Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр
Тернопільська область

Вівторок

Конспект уроку

з біології

7-Б клас

31.03.2020 рік

Тема. Різноманітність ссавців, їх роль у природі. Значення ссавців у житті людини.

Група ссавців

 1. Яка різноманітність ссавців та яке іх значення для людини?

Яйцекладні ссавці: розмножуються, відкладаючи яйця, плацента й соски відсутні. Зубів у дорослих форм немає. Є клоака. Наземні або напівводні  форми. Кількість яйцекладних незначна, істотного практичного значення не мають. Качкодзьоб, єхидна, про- єхидна

Сумчасті ссавці: комахоїдні, хижі, рослиноїдні та всеїдні. Є наземні, підземні, деревні та напівводні форми. У самиць є сумка для виношування дитинчат. Деякі види є об’єктом промислу, деякі потребують охорони. Кенгуру, опосуми, коала, комбат

Комахоїдні: найбільш примітивні плацентарні ссавці. Передній відділ голови утворює хоботок. Живуть у наземному й водному середовищі, а також у ґрунті (кроти). Винищують безхребетних, які шкодять сільському й лісовому господарству, деякі види — об’єкт промислу. Їжак звичайний, землерийка білозубка, кріт звичайний, хохуля

Хижі: зуби значною мірою диференційовані. Ікла добре розвинені, із загостреними верхівками. Є хижі зуби (великі корінні із загостреним краєм). Ключиці рудиментарні або відсутні.  Хижаки або всеїдні. Розміри тіла — від невеликих (11 см) до дуже великих (3 м) Багато видів — об’єкти промислу. Можуть завдавати шкоди тваринництву. Деякі види небезпечні для людини. Здатні переносити небезпечні захворювання. Вовк, лисиця, песець, лев, рись,гепард, куниці, ведмеді, єноти, мангусти.

Примати: мають добре розвинені п’ятипалі кінцівки, великий палець руки протистоїть решті. Переважно деревні організми, але деякі перейшли до наземного способу життя. Харчуються змішаною їжею з переважанням рослинної. Багато видів широко використовуються як об’єкти фізіологічних, біохімічних і медичних досліджень. Ряд видів потребує охорони. Людина, горила, шимпанзе, орангутан, гібон, павіан, лемури.

Рукокрилі: здатні до активного польоту. Передні кінцівки перетворені на крила. Добре розвинений кіль і грудна мускулатура. Здатні до ехолокації. Рослиноїдні, хижаки або кровососи. Регулюють кількість багатьох видів комах,крилани можуть завдавати шкоди садівництву (поїдають плоди), вампіри можуть бути переносниками цілої низки захворювань (наприклад, сказу). Руда вечірниця, калонг, нічниця велика, вампіри, підковоноси

Китоподібні: форма тіла обтічна, рибоподібна, з горизонтальним хвостом, передні кінцівки перетворені на ласти, задні — редуковані. Живуть виключно у воді. Хижаки або планктоноїдні організми. Багато видів є об’єктом інтенсивного промислу (м’ясо, жир, китовий вус, спермацет), що призвело до загрози їх зникнення. Синій кит, дельфін-білобочка, морська свиня, чорноморська афаліна.

 1. Яке значення ссавців у природі?

 

      Значення ссавців у природі У ланцюзі харчування ссавці є споживачами біомаси, тобто травоїдними і чи консументами другого порядку – м’ясоїдними. А діяльність тварин відіграє значну роль в стійкості біогеоценозів. Травоїдні ссавці впливають на видову різноманітність пасовищ і лугів. Деякі тварини – кажани і їжаки виступають регуляторами чисельності мишоподібних гризунів, комах. Інші види органічними речовинами збагачують грунт, поширюють насіння і спори рослин, розширюючи їх ареал. Деякі звірі, поїдають трупи тварин, виконуючи санітарну роль в природі.

• Які групи можна виділити серед ссавців?

• Які особливості притаманні однопрохідним?

• Які особливості притаманні сумчастим?

• Яке значення в природі мають хижі ссавці?

• Яке значення ссавці мають для людини?

Конспект уроку

з географії

7 – Б клас

31. 03. 2020 р.

Води суходолу материка Південної Америки.

Вивчення нового матеріалу.

Пригадаймо:

 1. Що таке суходіл?

Суходіл – це частина земної поверхні, що не вкрита морями й океанами (материки й острови). До суходолу не належать внутрішні водоймиозера й водосховища.

Загальна площа суші на Землі — понад 149 млн км² (29,2 % поверхні). Середня висота над рівнем моря — 875 метрів, максимальна — 8 848 м (Джомолунгма).

 1. Води суходолу Південної Америки.

Нам уже відомо, що клімат Південної Америки вологіший за клімат Африки. Якщо у Південній Америці випадає багато опадів, цілком логічно зробити висновок, що на материку утворилася густа мережа річок і вони повноводні.

Знаючи особливості рельєфу материка, можна зробити висновки, що всі найбільші річки материка належать до басейну Атлантичного океану. До Тихого океану несуть свої води лише стрімкі гірські річки з невеликої площі західних схилів Анд. Багато з них мають льодовикове живлення. Усі ж великі річки живляться переважно за рахунок дощів. Лише у верхів’ях річки, що беруть свій початок на східних схилах Анд, живляться водами гірських льодовиків. Це річки Південних Анд, які течуть у Патагонію. Звідси ще один логічний висновок: в екваторіальному поясі, де дощів багато і вони йдуть увесь рік, річки протягом усього року повноводні. Якщо ж дощі випадають в один сезон, а в інший їх немає, отже, річки то широко розливаються, то міліють.

Амазонка. У Південній Америці знаходиться найбільша за площею басейну (понад 7 млн км2) і водністю річка світу Амазонка. Вона бере свій початок від злиття річок Мараньйон (витікає з гірського озера Паткоча) та Укаялі (утворюється після злиття річок Апурімак та Урубамба). Обидві річки живляться у верхів’ях талими водами Андських льодовиків. Довжина Амазонки від витоків річки Мараньйон дорівнює 6992 км.

Амазонка — рівнинна річка з малим схилом її долини на схід, вражає своєю шириною. У середній течії вона дорівнює 20 км. З півночі та півдня до неї несуть воду численні ліві й праві притоки. Окремі з них довші за річку Дунай, а їхній басейн більший від басейну найбільшої річки Європи Волги. Перебуваючи в екваторіальному кліматичному цоясі, Амазонка повноводна протягом усього року. Її праві та ліві притоки беруть початок у субекваторіальних кліматичних поясах Північної та Південної півкуль, де опади випадають влітку. Правих приток в Амазонки більше і вони повноводніші, тому максимальний рівень води в Амазонці припадає на кінець літа Південної півкулі, це лютий-березень. На цей час рівень річки підвищується до 15 метрів. Амазонка виносить в океан більше води, ніж найповноводніші річки інших материків, разом узяті.

У верхній течії Амазонки є водоспади, а в дельті — великі острови. Найбільша річка світу судноплавна протягом 4,5 тис. км, до міста  Ікітос можуть курсувати навіть морські судна.

А ще на глибині близько 4000 метрів учені знайшли найдовшу в світі підземну річку довжиною майже 6000 км. Вона тягнеться від Анд до узбережжя Атлантичного океану практично під басейном Амазонки. Неофіційно річку назвали Хамза на честь ученого-першовідкривача Валія Хамза, який народився в Індії та присвятив 45 років вивченню Амазонки. Про це відкриття стало відомо лише в серпні 2011 року.

 

Річка Оріноко стікає з Гвіанського плоскогір’я на півночі Південної Америки. Ця повноводна річка має довжину 2730 км. Вона тече в субекваторіальному кліматичному поясі і тому її водність зростає влітку, коли йдуть дощі. На одній із приток Оріноко знаходиться найвищий у світі водоспад Анхель. Його висота сягає 979 метрів. У верхній течії річка Оріноко роздвоюється. Одна її частина плине до океану і називається Оріноко, а друга — Касік’яре впадає в Ріу-Негру — річку, яка є притокою Амазонки. Це найкласичніший і найвідоміший у світі приклад біфуркації, тобто розподілу водного потоку річки на два рукави, які далі течуть як самостійні водотоки та впадають у різні басейни. Завдяки біфуркації басейни і долини двох різних річок об’єднуються між собою.

З Бразильського плоскогір’я бере початок одна з найбільших річок світу Парана. Її довжина досягає 4880 км. З півночі на південь річка та її притоки перетинають три кліматичні пояси.

У період дощів Парана широко розливається і судноплавна на чималому відрізку. До міста Санта-Фе курсують навіть морські судна. У нижній течії лівої притоки Парани, річці Ігуасу, знаходяться численні водоспади. Найбільший із них — Ігуасу — можна без перебільшення назвати наймальовничішим у світі, оскільки він вражає туристів своєю красою та величчю. Водоспад має висоту 72 м і ширину 2,5 км.

На материку багато й інших великих річок. У східній Бразилії плоскогір’ям протікає річка Сан-Франсиску довжиною 2914 км і площею басейну 631 тис. км2. Ця річка має численні пороги та водоспади.

Озера Південної Америки. На відміну від Африки, озер у Південній Америці мало. Найбільше серед них — прісноводне озеро Тітікака — знаходиться в середній частині Анд на висоті 3812 м. Озеро судноплавне. Це найбільше за площею, найвисокогірніше озеро світу. Площа його — 8,2 тис. км2, що дорівнює площі нашої Чернівецької області. Глибина озера досягає 304 м. У нього впадає багато річок, а витікає лише одна. Вона несе свої води до іншого високогірного озера Поопо. Це солоне озеро знаходиться в Андах на висоті 3690 м. Його площа — 2,5 тис. км2. Озеро має незначну глибину (до 3 м) і заболочені береги.

На крайній півночі Південної Америки знаходиться прісне озеро-лагуна Маракайбо. Воно лежить між двома високими хребтами Анд і має площу 16,3 тис. км2. Глибина озера-лагуни до 250 м. Воно з’єднується вузькою протокою з Карибським морем.

У країнах Південної Америки збудовано на річках достатню кількість електростанцій, під час будівництва їх гребель у руслах річок утворилися значні водосховища. Найбільше за обсягами водосховище Тукуруї на річці Токантіс у Бразилії.

ЗАВДАННЯ.

 1. Що таке суходіл?  Яка загальна площа суші на Землі?

 2. Назвіть яка найповноводніша річка на материку, дайте коротку характеристику.

 3. Про які ще ріки материка ви дізналися, назвіть та нанесіть їх на контурну карту.

 4. Що ще відносять до вод суходолу, окрім рік. ( Нанесіть їх на контурну карту та підпишіть їхні назви ).

 31.03 фізика 7-Б.PNG

Тема: Люди України

https://www.youtube.com/watch?v=biUtf8E3tT8

Виконати завдання: ex.9,2  p.150-151

https://pidruchnyk.com.ua/634-anglyska-mova-alla-nesvt-7-klas.html

Виконане Д.З. відправляйте на: Naik0n347@gmail.com

 

Українська мова, 31.03.20р. 

Тема: контрольний письмовий докладний переказ тексту публіцистичного стилю мовлення.

План до текст для переказу:

 

1. Чого не вистачає українцям.

2. Послідовне витруювання  національних рис.

3. Патріотизм допоможе перебороти труднощі.

4. Ставай на ноги, Україно!

 

Домашнє завдання:

Написати есе 10-15 речень на тему «Що таке вірус і як з ним боротися?»

Логоритміка  7б  клас  31.03 

М.Вербицький “Ще не вмерла Україна”

 1. Розминка https://www.youtube.com/watch?v=jYAHGX29ot4

 2. Вправи для розвитку мовленнєвого дихання https://www.youtube.com/watch?v=xZfRSPHUT7A

 3. Розспівка https://www.youtube.com/watch?v=wrRTTw7MJ6A

 4. Кінезіологічні вправи. https://www.youtube.com/watch?v=EFZ172ewdKo

 5. Ритмічна вправа "Скрипка" (з складами) https://www.youtube.com/watch?v=GFIlq0GZWQg

 6. М.Вербицький “Ще не вмерла Україна” слухання https://www.youtube.com/watch?v=K1Eb1DowXsUрозучення  і  відтворення даного  твору https://www.youtube.com/watch?v=_yt0Tsxgk0A.

Логоритміка  7б  клас  31.03 

М.Вербицький “Ще не вмерла Україна”

 1. Розминка https://www.youtube.com/watch?v=jYAHGX29ot4

 2. Вправи для розвитку мовленнєвого дихання https://www.youtube.com/watch?v=xZfRSPHUT7A

 3. Розспівка https://www.youtube.com/watch?v=wrRTTw7MJ6A

 4. Кінезіологічні вправи. https://www.youtube.com/watch?v=EFZ172ewdKo

 5. Ритмічна вправа "Скрипка" (з складами) https://www.youtube.com/watch?v=GFIlq0GZWQg

 6. М.Вербицький “Ще не вмерла Україна” слухання https://www.youtube.com/watch?v=K1Eb1DowXsUрозучення  і  відтворення даного  твору https://www.youtube.com/watch?v=_yt0Tsxgk0A.