

Українська мова, 17.03.20р.

Тема: Творення прислівників.

Опрацювання таблиці “Способи творення прислівників”

Назва способу творення

Приклади

1. Префіксальний

за-: довго -> задовго; не-: мало -> немало; ні-: трохи -> нітрохи

2. Суфіксальний (найпоширеніший)

-о: пізній -> пізно; -сь: куди -> кудись; -чі: три -> тричі

3. Префіксально-суфіксальний

по- + -ому, -и: новий -> по-новому, чоловічий -> по-чоловічи; з- + -у: молодий -> змолоду; за- + -о: світлий -> засвітло; на- + -у: низ -> нанизу

4. Перехід інших частин мови в прислівник

з вечора (іменник) -> звечора (прислівник); нашвидку    (прикметник)    ->     нашвидку (прислівник)

5. Складання однакових чи близьких слів

далеко -> далеко-далеко, ледве -> ледве-ледве

6. Злиття основ слів

ліворуч, привселюдно

Вправи на закріплення вивченого матеріалу:

Виписати прислівники, зясувати спосіб творення кожного.

І. Коли будеш чесно трудитися, будеш весело дивитися. Хто не вчився, той довіку в сутінках. Давно ріки догори не пливуть. Як на цілину наскоком, вона до тебе боком. Наостанок усі мудрішають. Зробив наспіх, як насміх. Нашвидкуруч робити – чортам годити. Слідом за гулянням йде голодування. Вони як свиня з пастухом – запанібрата. Думай звечора, а починай удосвіта. Наперед спитайся, а тоді вже лайся. Ви утрьох, та злякалися вовка, а ми всімох, та тікали від сови.

ІІ. Наодинці з кашею воює. Кругом чуже, а всередині не наше. З помічників один пес, та й той наполовину проданий. Беззубий собака голосно гавкає. Готово, але безтолково. Зробив курям насміх. Миттю утнув, та на тік спаскудив. Силоміць кохання не знайдеш. Не вір безмежно нікому, бо лишишся голим. Ні взад, ні вперед, лишається посеред. День хвалять увечері, а вечір - уранці. Тим рак страшний, що ззаду очі. Як хочеш здоровя, не їж занадто, а хочеш поваги, не говори забагато.

Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені прислівники. Визначити спосіб творення кожного.

Хто двох човнів тримається, пливтиме ... . Хто співати не вміє, того ... чути. Хто дуже поспішає, той ... відпочиває. Хто ... шапку носить, той господарем не стане. Хто на чужім возі їде, назад ... йтиме.

Народна творчість.

Для довідок. Посередині. Добре. Двічі. Набакир. Пішки.

Визначити спосіб творення кожного з прислівників.

Навсібіч, нещиро, забагато, поодинці, смачно, усмак, смачнесенько, впереміш, тричі, заново, мимохіть, досхочу, по-нашому, тишком-нишком, напоготові, навколінці, горілиць, натщесерце, навхрест, вобидвіруч, наввипередки, рано-вранці, невтямки.

Домашнє завдання:

Зясувати спосіб творення кожного з прислівників. У вказаному вчителем реченні підкреслити члени речення.

 Краю рідний, мій коханий краю, як кохав тебе я щиро змалку! (М.Старицький.) На цій землі жили ми споконвік. (Д.Павличко.) Чим і коли завинили пращури? Доле, не кидай напризволяще! (М.Самійленко.) А проте ще ворожая ніч щохвилини на всіх нас чигає. (Леся Українка.) Всі ждуть і дивляться на нас щілиннооко й кособрово. (Д.Павличко.) А долілиць ніхто навмисне не лягає. (І.Драч.) Лине думка думці навздогін, несучи і радощі й жалі. (В.Швець.)

 

 

 

Конспект уроку

Біологія

17.03

 

Практична робота.

Тема. Екологічні групи птахів.

Мета: продовжити ознайомлювати учнів з різноманітністю птахів; схарактеризувати окремі види птахів; з’ясувати роль птахів у природі та значення в житті людини; обґрунтувати необхідність їх охорони; розвивати вміння висловлювати та доводити власну думку; продовжувати вдосконалювати вміння працювати з ілюстративним матеріалом; здійснювати екологічне виховання.

Очікувані результати: учні наводять приклади птахів своєї місцевості; розпізнають тварин на зображеннях; характеризують роль птахів в екосистемах та значення в житті людини.

Обладнання: зошит для практичних робіт, підручник, таблиці

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Хід уроку

ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ ПТАХІВ

Мета: застосовувати знання на практиці про різноманітні пристосування

до способу життя у птахів різних середовищ існування, розвивати вміння

виявляти та порівнювати риси пристосувань у запропонованих птахів,

узагальнювати набуті знання

ЗАВДАННЯ 1. Розгляньте запропоновані приклади птахів різних

екологічних груп (опудала, фотографії, рисунки). Опрацюйте їх за

поданим планом:

 Розмір тіла,

 Форму тулуба,

 Форму дзьоба,

 Розмір шиї,

 Довжину ніг,

 Кількість та форма пальців

Дані занесіть до підсумкової порівняльної таблиці.

Пристосування

Розмір тіла

форма тулуба

Форма дзьоба

Розмір шиї

Довжина ніг

Кількість та

форма пальців

 

ЗАВДАННЯ 2. Записати приклади пристосувань до способу життя у

птахів різних екологічних груп

Птахи

лісів______________________________________________________________

__________________________________________________________________

_________

Птахи

водойм____________________________________________________________

__________________________________________________________________

_________

Птахи

степів____________________________________________________________

__________________________________________________________________

_________

Птахи відкритих повітряних

просторів_________________________________________________________

 

 

Конспект уроку
з географії
7 – Б клас
17. 03. 2020 р.
Загальні риси клімату. Кліматичні пояси і типи клімату Південної Америки.
Вивчення нового матеріалу.
Найвологіший материк планети — така головна кліматична особливість Південної Америки. Основними чинниками, які формують клімат Південної Америки, є географічна широта місцевості, циркуляція атмосфери (пасати та західні вітри), підстилаюча поверхня (рельєф та океанські течії).
Більша частина Південної Америки лежить у жаркому поясі між двома тропіками, північна її частина перетинається екватором. А з урахуванням конфігурації материка, в помірні широти заходить лише найвужча частина материка. Таким чином, основна частина материка знаходиться в екваторіальному, субекваторіальному, тропічному та субтропічному поясах й отримує значну кількість сонячної енергії, що і пояснює високі температури протягом року на більшій частині території. Лише незначна територія півдня, де материк сильно звужується, знаходиться в помірних широтах. Найбільшу кількість тепла у липні отримує північна частина материка. Температура повітря тут досягає +24 °С. У цей час на півдні материка, де зимовий період року, середня температура становить +2...+4 °С, а в окремі роки трапляються і морози. Найвищі температури зафіксовано на рівнині Гран-Чако — майже +49 °С. Найхолодніше — на південному сході, де стовпчик термометра опускався до -33 °С. Найнижчі температури на материку спостерігаються у високогірних районах Анд. (Відслідкуйте зміни температур за кліматичною картою Південної Америки та поясніть причини змін.) Отже, за кліматичними умовами Південна Америка частково нагадує Африку. Однак чим пояснити її головну відмінність — значну вологість клімату?
 
Вплив гірської системи Анд на розподіл опадів у Південній Америці
Більше ніж на інші материки, за винятком хіба що Північної Америки, на клімат Південної Америки впливає загальна циркуляція атмосфери та рельєф. Рівнинна східна частина материка відкрита для проникнення північно-східних і південно-східних пасатів, які формуються в океані. Вони приносять тепле та вологе повітря, яке далеко проходить вглиб материка і доходить аж до східних схилів Анд. Зі сходу до екваторіальної частини материка підходить потужна тепла Південна Пасатна (Екваторіальна) течія. Розділившись біля крайньої східної точки материка, течія роздвоюється на Гвіанську, яка омиваючи східне та північно-східне узбережжя материка рухається на північ, та Бразильську, яка проходячи вздовж східного узбережжя, рухається на південь. Ці дві теплі течії додатково сприяють насиченню повітря вологою. Найвологіше місце Південної Америки знаходиться на північно-західному узбережжі біля підніжжя Анд, де випадає 10 000 мм за рік. (Спробуйте пояснити причини, використавши фізичну та кліматичну карти Південної Америки.)
Уздовж тихоокеанського узбережжя проходить потужна холодна Перуанська течія (течія Гумбольдта). Вона охолоджує повітря, що призводить переважання низхідних рухів повітря. Охолоджене повітря, просуваючись на материк, нагрівається і опадів у нагрітому повітрі не утворюється. Анди, розташовані на західному узбережжі материка, повністю суцільною стіною перекривають рух тихоокеанського повітря вглиб материка, тому вплив сухих тропічних мас обмежений — вони формують клімат лише на західному узбережжі.
 
Клімат Південної Америки
Західні вітри помірних широт зволожують клімат помірного поясу на Тихоокеанському узбережжі Південної Америки та не в змозі подолати бар’єр Анд, тоді як на південному сході материка опадів недостатньо.
Періодично (приблизно раз на 15-20 років) холодна Перуанська течія відтісняється від берега теплою течією Ель-Ніньйо. У цей час повітря всього західного узбережжя Південної Америки насичується вологою і на пустельних тихоокеанських берегах розпочинаються тропічні зливи. Як не дивно, але для цих країв це справжня катастрофа.
Кліматичні пояси і типи клімату. Як і в Африці, яку перетинає екватор, у Південній Америці кліматичні пояси повторюються та змінюються у напрямку від екватора на північ і південь. Долина річки Амазонки і майже вся Амазонська низовина, розташована на північ і південь від екватора, знаходяться в екваторіальному кліматичному поясі. Його площа значно більша тут, ніж в Африці. Клімат цієї місцевості визначається значною та рівномірною зволоженістю протягом року. Волога надходить сюди з Атлантичного океану під дією пасатів. Протягом усього року тут постійні високі температури повітря (понад +26 °С) і випадають щоденні зливи (до 3000 мм).
Південну Америку розташовано у двох субекваторіальних кліматичних поясах. У Північній півкулі в ньому розташовані Орінокська низовина, Гвіанське плоскогір’я та північно-східна частина Амазонської низовини. На півдні від екватора в межах субекваторіального кліматичного поясу лежить більша частина Бразильського плоскогір’я, крім його прибережної частини.
Як і в Африці, у субекваторіальних кліматичних поясах материка різниця літніх і зимових температур тут настільки незначна, що люди її практично не відчувають (+28 °С). Тут виділяють вологий літній період, пов’язаний з екваторіальним повітрям, яке приносить чимало опадів (до 2000 мм) і сухий зимовий, коли панує сухе тропічне повітря. Винятком є північно-східне узбережжя Південної Америки. Сюди вологе повітря Атлантичного океану приносить багато опадів і в зимовий період.
У тропічному кліматичному поясі знаходяться південно-східна та східна узбережна частини Бразильського плоскогір’я, північна частина Ла-Платської низовини, середня найширша частина Анд та узбережжя Тихого океану майже аж до 30° пд. ш.
Тропічний клімат уже має помітну різницю зимових і літніх температур. Температура найтеплішого місяця становить +26 °С, найхолоднішого— +16...+21 °С. Дощі, на відміну від більшості тропічних територій Африки, тут ідуть, і це відбувається переважно влітку, але їх значно менше, ніж у субекваторіальному кліматичному поясі Південної Америки. А близькі до Атлантичного океану, круті східні схили Бразильського плоскогір’я отримують взимку (червень-серпень) багато опадів, як і їхні субтропічні сусіди (до 2000 мм за рік).
Кліматичні особливості узбережжя Тихого океану, яке лежить у тропічному поясі, визначають не лише географічна широта, область високого атмосферного тиску, що сформувалася тут, але і вплив потужної холодної Перуанської течії. Зволоження приносять лише тумани та рясні роси. Температури повітря відносно низькі (+15...+20 °С). Тому тут тривають посухи, а в пустелі Атакама багато років поспіль не випадає жодної краплі дощів. Холодна Перуанська течія є також причиною того, що вздовж тихоокеанського узбережжя тропічний пояс доходить майже до екватора.
Цікаво, що в тропічному поясі материка є місцевість, де дощ не припиняється ніколи. Ця територія знаходиться в Парагваї, неподалік бразильського кордону. У цьому місці річка Парана розгалужується більше, ніж на два десятки рукавів. Постачає вологу водоспад Гуаіра — один із найбільших у світі. Сильний вітер, який дме тут завжди з гір, відносить водяні бризки на рівнину. Там вони зливаються у великі краплі та випадають у вигляді дощу.
Між паралелями 30° і 40° пд. ш. простягнувся субтропічний кліматичний пояс. На більшій за площею східній його частині тепла зима та жарке літо. Тут випадає достатньо опадів (від 500 до 2000 мм). А зовсім поблизу, на східних схилах Анд, клімат сухий. Гори не пропускають вологе повітря з Тихого океану, а атлантичне повітря, яке доходить сюди, вже віддало вологу «по дорозі» і також не приносить опадів. На Тихоокеанському узбережжі клімат середземноморський. Літо сухе та спекотне, зима тепла та волога. Такий самий клімат сформувався на крайньому півдні та півночі Африки.
Південніше 40° пд. ш. знаходиться помірний кліматичний пояс. У порівнянні з рештою території материка, він займає незначну площу. На західні схили Анд панівні західні вітри з Тихого океану протягом усього року приносять вологе морське повітря. Тут постійно випадають опади. їхня кількість перевищує 3000 мм на рік. Це помірний морський клімат. Далі на схід вологе повітря не проникає і тут сухо (від 100 до 250 мм опадів). Це помірно-континентальний клімат із сухим і теплим літом і холодною зимою із морозами і снігом. Іноді влітку трапляються заметілі, пов’язані з близьким впливом Антарктики.
В Андах, як ми вже знаємо, кліматичні умови змінюються в напрямку від підніжжя до вершин гір. Це класичний приклад вертикальної поясності, тобто зміни клімату з висотою. Біля підніжжя гір панує клімат тієї кліматичної зони, у якій вони знаходяться. Найсуворіший клімат встановлено на високогірних плоскогір’ях у центральній частині Анд. Розріджене сухе повітря, мізерна кількість опадів у вигляді снігу, ураганні вітри утворюють найбезплідніші на світі місця. Найвищі вершини гір, навіть на екваторі, весь рік укриті снігами.
 

Озера – окраса природи. Завжди милують око синява води і біле латаття на ній! Береги озер є прекрасними місцями відпочинку. Воду озер використовують для водопостачання і зрошення. Великими озерами на суднах перевозять різноманітні вантажі. Із солоних озер видобувають кам’яну сіль, у невеликих – розводять рибу.

Цікава географія

Дивовижне озеро-мандрівник

Озеро Лобнор, що в Центральній Азії, часто змінює не тільки обриси, а й місце розташування.  Дивовижна здатність озера “мандрувати” на відстань понад 100 км пояснюється тим, що воно лежить серед пустелі і живиться водами кількох річок. В залежності від того, яка річка наповнює озеро, там воно і опиняється. Часом Лобнор розпадається на кілька озер або навіть зовсім пересихає.

 

Тема: Україна. Київ-столиця України

 

 

                                  THINGS TO SEE IN KYIV

 

Kyiv, the capital of Ukraine, is one of the most beautiful cities in the world. It is located on the scenic banks of the Dnipro River. There are a lot of parks, tree-lined broad and straight streets in our capital.

Kyiv is one of the oldest cities of Europe and it has many places of historic interest. Among them are famous churches, cathedrals and monasteries, because Kyiv is the ancestral home of Christianity in Kyivan Rus.

If you want to discover Kyiv, it is best to start with a tour on a sightseeing bus. Would you like to start your tour with visiting the imposing building of St. Volodymyr Cathedral? It was built in 1882 in a new Byzantic style by the architect Baretti. It is a traditionally Slavic six-column, three apse church crowned by seven cupolas. The height to the top of the cross on the main cupola is 48.9 m. The murals of the church interior are of considerable artistic significance. They were made in 1885—1896 by the famous Russian painters such as Nesterov, Vasnetsov, and Prakhov. The mosaics lining the cathedral's interior were made by Venitian masters.

A visit to St Sophia Cathedral may be the highlight of your stay in Kyiv. Kyivites say that if you do not see it while here, then you did not see Kyiv. The church was built in 1037 by Prince Yaroslav the Wise on the site of a battle-field to commemorate the victory over the Pechenegs (Asian nomadic tribes) and to glorify the wisdom of Christianity (Sophia in Greek means "wisdom").

The most visitors are impressed by the beauty of St Andrew's Church. This church stands elegantly outlined against Kyiv skyline. It was built in 1748 by the architect Rastrelli, who also built the Winter Palace in Saint Petersburg and the Mariyinsky Palace in Kyiv. From its terraces the famous writer Gogol used to look down at the lower town of Podil. The winding brick street Andriyvski Uzviz leading up the hill to the church has a variety of interesting art galleries and shops. This is one of the best areas to find traditional Ukrainian crafts and arts.

Kyiv Pecherska Lavra Monastery is one of the most famous sites of Kyiv. "Lavra" is the term used by the Orthodox Church for its largest monastery. It was built in the eleventh century. The monks lived in caves under the monastery, which still can be visited. The famous monk Nestor wrote the chronicle "The Story of Begone Days" while living in this monastery. Lavra incorporates a number of old buildings, churches and museums. There is a lot to see there.

Логоритміка  7б  клас  17.03 

Сучасно-естрадний танець «Серця для вас»

 1. Розминка https://www.youtube.com/watch?v=jYAHGX29ot4

 2. Вправи для розвитку мовленнєвого дихання https://www.youtube.com/watch?v=xZfRSPHUT7A

 3. Розспівка https://www.youtube.com/watch?v=7UtVyDES33E

 4. Вправи для розвитку дрібної моторики пальців рук https://www.youtube.com/watch?v=LftzYjFDtkg

 5. Музично-ритмічна вправа https://www.youtube.com/watch?v=ZkjiO1CwpHA

 6. Сучасно-естрадний танець «Серця для вас» https://www.youtube.com/watch?v=f94CCOe7zN8

Логоритміка  7б  клас  17.03 

Сучасно-естрадний танець «Серця для вас»

 1. Розминка https://www.youtube.com/watch?v=jYAHGX29ot4

 2. Вправи для розвитку мовленнєвого дихання https://www.youtube.com/watch?v=xZfRSPHUT7A

 3. Розспівка https://www.youtube.com/watch?v=7UtVyDES33E

 4. Вправи для розвитку дрібної моторики пальців рук https://www.youtube.com/watch?v=LftzYjFDtkg

 5. Музично-ритмічна вправа https://www.youtube.com/watch?v=ZkjiO1CwpHA

 6. Сучасно-естрадний танець «Серця для вас» https://www.youtube.com/watch?v=f94CCOe7zN8