Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Вівторок 2 21.04

Конспект уроку

з географії

9 – Б клас

21. 04. 2020 р.


 

Рудні ресурси: найбільші басейни й країни з видобутку залізних руд та руд кольорових, рідкоземельних і благородних металів.

 

Вивчення нового матеріалу.

               Рудні ресурсияк відомо, поділяються на руди чорних та кольорових металів. Найбільшими запасами залізних руд володіють Бразилія, США, Австралія, Росія, Індія, Китай, Україна та Швеція. Значні поклади заліза містяться в Ліберії, ПАР, Венесуелі.

Залізні руди приурочені до давніх платформ. Основна частина ресурсів заліза знаходиться в родовищах осадового походження, розташованих поблизу щитів. Найбільшими є родовища у районі Курської аномалії (Росія), Кривого Рогу (Україна), Лейк-Сьюпіріору і Лабрадорського прогину (США, Канада), Мінас-Жерайсу (Бразилія), Хамерслі (Австралія). Розвідані запаси залізних руд достатні для використання на 100-150 років. Вже зараз існують технології видобутку заліза з бідних залізистих кварцитів і латеритів.

Марганцеві руди поширені теж нерівномірно, 2/3 світових запасів марганцю припадає на Індію, Бразилію, Габон, Ефіопію, Заїр, ПАР. Величезні родовища марганцю є у США та в Україні. На ПАР та Зімбабве припадає близько 80 % світових запасів хромітів.

З кольорових металів найбільше значення мають мідь і алюміній. Найбільші в світі родовища мідної руди знаходяться у США в районі Великих озер. Проте навряд, чи де-небудь ще, крім "мідного поясу" Замбії та Заїру, можна зустріти мідні руди з вмістом металу біля 10%. Він знаходиться у південно-східній частині басейну р. Конго, простягаючись на 500 км. Тут ще є кобальт, цинк, уранові руди. Значні поклади мідної руди, та зв'язаної з нею молібденової, знаходяться в Андах (Чилі, Перу), на Уралі, у східній частині Казахстану.

Свинцево-цинкові руди зосереджені, здебільшого, у високорозвинутих країнах: Канаді, США, Австралії, Франції, Іспанії, Польщі.

За промисловими запасами золота виділяються ПАР, Австралія, США, Росія, Канада, Зімбабве. Золотоносні породи досить поширені у світі, однак здебільшого з низьким вмістом металу вони залягають поряд з іншими металами.

Серед дорогоцінних каменів варто виділити алмази. Понад 80 % світових запасів цих каменів знаходяться у Південній Африці. Найбільші запаси переважно ювелірних алмазів також у ПАР. У басейні річки Касаї (Заїр) - найбільші розсипи технічних алмазів. З інших регіонів світу за запасами алмазів виділяються Росія (Якутія), Ангола, Ботсвана, Гвінея, Сьєра-Леоне, Центрально-Африканська Республіка.

Велику групу складають нерудні корисні копалиниСюди належать будівельні матеріали, хімічна сировина та інші мінеральні ресурси. Найуживанішими будівельними матеріалами є глина, пісок, камінь. Поширені вони повсюдно. Серед хімічної сировини варто виділити сірку. Найбільше родовище самородної сірки знаходиться на Іранському нагір, великі - у Чилі, США, Польщі, Україні.

Кам'яна сіль має досить значне поширення. Проте варто виділити родовища в Україні, Білорусії, США, оз. Магаді в Кенії. У Мертвому морі (Ізраїль) містяться найбільші в світі поклади калійної солі. Загалом запаси солі на Землі практично невичерпні. Унікальні родовища селітри та йоду знаходяться у пересохлих водоймах Атаками (Чилі). Найбільшим зосередженням фосфоритів є Південно-Атласько-Сахарський фосфоритоносний пояс, половина запасів якого припадає на Марокко.

Запитання та завдання.

  1. Що таке природні умови, природні ресурси?

  2. Як класифікують природні ресурси?

  3. Що відносять до рудних ресурсів?

  4. Назвіть найбільші басейни й країни з видобутку залізних руд та руд кольорових, рідкоземельних і благородних металів.

  5. Нанесіть на контурну карту рудні корисні копалини світу, їх найбільші басейни й країни з видобутку корисних копалин.