Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Вівторок

6 – А Всесвітня Історія

Тема. Римська імперія доби принципату. Октавіан Август. Марк Аврелій

І. Вивчення нового матеріалу

Після смерті Цезаря влада перейшла до рук сенату, який поквапився укласти з Марком Антонієм угоду: усі розпорядження Цезаря залишилися чинними, його вбивць було помилувано.

Невдовзі в Римі заявив про себе новий політичний діяч-родич Цезаря Гай Юлій Цезар Октавіан, усиновлений Цезарем незадовго до смерті та названий ним у заповіті основним спадкоємцем.

У листопаді 43 р до н.е. Октавій, Марк Антоній, та намісник Іспанії Лепід створили Другий тріумвірат, поставивши собі за мету покарати вбивць Цезаря.

43 р. до н.е. – створення Другого тріумвірату

Тріумвіри дістали необмежені права  для впорядкування Республіки. Вони ввели війська у Рим і розправилися зі своїми супротивниками.

Тріумвіри поділили між собою Римську державу. Октавіан узяв собі Італію і західні провінції.

Антоній залишився на Сході. Одружився на цариці Клеопатрі.

Лепіду дісталася Африка. Згодом Октавіан усунув Лепіда від влади та виступив проти Антонія. У вересні 31 р до н. е. між флотами Антонія та октавіана відбулася битва біля мису Акцій, ДЕ перший програв.

Улітку 30 р до н.е. Октавіан почав наступ на Єгипет і зайняв Александрію. Антоній і Клеопатра загинули. Таким чином Єгипет став Римською провінцією.

Розпочався новий період в історії Римської держави- доба імперії, яка тривала 30 р до н.е.-476 р н.е.

 

Чому правління Октавіана Августа називають принципатом? 

У минулому семестрі ми з вами вивчали тему, де вже вчили слідуюче поняття- імперія (велика держава, утворена внаслідок завоювання інших держаав, що об’єднувала різні країни та народи; п. 16 с. 85, приклади- Ассирія, Персія тощо).

Після завоювання Єгипту та смерті Антонія Октавіан став єдиним, з необмеженою владою володарем, але відмовляється від влади- оголошує про відновлення Республіки  і повернення влади сенату і народу.

Сенатори злякалися і вмовили Августа залишитися на його умовах: с. 232 1 абзац- довічний трибун, консул, цензор (згадати, яку владу і посаду вони мали)

Словникова робота

Принцепс- перший, найавторитетніший серед сенаторів, той, хто складав порядок денний, головував на засіданнях.

Висновок: звідси устрій, встановлений Октавіаном отримав назву принципат ― необмежена влада принцепса з одночасним збереженням республіканських органів влади.

Так, в 27 р до н.е. розпочалося правління Октавіана, що вважалося найщасливішою добою в історії Риму.

Якою була внутрішня та зовнішня політика Октавіана Августа Октавіан Август постійно наголошував, що він лише відновив Римську республіку. Але насправді він створив нову форму управління державою. Римська знать підтримувала нові порядки, бо вбачала в них силу, здатну придушувати повстання рабів і припиняти громадянські війни. Нова держава стала називатися Римською імперією.

Від часів Октавіана Августа всіх правителів Римської держави називали імператорами

Август запровадив нові посади -  префекта Рима і префекта преторіанської гвардії. Префекта  Рима  обирали  із  сенаторів,  до обов’язків цього посадовця належало наглядати за порядком у місті. Префект преторіанської гвардії командував охороною імператора.
 Було підвищено платню солдатам і офіцерам. Чимало ветеранів осіли  в провінціях  і допомагали  їх  освоювати.  Як  головнокомандувач армії Август керував провінціями, де  перебували  війська (імператорські провінції).  Він призначав намісників,  які командували гарнізонами.  Сенату для управління було надано спокійніші й розвинутіші провінції.  Їх називали сенаторськими провінціями.
 У провінціях Август скасував деякі податки, обмежив самоправність намісників. Ці рішення зміцнили його авторитет серед простих 
 людей.

- За Октавіана Августа західний  кордон  досяг Атлантичного  океану й пролягав  по Рейну.  Північні  кордони  сягнули  Дунаю,  де  було створено нові провінції. Кордони на сході посунули до річки  Євфрат та Парф’янського царства,  з яким імператор уклав мир.

 

ІІ. Домашнє завдання 

Опрацювати параграф 44

Скласти повідомлення про Марка Аврелія

 

Посилання на підручник: https://pidruchnyk.com.ua/1458-istoriya-6-klas-bandrovskiy-2019.html