Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

вівторок 26 .05

Ритміка  10доп  клас 26.05.

Тема.  Підсумковий урок

  1. Розминка. https://www.youtube.com/watch?v=a-oJRHpKmN8

  2. Артикуляційні  вправи https://www.youtube.com/watch?v=2M0I-CX1BpM

  3. Дихальні  вправи https://www.youtube.com/watch?v=grQW5OvwARw

  4. Релаксація. Сядьте у зручній для вас позі. Дивіться відеокліп, слухайте музику, думайте про хороше) https://www.youtube.com/watch?v=dBsiX1-zxLM

 

10доп, укр.мова                                        Дата 26.05.2020

Тема. Правила написання великої букви.

 

Основний зміст уроку  

Правопис великої літери

Більшість слів в українській мові пишуться з малої літери. Але власні назви завжди пишуться з великої літери. 

Власні назви можуть бути виражені як одним словом, так і сполученням слів.

Ними можуть бути:

1. Імена, по батькові, прізвища (Олексій Иосифович Кругліков); у складних прізвищах, псевдонімах чи іменах, які пишуться через дефіс, кожна частина починається з великої літери (Іван Семенович Нечуй-Левицький);

2. Назви найвищих урядових посад (Президент України);

3. Назви сторін світу у випадках, коли вони є і назвами теріторії (Західна Україна, країни Сходу);

4. Географічні назви (Великі Луки, Європа, Лондон);

5. Усі слова (крім службових і родових типу озеро, басейн) у назвах вулиць, басейнів, шляхів (Мокра вулиця, Південно-Західна залізниця, майдан Незалежності);

6. Неофіційні назви міст, держав чи територій (Полтавщина, Буковина); 

7. Перше слово у назвах державних установ, наукових і навчальних закладах, музеях, театрах та ін. (Київський національний економічний універститет, Будинок вчителя);

8. Астрономічні назви (Касіопея, Земля, Велика Ведмедиця);

9. Назви творів літератури, мистецтва, найменування кораблів та ін. (журнал "Наталі", колгосп "Червоний плуготар", роман Стейнбека "Зима тривоги нашої").

10. Власні назви тварин (Шарік, Мурка).

7. Символічна числова назва завжди береться в лапки; перше слово в ній пишеться з великої літери: завод "Червоний гумовик", фірма "Світанок".

 

Завдання 1. Напишіть слова і словосполучення з великої або малої літери. Поясніть правила їх написання.

Зразок. (м)арко (в)овчок – Марко Вовчок

 

(к)обзар, (к)аменяр, (к)арпенко-(к)арий, (р)обінзон, (п)лутоній, (а)хіллес, (ш)евченкіана, (к)вітка-(о)снов’яненко, (а)нтей, (д)емон, (л)ісовик, (п)інчер, (л)иска, (п)антелеймон (к)уліш, (в)асиль (с)имоненко, (о)м, (к)юрі, (ж)учка, (г)нідко, (р)усалка, (і)васик- (т)елесик.

 

Завдання 2. Перепишіть речення. Розкрийте дужки і вставте велику чи малу літеру, поясніть її правопис.

1. Гей, нові (к)олумби й (м)агеллани, напнемо вітрила наших мрій!

2. Не всі стародавні (г)реки були (а)фродітами, (г)еркулесами, (а)поллонами, але в них був ідеал краси, і вони бачили її в різних проявах, увічнювали її

3. Пошли, доле, гнів, і ненависть, і гордість оборонцям і визволителям нашої (б)атьківщини!

 

Домашнє завдання

Прочитайте речення. Розкрийте дужки і поясніть правопис великої чи малої літери.

1. Біліють (х)рами беріз. То мудра і древня (д)ержава — вкарбований профілем ліс в черленого (с)онця кружала. Тут кожен сам собі пан, живе по своєму закону. І (с)онце — найвищий (к)оран. І крона — найкраща корона. 2. Люблю (ч)ернігівську дорогу — весною, влітку, восени. 3. Дівчата ходять, мов (к)нягині. Цвітуть смарагдові луги. Русявокосі (б)ерегині позолотили береги. 

 

Трудове навчання

Тема. Проріджування моркви.

Ось і прийшов час проріджувати моркву.

У перший раз моркву проріджують із появою пари справжніх листочків, щоб упевнено відрізняти її від бур'янів. До речі, перед проріджуванням бажано добре полити ґрунт, з вологого ґрунту легше буде висмикнути рослину. І ті, що залишилися, будуть менше ушкоджуватися. При проріджуванні тягніть рослинку строго нагору, а не убік, і не розхитуйте, інакше корінь сусідньої морквини може обірватися й у вас виросте некондиційний виродок. При першому проріджуванні зручно використовувати пінцет: рослини ще дуже маленькі і тонкі, пінцетом працювати досить зручно. Незручно пінцетом? Спробуйте просто зістригати.

Бажано відразу задавати інтервал між рослинами, що залишилися, порядку 3-4 см. Це зменшить вам турбот надалі. Але якщо вийде менше - нічого страшного, при наступному проріджуванні висмикнуту підрослу морквину вже можна буде використати в їжу. 

Смисл декількох проріджувань у тому, щоб не видалити зайвого (раптом частина паростків буде ушкоджена шкідниками), але й не заважати росту сусідніх коренеплодів. Тому якщо ви любите їсти солодку моркву - залишайте менше відстані. Вона виросте невеликою, але солодкою. Якщо ж хочете отримати велику товарну моркву - дотримуйтеся технології чітко, загущена посадка не дасть вирости коренеплодам до великих розмірів.

Так що із проріджуванням моркви все просто. І ще одна порада: після проріджування підсипте землю на місце вилучених підрослих корінців (це не стосується першого проріджування) і полийте ділянку ще раз.

Домашнє завдання.

  1. Перечитайте конспект.

  2. Допоможіть батькам проріджувати моркву.

  3. Сфотографуйте процес вашої роботи і вишліть мені на електронну адресу steculan@gmail.com або на viber